Birgül Demirtaş

Prof. Dr. Birgül Demirtaş - Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi’nde, yükseklisans eğitimini Bilkent Üniversitesi’nde, doktora eğitimini Berlin Hür Üniversitesi’nde tamamladı. Doktora eğitimi sonrası Başkent Üniversitesi’nde ve TOBB ETÜ’de görev yaptı. Haziran-Eylül 2021 tarihleri arasında Tübingen Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak görev yaptı. Tübitak bursiyeri olarak Mayıs 2014’te Westminster Üniversitesi’nde akademik araştırmalar yaptı. Çalışmaları Türk dış politikası, Balkanlar, Alman dış politikası, AB dış politikası, kent diplomasisi ve toplumsal cinsiyet üzerinde yoğunlaşmaktadır. Southeast European and Black Sea Studies, Journal of Balkan and Near Eastern Studies, Middle Eastern Policy, Iran and the Caucasus, WeltTrends, Femina Politica, Internationale Politik, Alternatif Politika ve Ankara Avrupa Çalışmaları dergilerinde makaleleri yayınlandı. Türk-Alman Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde görev yapmaktadır.

YAZARA AİT MAKALELER:

Kategori Arşivi

Türkiye, alarm zillerinin yeniden çaldığı Balkanlar’da ne yapmalı?

Türkiye, alarm zillerinin yeniden çaldığı Balkanlar’da ne yapmalı?

Balkanlar’da alarm zilleri neden yeniden çalmaya başladı? Bölgede ABD göreceli olarak etkisini yitirirken, Rusya ve Çin’in artırması ne anlama geliyor? Bu rekabete sahne olan bölgeye yönelik politikasında Türkiye’nin diğer ülkelerden farkı ne ve bu fark bölgenin istikrarına nasıl katkı sağlayabilir? Prof. Dr. Birgül Demirtaş yazdı.

Türkiye’de artan mülteci karşıtlığı: Sorular, sorunlar ve umutlar

Türkiye’de artan mülteci karşıtlığı: Sorular, sorunlar ve umutlar

Türkiye’de sığınmacı karşıtlığının artmasının nedenleri ne? Saha çalışmaları neler söylüyor? Altındağ'daki olaylar neden sürpriz değildi? Belediyelere düşen görevler neler? Bu sorunla soğukkanlı baş edebilmek için atılması gereken ilk üç adım hangisi? Prof. Dr. Birgül Demirtaş yazdı.

Savaştan Sonra, Barıştan Önce: Dayton’un 25. yıl dönümünde Bosna Hersek

Savaştan Sonra, Barıştan Önce: Dayton’un 25. yıl dönümünde Bosna Hersek

Bosna Savaşı 25 yıl önce Dayton Barış Anlaşması’yla sona erdi ama ne sorunlar çözüldü ne de yeni gerginlikler önlenebildi. Düğümlenmiş bir sistem, azalan nitelikli nüfus, hâlâ egemenliğini kazanamamış bir ülke… Dayton’un mirasını Prof. Dr. Birgül Demirtaş yazdı.