Yeşim Ağaoğlu

Yeşim Ağaoğlu – İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi’nde Arkeoloji ve Sanat Tarihi eğitiminin ardından, yine aynı üniversitenin İletişim Fakültesi’nde Radyo-TV-Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı. 1996 yılında UPSD derneğinin düzenlediği “Genç Etkinlik II” sergisinde “şiir enstalasyon”u gerçekleştirdi. Takibinde kişisel ve karma olmak üzere pek çok ulusal ve uluslararası sergilere, bienallere, sanat festivallerine katıldı. Çeşitli sanatçı konaklama programlarında burslu olarak yer aldı. Yurtiçi ve yurtdışındaki birçok katalog ve sanat kitabında çalışmaları bulunmakta… Galerilerin yanı sıra, çeşitli müzelerde de işleri sergilenmekte… Sergi açtığı ülkeler arasında Norveç, Almanya, Avusturya, İtalya, İspanya, Azerbaycan, Gürcistan, Özbekistan, Moskova, Saraybosna, Bulgaristan, Hindistan gibi ülkeler sayılabilir. Öte yandan, ulusal ve uluslararası edebiyat ve şiir festivallerine de katılan Ağaoğlu’nun şiirleri, başta İngilizce, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Rusça olmak üzere birçok yabancı dile çevrilmiş. Ve bir dönem Türkiye PEN Yazarlar Derneği’nin Kadın Yazarlar Komitesi Başkanlığını da yapmış.

YAZARA AİT MAKALELER:

Kategori Arşivi

Kültür Sanat
Dergicilikte son durak – birer birer çekiliyorlar hayatımızdan!

Dergicilikte son durak – birer birer çekiliyorlar hayatımızdan!

Dergâh dergisi, kâğıt sektöründe yaşanan kriz sebebiyle yayınlarına “ara vermek” zorunda kaldığını duyurdu. Peşi sıra Varlık dergisinin açıklaması geldi: Şartlar zor, ama yolumuza devam ediyoruz. Tiraj kaybı, kimlik kaygısı, dijital yayıncılık, metaverse derken, dergicilikte bir dönemin sonuna mı gelindi? Yeşim Ağaoğlu yazdı.
Kültür-Sanat/NFT
Pisuvardan kripto sanata giden gizemli yol: NFT

Pisuvardan kripto sanata giden gizemli yol: NFT

Bitcoin, Ethereum ve Ripple derken, “değiştirilemez para” çılgınlığı büyüyor. Sıra sanat eserlerine gelmiş gibi… Ancak burada satılan “eser”ler dijital ve herkes tarafından istenirse indirilip çoğaltılabilecek yapıtlar. Peki, nasıl oluyor da böylesine yapıtlara milyon dolarlar ödeyebiliyorlar? Yeşim Ağaoğlu yazdı.
Send this to a friend