Fikir Turu

Fikir Turu, yalnızca Türkiye’deki düşünce hayatını değil, dünyanın da ne düşündüğünü, tartıştığını okurlarına aktarmaya çalışıyor. Bu amaçla, İngilizce, Arapça, Rusça ve Çince yazılmış önemli makalelerin belli başlı bölümlerini çevirerek, editoryal katkılarla okuruna sunmaya çalışıyor. Her makalenin orijinal metnine ve değerli çevirmen arkadaşlarımızın bilgilerine makalenin alt kısmındaki notlardan ulaşabilirsiniz.

YAZARA AİT MAKALELER:

Kategori Arşivi

Toplum
Pandemiden çıkışta adab-ı muaşeret rehberi

Pandemiden çıkışta adab-ı muaşeret rehberi

Sosyal mesafeleri açan pandemide tünelin ucu göründü. Kapanmalar ve kısıtlamalar birer birer kalkıyor. Peki, tekrar bir araya geldiğimizde nezaket nasıl bir şey olacak? Aşı durumunuzu belirtmek veya başkalarına onlarınki hakkında soru sormak kabalık olmaz mı? Sosyal mesafeye artık gerek olmadığı söylendiğinde nasıl el sıkışacağız? Amerikalı görgü kuralları yazarı Lizzie Post’tan üç öneri…
Toplum
Özgürlük popülizmi tehlikesi

Özgürlük popülizmi tehlikesi

Pandemide geriye çekilen popülist siyaset yeniden sahneye mi çıkıyor? Salgında milyonların sağlığını tehlikeye atanlar, şimdi aşı sayesinde tünelin ucu görünmüşken “özgürlük” iddiasıyla pandemi kısıtlamalarına karşı öfke ve yılgınlığı sömürerek iktidara mı yaklaşıyor? Oysa bu yaklaşım, pandemiden bile ölümcül değil mi?
Send this to a friend