Amacımız,

– Faydalı fikir tartışmaları ile Türkiye’nin düşünce hayatına katkı yapmak;

– Okurların zihin dünyalarında yeni kapılar açmak, onlara kendi görüşlerini oluşturmalarına yardımcı olabilecek nesnel bilgiler sunmak; 

– Ortak dertlerimiz ve meselelerimiz hakkında fikir alışverişi yapmayı, farklı düştüğümüz konularda da diyalog kurmayı kolaylaştırmak;

– Konularının uzmanı ve kutuplaşmadan rahatsız her kesimden yazarın katkılarını özgürce sunabilecekleri bir buluşma platformu olmak;

– Fikir hayatına yeni yazarlar kazandırmak;

– Kadın, çocuk ve dezavantajlı gruplar ile ilgili sorunlara duyarlı olmak;

– Zaman zaman (evet pekala mümkün olabilen) faydalı polemiklere imkan tanımak.

Neler yapmayacağız? 

– Kimsenin kutsalına dil uzatmayacağız.

– Eleştiri kılıfı altında da olsa saldırı, karalama ve hakarete yer vermeyeceğiz.

EDİTÖRLERİMİZ

Semin Gümüşel Güner

İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümü’nden sonra Galatasaray Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler alanında yüksek lisans yaptı. Gazeteciliğe 1996’da Siyaset Meydanı programında başladı, ardından Aktüel, Nokta ve Newsweek Türkiye dergilerinde, Al Jazeera Türk’te ve Habertürk’te çalıştı.

Ayşe Karabat

ODTÜ Siyaset Bilimi Bölümünü bitirdi. Yazmayı ve gezmeyi sevdiğinden gazetecilik yapmaya karar verdi. 1994’ten itibaren çeşitli radyo, TV ve gazetelerde çalıştı. Bir ara Filistin’de ve Lübnan’da yaşadı. Ortadoğu meselelerine merakı nedeniyle Kudüs’ün Gönüllü Sürgünleri ve Suriye Savaşları adlı iki kitap yazdı.

SOSYAL MEDYA VE WEB YÖNETİMİ

Recep Yasin Yıldız

Gazi Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nü bitirdi. Turizm ve eğitim sektörlerinde kurumsal iletişim birimlerinde görev yaptı. Woo Medya reklam ajansında, sosyal medya danışmanı ve içerik editörü olarak çalışmaya devam ediyor.

Seher Döner

Uluslararası Afrika Üniversitesi’nde İşletme Bölümü’nü bitirdi. Farklı sektörlerde çalıştıktan sonra medya alanına atıldı. Halen Woo Medya reklam ajansında Arapça – Türkçe editörü olarak çalışıyor.

KATKI VERENLER 

Mustafa Alkan

Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. Çeşitli medya organlarında15 yıla yakın çalıştı. En çok dünya haberleriyle haşır neşir oldu ama savunmadan tarıma, teknolojiden sağlığa ve spora her türlü konuda yazdı, bir de ‘İngilizce Türkçe Lojistik ve Dış Ticaret Sözlüğü’ hazırladı. o yüzden kendini ‘Yazı Esnafı’ olarak tanımlamayı tercih ediyor.

Zeynep Şartepe

İngiliz Dili ve Edebiyatı ve Uluslararası İlişkiler mezunu. Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde doktora öğrencisi. 2012 yılından bu yana freelance çevirmenlik yapıyor. Ortadoğu’da sosyal hareketler, İran ve Türkiye entelektüel ve kültürel tarihi, uluslararası göç ve güvenlik, çokkültürcülük ve kimlik politikaları üzerine araştırmalarına devam ediyor.

Zahide Tuba Kor

Lisans ve yüksek lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde tamamladı. Anlayış dergisinde yazar ve editör olarak çalıştı, BİSAV Küresel Araştırmalar Merkezi’nde koordinatör yardımcılığı görevini yürüttü. Halen STK’larda Ortadoğu’yla ilgili seminerler veriyor ve yabancı basından Türkiye, Ortadoğu ve dünya siyasetiyle ilgili tercümeler yapıyor. Araştırma konuları arasında Ortadoğu, dinler ve mezhepler tarihi bulunan Tuba’nın yayınlanmış çok sayıda yazısı, infografiği, tercümesi ve kitabı bulunuyor. Çalışmalarına http://ortadogugunlugu.blogspot.com.tr/ blogundan ulaşabilirsiniz.

Evren Serbest

Çevirmenlik kariyerine 1997 yılında, Boğaziçi Üniversitesi’nde siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler alanında eğitim gördüğü dönemde başladı. 2004 – 2017 yılları arasında Southeast European Times, SES Türkiye ve Al Jazeera Türk haber sitelerinde görev alarak basın çevirilerinde uzmanlaştı. Halen FikirTuru ve Teyit.Org için çeviriler yapıyor.

Ola Karakurt

1987 yılında Suriye’de doğdu. üniversiteden 2009’da mezun oldu. Türkiye’deki Suriyeli sığınmacı okullarında görev yaptı. Al Jazeera Türk ve Anadolu Ajansı Arapça Servisi’nde çalıştı. Halen bağımsız gazeteci ve çevirmen olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Eren Umurbilir

1986 yılında Bursa’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. İhlas Haber Ajansı, Al Jazeera, Milliyet gibi pek çok medya kuruluşunda görev yaptı.

Orhan Gafarlı

Ankara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde doktora adayı. XVIII – XIX Yüzyıl Çarlık Rusya’nın Dış Politikası’nı çalışan Gafarlı, Harvard Üniversitesi’nde 2017- 2018 yılları arası Davis Rusya ve Avrasya Araştırmaları Merkezi’nde misafir araştırmacıydı. The Jamestown Foundation’da Türkiye-Rusya ilişkileri, enerji politikaları üzerine analizler yazıyor. 2012-2014 yılları arasında BİLGESAM’da Avrasya üzerine araştırmacı olarak çalıştı. 2015 yılında “Avrasya Çıkmazı: Yeni Büyük Oyunu Kim Kazanacak?” başlıklı bir kitap yayınladı.

Dr. Ümit Alperen

Peking Üniversitesi’nde Misafir Araştırmacı, Süleyman Demirel Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi, Ankara Politikalar Merkezi’nde de Doğu Asya Uzmanı. Lisans eğitimini 2006 yılında Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde tamamlayan Dr. Ümit Alperen, yüksek lisans eğitimini 2010 yılında Şanghay Fudan Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yazdığı “Harmonious World: Hu Jintao Doctrine and Chinese Foreign Policy” başlıklı teziyle tamamladı. 2014 yılında bir yıl süreyle Peking Üniversitesi’nde misafir araştırmacı olarak bulundu. Halen akademisyen olarak çalışmakta olduğu Süleyman Demirel Üniversitesi’nden de “Çin Dış Politikasında İran” başlıklı doktora tezi ile 2016 yılında doktor ünvanını aldı. Alperen araştırmalarında Çin Dış Politikası, Çin İç Politikası, Doğu Asya, Çin-İran İlişkileri, Çin-Ortadoğu İlişkileri üzerine yoğunlaşıyor.

Send this to a friend