• Yazarlar

  • Katagoriler

  • Sırala

1282 Adet Sonuç Bulundu

Türkiye’de nükleer enerji: Bilmeniz gereken her şey

Dünyanın içinden geçtiği enerji krizine çözüm olarak nükleer enerji yeniden gündemde. Türkiye’nin enerji ihtiyacına nükleer hangi şartlarda ne kadar çözüm olabilir? Olası riskler ve fırsatlar neler? Nükleer enerjide de işbirliği Rusya’ya olan bağımlılığı artırıyor mu? Doç. Dr. Pınar İpek yazdı.

Hakikat ötesi dünyada gerçeği nasıl düşünmeli?

Yalanların gerçekmiş gibi sunulduğu bir dünyada, hakikatin anlamı nedir? Nesnel gerçekliğe nasıl ulaşabiliriz ve ulaştığımız sonuca nasıl güvenebiliriz?

Türk kahvesi küllerinden doğar mı?

Kahve nasıl “Türk kahvesi” oldu, nasıl dünyayı fethetti? Kahvehaneler nasıl doğdu? Batı’daki ‘cafe’lerin öncüsü Türkler miydi? Önce yükselen sonra çöken Türk kahvesi küllerinden nasıl doğar? Prof. Dr. Kemalettin Kuzucu yazdı.

Putin nasıl iktidarda kalabilir?

Ukrayna’yı işgal girişimi Rusya açısından hayal kırıklığıyla sonuçlanacak gibi. Bu, Putin için ne anlama geliyor? Rus ordusunun bozguna uğraması bir darbe veya devrim yoluyla iktidarı kaybetmesine sebep olabilir mi? Yoksa koltuğunu koruyacak mı?

Beş kutuplu yeni küresel düzen nasıl olabilir?

Pandemiden savaşa, enerji krizinden artan enflasyona dünya pek çok krizle karşı karşıya. Mevcut uluslararası sistem ise yetersiz. Peki, nasıl bir yeni uluslararası düzen doğuyor? Bu düzende hangi ülkeler hangi etkinlikte olacak?

Ronaldo – rekor oburu bir efsane

Manchester United’la olan sözleşmesinin feshedilmesi. Suudi Arabistan’dan gelen çılgın teklif. Defalarca aldığı Altın Ayakkabı ödülü. Özel hayatı ve sosyal yardım projelerindeki öncülüğü. Ve şimdi de Dünya Kupası! Şu sıralar herkes Ronaldo’yu konuşuyor. Peki, gerçekte o kim? Murat Aksoy yazdı.

Bedeninize nasıl güvenirsiniz?

Kalbiniz, akciğerleriniz, karnınız ve bağırsaklarınız size bir şey söylemeye çalışıyor. Bunlara kulak vermenizi sağlayacak birkaç yöntemle bedeninize güven duymanız ve ruh sağlığınızı iyileştirmeniz mümkün.

Bir kaşık korku + iki doz gerilim

Harry Potter’dan Narnia Günlükleri’ne, Küçük Vampir’den Hobbit’e pek çok eser sırtını korku öğeleri ve figürlerine yaslıyor. Frankenstein’dan Kont Dracula’ya, zombilerden hortlaklara korku literatürünün her çeşidi kullanılıyor çocuk edebiyatında. Peki, niye korku? Korkunun gizemi ne? Amaç cazibe yaratmak, okurun ilgisini çekmek mi? Aytül Akal yazdı.

Katar Dünya Kupası: Batı ikiyüzlü mü davranıyor?

2022 Dünya Kupası’nın Katar’da düzenleneceği kesinleştiğinden bu yana Batı’nın eleştirisi bitmek bilmedi. Yetersiz altyapıdan mevsimsel sıcaklığa, en nihayetinde de insan hakları ihlaline kadar her şey tartışıldı. Peki, Batı bu eleştirilerde ne kadar haklı? Onun bakış açısı fazlaca oryantalist ve Avrupa merkezli değil mi?

Çin’deki protestolar: Xi ne kadar güçlü?

Binlerce insanın sokağa döküldüğü Çin’de protestolar nereye evrilebilir? Gösterilerin ilk kıvılcımı ne zaman ortaya çıktı? Çin’in önündeki seçenekler neler? Çin kalkınma yerine güvenliğe mi odaklanacak? Xi ne kadar güçlü? Prof. Dr. Seriye Sezen yazdı.

Taş Devri insanı “taş devri diyeti” yapmıyordu

Yeni bilimsel araştırmalar, Taş Devri insanlarının sanılanın aksine basit değil, karmaşık damak tadına sahip olduğunu, yiyeceklerine çeşitli baharatlar kattığını, acı ve keskin tatlara sahip bitkiler kullandığını ortaya koyuyor.

Katar 2022 Dünya Kupası: Tartışmalar, ekonomik ve jeopolitik boyutları

Katar’ın 2010 yılında Dünya Kupası düzenleme hakkı kazanmasıyla başlayan tartışmalar, 2022 Dünya Kupası boyunca, hatta sonrasında da devam edeceğe benziyor. Jeopolitik kırılmaların ortasında bir Dünya Kupası bize ne söylüyor? Dr. Altay Atlı yazdı.

Yenilenebilir enerjiye geçiş başarısızlığa uğruyor

Yenilenebilir kaynaklardan enerji üretmek için gerekli hammaddeler de azalıyor. İklim değişikliğinin kendisi, iklim değişikliği ile mücadeleye engel oluyor. Bu karamsar gidişatı durdurmak için ne yapmalı?

Suriye’nin kuzeyine operasyon: Nedenler, dinamikler, riskler

Suriye’de kara operasyonuna daha önce karşı çıkan ABD ve Rusya açısından bu sefer hangi dinamikler değişti ve operasyon her zamankinden daha olası hale geldi? Harekât Ankara-Şam ilişkilerini nasıl etkiler? Riskler ve sonuçlar ne olabilir? Prof. Dr. Serhat Erkmen yazdı.

Türkçenin yaşadığımız çağ ile sınavı

Bunca yıllık geçmişine rağmen Türkçe, hemen hemen her vesileyle tartışılıyor. Üzerinde uzlaşılmış bir imlâ kılavuzunun olmadığı, yabancı dil istilasına uğradığı, yazıldığı gibi okunup okunmadığı, çeviride yetersiz kaldığı ve daha fazlası konuşuluyor hep. Bu, neden böyle? Doğrusu ne? Mehmet Osman Toklu yazdı.

Ekonomik sistemi dönüştürecek resesyon kapıda mı?

Dünya yalnızca yeni bir resesyonun eşiğinde değil, aynı zamanda köklü bir ekonomik ve finansal değişimin ortasında. Dünyanın daha iyi bir geleceğe ulaşması için yapılması gerekenler neler?

İran: Dünden sonra, yarından önce

İran, Suriye olur mu? Tüm baskılara rağmen sönümlenmeyen protestolar ülkenin geleceği hakkında ne söylüyor? Sistemin meşruiyet krizini aşmak mümkün mü? İran neden bir daha eskisi gibi olmayacak? Dr. Gülriz Şen yazdı.

Çocuklara kendilerini tehlikeden korumaları nasıl öğretilir?

Çocuklar neden maliyetleri çok ağır olsa da temel tehlikeleri fark etmiyorlar? Onlara riskleri hesaplamaları nasıl öğretilebilir? Bela arayan ergenlere nasıl davranmalı? İşte çocuklarınızı karar verme yetkinliğine ulaştırmanın yolları.

Nasıl kişisel marka olunur, olunmalı mı?

Dijitalleşen dünya marka kavramını da dönüştürdü, artık tek tek bireyler de bir marka. Kişisel marka nasıl olunur? Bunu başaranların ortak özellikleri neler? Kişisel marka olmak kurgusal bir süreç mi, hayatın dayatması mı? Billur Ertuğrul yazdı.

Vejetaryen ya da vegan beslenmeye geçiş için ipuçları

Çeşitli sebeplerle vejetaryen ya da vegan beslenmeye karar verdiniz, ancak değişim zor mu geliyor? Birkaç yolla hayvansal gıdalardan uzaklaşmanız, hem kendinize hem de çevreye olan faydalarına odaklanarak yeni beslenme tarzınızın tadını çıkarmanız mümkün.

Türkiye – Mısır ilişkileri: Bir normalleşememe hikâyesi mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Mısır Cumhurbaşkanı Sisi Katar’da el sıkıştı. Bu, yeni dönemin işareti olabilir mi? Ankara ve Kahire normalleşmesi nerede tıkandı? Türkiye ve Mısır’ın anlaşamadığı üç konu ne? Normalleşme hangi koşullar altında devam edebilir? Doç. Dr. İsmail Numan Telci yazdı.

Neoliberalizmin sonu geldi: Şimdi ne olacak?

Uzun süredir kriz ve eşitsizlik üreten neoliberalizm bitiyor. Yerine doğan ekonomik sistemin temel özelleri ne olacak? Hayatımızda neleri değiştirecek? Yeni sistemde hangi fırsatlar, riskler ve sancılar olacak?

Kripto piyasasının sonu mu geldi?

Dünyanın en büyük kripto borsalarından biri nasıl çöktü? Bu kripto paraların geleceği hakkında ne söylüyor? Kripto piyasasının ayakta kalması için neler yapılması gerek?

Gölge yazar kimdir, ne yapar, niçin var?

Kitap çıkarmak isteyen, ama yazma konusunda donanımı veya yeteneği olmayan kişiler çözümü gölge yazarlarda buluyor. Peki, gölge yazar kimdir ve ne yapar? Görünen ile gölge yazar arasında ne tür ticari ve ahlaki bağ vardır? Nobel alan gölge yazar var mı? Korkut Akın yazdı.

Nasıl çevre dostu turist olursunuz?

Hem çevre dostu hem de seyahatsever misiniz? Bir geziye çıkarken sebep olacağınız karbon emisyonunu, yerel halkın fayda görmesini, sürdürülebilirliği umursuyor musunuz? Çevreye zarar vermeden de seyahat etmek mümkün. Nasıl mı?

Sosyopat nedir? Ne değildir?

Psikopatlar ile sosyopatlar birbirinden farklı kişilikler mi? Sosyopati, psikopati ve antisosyal kişilik bozukluğu aynı anlama mı geliyor? Bu tür kişilik bozuklukları ne zaman ortaya çıkar ve bu kişiler nasıl kolayca anlaşılır? Onlardan korunmanın yolları var mıdır? Klinik psikolog Sera Elbaşoğlu yazdı.

Büyük teknoloji şirketleri neden ekonomik darboğazda?

Büyük teknoloji şirketleri borsada trilyonlarca dolar değer yitirdi, on binlerce çalışanını işten çıkarıyor. Kripto paraların değeri serbest düşüşe geçti. Gidişat 20 yıl önceki Dot-com krizini hatırlatıyor. Büyük teknoloji şirketleri nerede hata yaptı?

ABD-Çin rekabetinde yıkıcı denge dönemi: Küresel kargaşa çağı mı?

ABD ve Çin her geçen gün büyük güç rekabetine daha fazla saplanıyor. Tayvan sorunundan çip yasasına hangi konular çok önemli? Stratejik ve sınırsız rekabetin sonu ne olur? Çok kutuplu bir adil düzen mümkün mü? İki ülkenin geleceğinde ne var? Dr. Hüseyin Korkmaz yazdı.

Gıda fiyatları neden çıldırdı?

Yüksek gıda fiyatları uzun bir süreden beri Türkiye’de olduğu gibi dünya gündeminden de düşmüyor. Dünyada fiyatların fırlamasından Rusya’yı sorumlu tutma eğilimi hâkim. Peki, gıda krizinde Batı’nın ağır yaptırımlarının etkisi yok mu?

Sosyal medya çağı sona mı eriyor?

Twitter kaos içinde. Düşüşteki Facebook’da 11 bin kişi işten çıkarıldı. Peki, bu noktaya nasıl gelindi? Sosyal medya insanlara ne yaptı; ne verdi, ne aldı? Sosyal medyadan vazgeçilebilir mi?

Jeopolitik dengeleri değiştirecek yeni güç: Kritik mineraller

Elektrikli araçlarda, yenilenebilir enerji sektöründe, savunma sanayisinde hızla artan kullanımlarıyla hayatımıza giren nadir toprak elementleri, dünyayı nasıl değiştirecek? Nasıl bir jeopolitik mücadeleye neden oluyorlar? Türkiye’nin durum ne? Doç. Dr. Cemal Kakışım yazdı.

Drone’lar hakkında bilmeniz gereken her şey

Rusya – Ukrayna cephesinde, Rusya’nın tercih ettiği İran yapımı kamikaze drone’lar, ilk kez yaşanan drone’lar arası it dalaşları, binlerce Çin yapımı drone ve Ukrayna’nın oyun sahasına soktuğu İnsansız Deniz Araçları… Savaş nasıl insansızlaşıyor?

Yürümenin ve durmanın kısa tarihi

“Doğa yürüyüşü” karşılığı olarak kullanılan “trekking” giderek daha çok kitle tarafından önemseniyor. Hatta salt trekking amaçlı irili ufaklı turlar düzenleniyor. Aklınızdan “yürümek” geçiyorsa, işte bir fırsat… Ne nedir, neler gerekir, niye önemlidir? Tevfik Taş yazdı.

Twitter’ın alternatifi Mastodon hakkında bilmeniz gereken her şey

Twitter’daki değişikliklerden ve Elon Musk’ın satın almasından rahatsız olanlar, kitleler halinde Mastodon’a göç ediyor. Bu göç kalıcı mı? Uygulamayı kullanmak kolay mı? Nefret söylemi ya da dezenformasyon mümkün mü? Mastodon’un avantajları ve dezavantajları neler?

İran protestolarının arkasındaki güç: Z kuşağı

İran’da Mahsa Amini’nin öldürülmesini takiben patlak veren protestoların ardındaki itici güç olan Z Kuşağı nasıl düşünüyor? Ne istiyor ve nasıl eyleme geçiyorlar? Rejime nasıl bu kadar güçlü kafa tutabiliyorlar? Rejim orantısız güç kullanarak onları bastırabilir mi?

Pişmanlıkla nasıl başa çıkılır?

Seçenek patlamasının yaşandığı günümüzde pişmanlıktan kaçınmak neredeyse imkânsız. Bununla birlikte, her ne kadar kimi zaman acı verici olsa da pişmanlığı katlanılabilir, hatta ilham verici hale getirmek mümkün.

Çocuklar edebiyattan uzaklaşıyor mu, uzaklaştırılıyor mu?

“Bence çocuklar ve gençler edebiyattan uzaklaşmıyor; kendi doğrularını doğru olarak dayatan, onun kendini gerçekleştirmesine kendi doğrularını bulma hakkına saygı duymayan, yaşamına dokunmayan, dolayısıyla yazınsal nitelik taşımayan kitaplardan uzaklaşıyor. “Çocuktur; ne yazsak, ne versek okur,” düşüncesiyle çocuğu hafife alan, cicili bicili resimlerle süsleyip pazarlanan kitaplardan uzaklaşıyor. Çocuğu edebiyattan uzaklaştıranlar yetişkinler.” Gülsüm Cengiz yazdı.

Suudi Arabistan dünyaya nasıl bakıyor?

Suudi Arabistan, OPEC+’ın petrol üretimini kısma kararıyla ABD’yi karşısına aldı. Peki, bu ülke ekonomi ve dış politikasını nasıl şekillendiriyor? Nasıl bir dünya vizyonu var? Nasıl bir geleceğe hazırlanıyor? ABD ile artık ortak değil, rakip mi?

Doğu Akdeniz’de ikinci perde

Türkiye ve Libya arasında en son imzalanan hidrokarbon anlaşması ve askerî işbirliği protokolleri neleri kapsıyor ve neleri hedefliyor? Bu anlaşmalar hangi fay hatlarına dokunuyor? Nebahat Tanrıverdi Yaşar yazdı.

Anne-babaya akıllı telefon öğretmenin yolları

30 dakikanızı ayırarak ebeveynlerinizin akıllı telefonlarıyla ilgili sorunlarını, onlarla birlikte çözebilir, kullanımlarını daha güvenli hale getirebilirsiniz.

Suriyeli mültecileri ne yapmalı? Uygulanabilir bazı öneriler

Suriyelilerin gönüllü geri dönüşü için yapılması gerekenler neler? Bu konuda nasıl bir proje uygulanmalı? Türkiye’de doğup büyüyen Suriyeliler ve kalacaklar için toplumun da yararını gözetecek vatandaşlık düzenlemesi nasıl olmalı? Prof. Dr. Veysel Ayhan yazdı.

Putin’in doğalgaz stratejisi: Zafer mi hezimet mi olacak?

Kuzey Akımı boru hatlarının zarar görmesiyle Avrupa’ya yönelik doğalgaz akışı ciddi şekilde azaldı. AB ise Rusya’ya olan bağımlılığını azaltmak için sıvılaştırılmış doğalgaz ithalat ediyor. Putin’in doğalgaz stratejisi ne? Kremlin, AB’ye giden doğalgazı keserek kendi ayağına mı kurşun sıkıyor?

Rusya’nın yeni Ukrayna cephesi komutanı kim?

Putin’in Ukrayna cephesi komutanlığına atadığı yeni isim kim? Daha önce nerelerde görev yaptı? Hakkındaki iddialar neler? Kim, neden onun için “efsanevi” diyor? Rusya’nın Ukrayna cephesindeki sorunlarını çözebilecek mi?

Cep telefonu fotoğraf sanatını öldürdü mü?

Herkesin ama iyi, ama kötü, bir cep telefonu var. Bu telefonlarla megapikseli yüksek fotoğraf çekmek artık çok kolay. Peki, çekilen her fotoğraf bir “sanat eseri” mi? Duyarkatın icadından cep telefonuna fotoğraf hangi aşamalardan geçti? Prof. Dr. Özer Kanburoğlu yazdı.

Öfkenizi olumlu yönde kullanmanın yolları

Öfke nedir? Nelere öfkeleniriz? Olumlu sonuçlara yol açan öfkeler var mıdır? Zarar ve saldırganlığa dönüşen öfkelerle nasıl baş edilir? Huzurlu bir hayatın püf noktaları…

Haset etmekle nasıl baş edilir?

Hasetin kaynağı nedir? Hayatımıza nasıl etki eder ve onunla nasıl başa çıkarız? Haset duygusunu tamamen ortadan kaldırmak mümkün mü? İşte bu kötü duyguyu yenmenin yolları…

Çin’in Dijital İpek Yolu nerede başlayıp bitiyor?

Çin, tarihi İpek Yolu’nu nasıl dijital İpek Yolu’na çevirdi? Bu alanda hangi ülkelerle neyin rekabeti içinde? Dijital İpek yolunun geleceğinde ne var? Bu yolun Türkiye için anlamı ne? Ceren Ergenç ve Sırma Altun yazdı.

Brezilya’da ne oldu? Lula nasıl kazandı?

Brezilya’da tekrar iktidara gelen Lula kim? Onun yeniden seçilmesi Brezilya ve dünya sahnesinde neleri değiştirecek? Bolsonarizm gerçekten bitti mi? Amazonlar yeni dönemde kurtulacak mı?

Sosyal medyanın Çinli devi: Tiktok

Facebook, Instagram, Youtube gibi devleri geride bırakan TikTok nerede, nasıl doğdu, nasıl gelişti? Diğerlerinden farkı ne? Onu ilgi çekici kılan ne? Trump neden TikTok’u tehdit olarak gördü?

Türkiye, doğalgaz ticaretinin merkezi olabilir mi?

Türkiye’de doğalgaz merkezi kurma teklifini yapan Rusya, neyi kast ediyor ve amaçlıyor? Böyle bir merkez olmanın şartları, avantajları, dezavantajları ve faydaları ne? Bu merkez kurulurken dikkat edilmesi gerekenleri Dr. Göktuğ Şahin yazdı.

Çocuğunuzun kurallara uyması için ne yapmalısınız?

Çocukların kurallara ihtiyacı var en azından bir süre… Peki, çocukların karakterini ezmeden, onlara kötü hissettirmeden kuralları uygulamanın yolu ne? Hangi ebeveynlik türünde kurallara iyi ve mutlu sonu getirir?

İran’ın Azerbaycan tutumu: Yakın Komşu’nun uzak dost siyaseti

Tahran ve Bakü artık açıkça birbirlerinden rahatsızlıklarını ortaya koyuyor. İran, Azerbaycan’ın değiştirdiği Güney Kafkasya dengelerinden neden rahatsız? Bölgede Azerbaycan’ın işini zorlaştırmak için neler yapıyor? Doç. Dr. Ramin Sadık yazdı.

Twitter dijital bir İsviçre çakısı olacak mı?

Tesla ve SpaceX’in sahibi Elon Musk dünyanın en büyük sosyal ağını satın aldı. Peki Twitter bundan sonra neye dönüşecek? Seviyeli bir tartışma ortamına mı yoksa platform üzerinden alışveriş yapıp taksi çağırabilecek bambaşka bir forma mı?

Jesus çok şey yapabilir, ama henüz ilk adımları attı

Fenerbahçe Teknik Direktörü Jorge Jesus, kısa zamanda takımına damgasını vurmayı başardı. Buna bağlı olarak da övgüler zirve yapmış durumda. Ancak henüz hiçbir şey kazanılmış değil. Bizde başarıyla başarısızlık arasında çok ince bir çizginin olduğu unutulmamalı. Ahmet Çakır yazdı.

Kendimize haksızlık etmekten nasıl vazgeçeriz?

“Bu iş için yeterince kalifiye değilim, hiç girişmeyeyim”, “Komşudan yardım isteyemem, rahatsızlık veririm”, “Bak olmadı, zaten olmayacak bir işe kalkışmıştım. Malumun ilanı” şeklinde düşünceler zihninizde sürekli uçuşuyorsa, durun ve bu yazıyı okuyun.

Batı-Suudi ilişkileri nasıl bu hale geldi?

OPEC’in petrol üretimini kısmasından bu yana Batı ile Riyad’ın ilişkileri dibe vurdu. Batı kırgın ve kızgın. ABD, Suudileri “paryalaştırmak”la tehdit ediyor, ama Körfez’deki 77 yıllık müttefikini gözden çıkarabilir mi?

İsrail nereye gidiyor?

İsrail’de bir kez daha yapılacak genel seçimler sağcılarla, aşırı sağcıların yarışı olacak. Seçimlerden istikrar çıkma ihmali düşük ancak seçimler İsrail içindeki bölünmelerin artık idare edilemeyeceğinin tescili niteliğinde.

Erkek çocukları eğitimde neden geride kalıyor?

Eğitimin her aşamasında kızlar erkeklerden önde. Bunun sebebi ne? Finlandiya, eğitim sistemi örnek gösterilen bir ülke. Peki, niye? Başarının ardında cinsiyetler arasındaki fark olabilir mi? Bilimsel açıklama ne?

Biyo-korsanlık: Mutfak tezgahında ölümsüzlük arayışı

Daha uzun yaşamak, hastalanmamak, vücutlarının sınırlarına meydan okumak için artık evlerinin mutfak tezgâhlarında bile kendi biyolojilerini değiştirenler, insanlığı nereye götürüyor? Bio-korsanlığın sınırları ne? Doç. Dr. Kaan Yılancıoğlu yazdı.

Küreselleşme bizi neden zengin etmedi?

Dünya, geleneksel neoliberal ekonomik modellerin ‘normaline’ değil, yeni bir normale dönmeye başlarken; küresel ve yerel arasındaki doğru dengenin ne olduğu konusunda siyasi çevrelerde, iş dünyasında ve akademide bir yeniden düşünme süreci yaşanıyor.

Mafya ile nasıl mücadele etmeli?

Mafya, dün de bir suç örgütüydü, bugün de öyle. Ancak çalışma biçimleri, yapılanmaları, felsefeleri değişti zamanla. Artık çok uluslu şirketler gibi. Dolayısıyla Avrupa da kendini buna göre yeniden tanımlıyor ve suçun önüne geçmek için çareler arıyor.

İsrail-Lübnan mutabakatı Kıbrıs’a ilham olur mu?

Hâlâ savaş halinde olan Lübnan ve İsrail, kıyılarının açıklarında zengin hidrokarbon yatakları tespit edilince doğalgaz çıkarmak için uzlaştı. Kilidi açan çözümse Ortak İşletme’ydi. Fransız şirketi Total nasıl aracı olacak? Bu sistem Kıbrıs’ta da işler mi? E. Tümamiral Dr. Deniz Kutluk yazdı.

Putin’in Türkiye’ye doğalgaz üssü önerisi ve 2 soru

Rusya Devlet Başkanı Putin’in, Türkiye’nin doğalgaz üssü olması önerisi hangi şartlar altında gerçekleşebilir? Türkiye’nin bu öneriyi değerlendirirken göz önüne alması gereken hususlar neler? Bu önerinin jeo-politik yansımaları ne olabilir? Prof. Dr. Tarık Oğuzlu yazdı.

Kuzey Suriye’de yeni dengeler: HTŞ’ye ne olacak?

Ankara-Suriye ve Rusya arasındaki ilişkilerde kilit öneme sahip İdlib’i de kontrol eden HTŞ’nin son operasyonunun anlamı ne? Kuzey Suriye’de dengeler nasıl değişti? Bunun gelecek için anlamı ne? İdlib’e ne olacak? Prof. Dr. Serhat Erkmen yazdı.

Kaygı ve aşırı tetiklenmiş halin üstesinden gelmenin 7 yolu

Bazen, kaygı ya da aşırı uyarılmışlık hissi ile birlikte odaklanmakta zorluk çekebiliriz. Birkaç basit teknik, bu durumları kontrol altına almaya ya da yönetmeye yardımcı olabilir. İşte bunlardan yedi tanesi…

İngiltere düşüyor mu?

Artan ekonomik sıkıntılar ve siyasi istikrarsızlık İngiltere’nin düşüşe geçtiği iddialarının ortaya atılmasına neden oldu. İddialarda gerçeklik payı var, ama bazı yorumcular durumun abartıldığını düşünüyor. Peki, bir zamanların “üzerinde güneş batmayan” imparatorluğunda gerçekten neler oluyor?

Çin Komünist Partisi 20. Kongresi: Çin’in yeni rüyası ne olacak?

Çin’in geleceğinin belirlendiği Çin Komünist Partisi Kongresi yapılıyor. Ekonomik zorluklar yaşayan vatandaşlarına daha çok güvenlik vaat eden Çin lideri Şi, ülkenin yönünü nereye çevirecek? Dünya bundan nasıl etkilenecek? Dr. Öğretim Üyesi Ümit Alperen yazdı.

Fukayama tezinde ısrarlı: Yine de ‘Tarihin Sonu’

Fukuyama, Batı liberal düşüncesinin insanlığın ulaşabileceği son aşama olduğunu ileri sürmüştü, ama bu iddiasının üzerinden Rusya ve Çin’in yükselişi, IŞİD, sağ popülizmin zaferleri geçti. Fukuyama ise tezinde neden ısrarlı olduğunu anlattı.

Güneş tutulması: Depremin habercisi mi?

17 Ağustos 1999 depreminden birkaç gün önce 11 Ağustos’ta tam Güneş tutulması yaşanmıştı. 25 Ekim 2022’de yine bir Güneş tutulması meydana gelecek. Depremlerle Güneş veya ay tutulmalarının ilişkisi var mı? Olabilir mi? Prof. Dr. Tansel Ak yazdı.

Doğu Akdeniz’de yeni denklem: İsrail – Lübnan mutabakatı

İsrail ve Lübnan deniz yetki alanlarını belirleyen bir mutabakata ulaştı. Mutabakat anlaşmaya dönüşebilirse, doğalgaz aramaları hız kazanacak, dengeler değişecek. Fakat İsrail’de anlaşma karşıtı sesler yükselmeye başladı.

Göçmen krizi: Meksika sınırından Obamaların yazlığına

“Çok istiyorsan evinde besle” mantığıyla ABD’de Cumhuriyetçi eyaletlerden Demokrat eyaletlere gönderilen göçmenler nasıl bir siyasi kriz yarattı? New York’ta OHAL ilanı, ABD’nin geleceği hakkında ne söylüyor?

Savaş mühendisliği

Ukrayna-Rusya Savaşı’nın 2022 yılında bitmesi neden mümkün değil? Kimsenin savaş başlayana kadar savaşılmayacağına inandığı kriz nasıl oldu da nükleer silahların kullanımının alelade meseleymiş gibi konuşulduğu mücadeleye dönüştü?

Mültecileri üçüncü bir ülkeye göndermek çözüm mü?

Batı’nın kurtulmak istediği mültecileri almak için anlaşmalar yapan Ruanda’nın amacı ne? Mültecileri 3’üncü bir ülkeye gönderince Batı’nın sorumluluğu bitiyor mu? Uluslararası hukuk ne söylüyor?

Bir konuda nasıl uzman olunur?

Uzmanlaşmak istediğiniz konuda birkaç kritik soruyla nerede bulunduğunuzu anlayabilirsiniz. Çırak mısınız? Kalfa mı? Usta mı? Bulunduğunuz yerden uzmanlığa doğru nasıl ilerlersiniz? Yoldaki tuzaklar neler?

Kardeşler arasındaki rekabete nasıl yaklaşmalı?

Kardeşler, birbirleriyle her zaman iyi geçinemeyebilirler. Bazen rekabete girebilir ve birinden biri yenilebilir. Ezilen taraf olabilir. Bu, onun daha az yetenekli olduğu anlamına mı gelir? Anne babaların böylesi anlarda yapması gerekenler ne?

Ukrayna’nın NATO üyeliği ısrarı netice verecek mi?

Savaş sürerken NATO, Ukrayna’yı üye olarak alabilir mi? NATO’ya üye olmanın koşulları nelerdir? NATO üyeliği süreci nasıl işler? Bu süreçte Türkiye-Ukrayna ilişkileri nasıl şekillenir? Doç. Dr. Aylin Ünver Noi yazdı.

Geleceği hangi bloklar yönetecek?

Lityum ticaretini yönlendirmek için kurulan Lityum İttifakı, Asya’da Çip 4 İttifakı, Ortadoğu’da BAE, Hindistan ve İsrail’in inovasyon ittifakı… Yeni ittifak ve bloklar geleceği nasıl şekillendirecek?

Siz, o eski siz misiniz?

7’mizde neysek, 70’imizde o muyuz gerçekten? Yoksa zamanla önemli ölçüde değişecek miyiz? Olan oldu mu yoksa hikâyelerimizde şaşırtıcı dönüşler olacak mı?

Etkili iletişim becerileri nasıl geliştirilir?

Kendimizi ifade etmek yahut anlaşmak için sözlü-sözsüz iletişim kurmak zorundayız. Bazen yüz yüze, bazen çevrimiçi yollar, bazen de sosyal medya aracılığıyla… Peki, etkili iletişim nasıl kurulur? Bu beceri nasıl geliştirilir? Güven oluşturmada iletişimin rolü nedir? İnsanlar en çok ne tür iletişim hataları yapıyorlar? Erdem Karagöz yazdı.

Nobel Ödülü nasıl alınır?

Nobel Ödülü alan bilim insanlarının ortak özellikleri neler? Onlar gibi ‘yaratıcı bilgeler’ nasıl yetişiyor? Nobel Ödülü alanlar, hobilerini farklı alanlarla nasıl sentezliyor? Tüm bunlardan çıkarılacak ders ne?

Rusya ne düşünüyor?

Bir savaşı bitirmenin en zor kısmı söz konusu savaşı zafer elde etmeden bitirmektir. Amerika Birleşik Devletleri bu gerçek ile Vietnam’da yüzleşti. Kolay gibi görünen savaşlar bazen savaşması en zor olanlardır ve yenilginin kabullenilmesi daima zordur. Peki, Rusya bu durumda mı?

Yeterince ruh sağlığı hizmeti alabilmek için neler değişmeli?

Hastalandıktan sonra tedavi çok pahalıdır. Bazen de mümkün değildir. Bu hem tıbbın hem de ruh sağlığı hizmetinin en büyük ayıbıdır. Bu noktada çözüm, koruyucu ve önleyici yaklaşımdır. Klinik Psikolog Emre Konuk yazdı.

Türkiye’de kadın futbolu nereye gidiyor?

Kadın futbolu hayatımıza daha çok girer oldu. Galatasaray ve Fenerbahçe kadın futbol takımlarını kurdu. ABD Futbol Milli Takımı’nda kadın ve erkek takımlarına aynı ücretin ödeneceği açıklandı. Peki, ne oldu da kadın futbolu popüler oldu? Spor endüstrisinde geleceği ne? Görünen ile hakikat örtüşüyor mu? Taner Öner yazdı.

Avrupa’nın kaderi mi belirleniyor? Bu kaderde Türkiye’ye yer var mı?

Avrupa bir yol ayrımında. Rusya tehdidi ve enerji krizi gibi yaşamsal sorunlarla boğuşurken zorlanıyor; çevre ülkelerle daha çok işbirliğiyle ABD’den daha bağımsız bir Avrupa inşa etmek istiyor. Peki, burada Türkiye’ye yer var mı? Doç. Dr. Çiğdem Nas yazdı.

OPEC+‘ın kararının anlamı ne?

OPEC+ neden petrol üretimini kısma kararı aldı? Bu kararın arkasındaki ekonomik ve siyasi nedenler neler? Bu kararın sonuçları dünya jeopolitiği ve sizin açınızdan neler olabilir? Neye hazırlıklı olmalıyız? Mehmet Öğütçü yazdı.

Putin’in ruleti

Rusya’da kısmi seferberlik ilan edildi ve binlerce Rus genç ülkeyi terk etti. Anketlerde Putin’e destek düşüyor. Kamuoyu yoklamaları ne gösteriyor? Bu bir zafiyet işareti mi? Demografik sonuçları ne olabilir?

Suriyelileri geri göndermek kolay mı?

Ağır bir ekonomik krizden geçen ve siyasal krizleri de hiç bitmeyen Lübnan, ayda 15 bin Suriyeli mülteciyi ülkelerine gönderme kararı aldı. Bu uygulanabilir bir plan mı? Suriye hükümeti bu plana ne diyor? Mülteciler dönecek mi?

Bir oyun şirketi sahibinin itirafları

“Oyunlarımı kızlarımın oynadığını düşününce, bu ürünlerin neler yapabileceği ile yüzleşmek zorunda kaldım. Bağımlılık yaratmak için kullandığımız tüm teknikleri bildiğimden, çocuklarımın böyle bir riske maruz kalmasını istemediğimi fark ettim.”

Batı yıllarca Afrika’yı sömürdü. Peki ya Çin?

Çin Afrika’da tam olarak ne yapıyor? İlişkiler nasıl gelişti? Afrika’daki Çin etkisi sadece ekonomik mi? Afrika Çin’e borcunu nasıl ödüyor? Prof. Dr. Çağdaş Üngör yazdı.

2022 Dünya Kupası, Katar’ın dünyaya golü olur mu?

2022 Dünya Kupası neden futbol tarihine geçecek? Katar kupaya hazırlanmak için neler yaptı? Hangi sorunlarla karşılaştı? Bu kadar yatırım sonra ne olacak? Kupanın Körfez için anlamı ne? Şerife Akıncı yazdı.

İmdat – Çocuğum beni dinlemiyor!

Eğer çocuğunuza sözünüz geçmiyorsa anne baba olarak ne yapmalı? Öfkeyle çıkışmalı, ceza mı vermeli? Yoksa hoşgörüyle yaklaşıp umursamamalı mı? Ya ikisi de yanlış davranışlarsa ne yapmalı?

Kuzey Akım boru hatlarına kim saldırdı?

Rusya’dan Avrupa’ya giden boru hatlarına kim saldırdı? Avrupa’ya ‘enerji güvenliğiniz yok’ mesajı vermeye çalışan Rusya mı? Rusya’nın enerji piyasasına dönmesini zorlaştırmak isteyen Batı ülkeleri mi? Avrupa’nın Rusya doğalgazını unutmasını isteyen Ukrayna mı?

Avrupa enerji krizi Körfez ülkeleri için nasıl talih kuşu oldu?

Enerji krizi yaşayan Avrupa’nın doğalgaz ve petrol için yüzünü döndüğü Körfez ülkeleri, bu talepten nasıl etkilenecek? Bölgede hangi dengeler değişebilir? Oluşacak riskler ve fırsatlar neler?

Habermas sosyal medyayı niçin eleştiriyor?

Habermas, her eylemiyle, her sözüyle gündemi belirleyen bir düşünür. Son kitabı da beklenen şekilde ilgi çekti. Sosyal medya hakkında söyledikleri tartışma yarattı. Peki, altmış yıl önce yayınlanan ünlü kitabının tezlerini gözden geçirmeye iten sebep neydi? Ünlü sosyolog sosyal medyanın kendiliğindenliğini abartmış olabilir mi?

Edebiyatımızın gayriresmî tarihi

Ertem Eğilmez’in yayıncı olduğu, Yaşar Kemal’in İnce Memed’ini bastığı pek bilinmez. Benzer şekilde Kemal Tahir’in eklemeler yaparak çevirdiği romanın filme çekilip sinemalarımızda gösterildiği de bilinmez. Edebiyatımızın arka bahçesi sanılandan daha zengin ve nice hoşluklara sahnedir. Murat Batmankaya yazdı.

Azerbaycan – Ermenistan arasında dinmeyen gerginlik neyin habercisi?

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın Azerbaycan – Ermenistan arasındaki son çatışmalarla ilgisi var mı? Çatışmalar neden şimdi yaşandı? Pelosi’nin Erivan ziyareti, Batı’nın tutumu neyin habercisi? Prof. Dr. Yıldız Deveci Bozkuş yazdı.

Gen terapileri: Çare mi, hayal mi?

Gen terapileri hangi hastalıklara çare olabiliyor, hangi hastalıklar için çalışmalar sürüyor? Hastayla buluşma noktasında fiyatlar neden astronomik oluyor? Gen terapilerinin geleceğinde neler var? Herkese ulaşması hayal mi?

Rusya düşüyor mu? Düşerse Avrasya kime kalacak?

Ukrayna-Rusya Savaşı yalnızca Avrupa’daki dengeleri alt üst etmekle kalmadı. Rusya’nın, SSCB’nin çöküşünden sonra arka bahçesi kabul ettiği coğrafyada inşa ettiği güvenlik ve ekonomi mekanizmaları her an iflas edebilir. Mehmet Kancı yazdı.

Enerji krizi ve Türkiye’ye yansıması hakkında bilmeniz gereken her şey

Avrupa içinden geçtiği enerji krizine giden taşları yıllardır nasıl döşedi? Enerji krizinin siyasal ve ekonomik maliyetleri neler olabilir? Sorunu çözmek kısa ve orta vadede neden zor? Türkiye, krizin neresinde? Emin Emrah Danış yazdı.

Meloni kazandı: Avrupa’ya faşizmin gölgesi İtalya’dan düştü

Ekonomik zorluklar, göçmen sorunu gibi meselelerle boğuşan İtalya’da yapılan seçimlerde aşırı sağ koalisyonu iktidara geldi. İtalya’da ilk kez kadın ve faşist bir başbakan olacak. Bunun Avrupa için anlamı ne? Doç. Dr. Gökçen Yavaş yazdı.

İran kadınların saçlarından nereye gidiyor?

İran’da birçok ilk yaşanıyor: Yaşam tarzına müdahaleye itiraz ilk kez kitlesel protestoya dönüştü, ilk kez kadınların öncülüğünde bu kadar geniş gösteriler gerçekleşiyor. Dış güçler gibi bahaneler de artık işlevsiz. İran kadınların saçlarından nereye gidiyor? Arif Keskin yazdı.

Köşeye sıkışan Putin ne kadar ileri gidebilir?

Rusya’da kısmi seferberlik ilanı kararı neden alındı? Bunun Rusya ve dünya için anlamı ne? Putin’in “blöf değil” dediği nükleer tehdidin boyutları ne olabilir? Ukrayna savaşının yeni aşaması nasıl şekillenecek? Muhtemel riskler neler?

Klasikler miadını doldurdu mu?

Çağ değişti. Alışkanlıklar değişti. İlgi odakları değişti. Sanata, bilgiye ulaşma yöntemleri değişti. Peki, klasikler tüm bu değişim karşısında nerede duruyor? Yakın gelecekte okuru ne bekliyor? Sadık Yemni yazdı.

NATO’nun geleceği: İttifakın önündeki 4 yol

NATO kendisine yeni bir misyon mu biçmeli mi? Avrupa’nın güvenliğine odaklanan bir ittifak olmaktan çıkıp demokrasi savunucusu mu olmalı? Belki de Avrupa, Sam Amca’ya bel bağlamayı bırakıp artık güvenlik sorumluluğunu mu üstlenmeli? NATO’nun dört ihtimali daha var.

Kitaplar nasıl düzenlenmeli?

Kütüphanenizi bir türlü düzenleyemiyor musunuz? Aradığınızı bulmak çok mu zor? Gereksiz olduğunuzu düşündüğünüz kitapları elden çıkarmaya kıyamıyor musunuz? İşte kitap koleksiyonunuzu verimli hale getirecek birkaç yöntem.

Hayvan destekli terapi

Hayvan destekli terapi nedir? Hangi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılıyor? Bu terapide yer alan hayvanlar nasıl seçiliyor? Nasıl eğitiliyor? Terapiyi kimler yürütüyor? Faydaları ne?

Modern çağda helal kazanç mümkün mü?

Tüketmenin ve kâr elde etmenin temel amaç olduğu modern zamanlarda helal kazancın ölçüsü ne? İlk bakışta hukuka uygunluk, kazancın helal olduğu anlamına gelir mi? İslam’daki gönül hoşnutluğu kavramı ticari hayata nasıl yansır? Prof. Dr. Saffet Köse yazdı.

Ukrayna’da Rusya’nın kaybı Türkiye’nin kazancı mı?

Rusya’nın Ukrayna’da müşkül duruma düşmesi, Kafkaslar, Orta Asya ve Suriye gibi nüfuz alanlarında da güç kaybetmesine neden oluyor. Türkiye buralardaki boşluğu doldurabilir mi?

İran-Türkiye ilişkileri nereye?

Türkiye, Körfez ülkeleri ve İsrail’in yanı sıra, Suriye ile de ilişkilerini geliştirme arayışı içinde. İran, Batı ile yeni bir nükleer anlaşma arifesinde. Kafkasya’da durum değişiyor. Bütün bunlar Ankara-Tahran ilişkilerine nasıl yansıyacak? Arif Keskin yazdı.

Şanghay İşbirliği Örgütü nereye koşuyor?

ŞİÖ günden güne genişleyip yeniden şekilleniyor. Vaktiyle bir tür NATO olacağı söylenirken bugün bambaşka bir çizgide yürünüyor. Örgüte İran, Hindistan ve Pakistan’ın katılımıyla güç dengeleri değişmişe benziyor. Türkiye’nin zirvede bulunması ise her açıdan çok değerli. Dr. Ümit Alperen yazdı.

Gıdalardaki büyük tehlike

Tarımsal üretimi artırmak için kullanılan kimyasallar, limitler aşıldığında, insan sağlığı için çok zararlı. Peki, bunları kontrol etmek mümkün mü? Meyve sebzelerdeki zararlı kimyasallardan nasıl kurtuluruz? Prof. Dr. Y. Birol Saygı yazdı.

Yeni dünya düzeni: Batı sonrası ve çoğulcu bir dönem

Batı, yeni dünya düzeninin, Batılılaşmadan uzaklaşma düzeni olacağını kabul edecek mi? Batılı olmayan dünyadaki pek çok kişi için bu neden daha adil bir dünya düzeni olabilir?

Zenginler kıyametten kaçmaya mı çalışıyorlar?

Çoğu teknolojiden zengin olmuş dolar milyarderi, kısmen kendilerinin neden olduğu toplumsal çöküşlerde hayatta kalabilmek için lüks sığınaklar satın alıp eski askerleri koruma olarak tutuyor. Peki, bu, istemedikleri sonuçlarla karşılaşmalarını engeller mi?

Aynı anda iki işi birden nasıl daha iyi yapabiliriz?

Aynı anda iki işi birden yapmak artık farkında olmasak da günlük hayatımızın bir parçası. Bu kaçınılmaz durumu nasıl daha verimli yapabiliriz? Gözümüz kitapta, elimiz telefondayken başarılı olmanın yolu ne?

Azerbaycan-Ermenistan çatışması:
Kafkasya’da kalemle atılan imza tetikle bozulur mu?

2020’deki Karabağ Savaşı’ndan sonra imzalanan mutabakat bir türlü tam olarak hayata geçmedi. Zaman zaman yaşanan gerginlikler Azerbaycan ve Ermenistan sınırında çatışmaya dönüştü. Anlaşma neden uygulanamıyor? Doç. Dr. Ramin Sadık yazdı.

Müslüm Gürses – Onun gibisi ne geldi ne de bir daha gelecek!

Müslüm Gürses’in piyasaya sürülmemiş şarkılarından oluşan Mahzendeki Şarkılar 3 albümü benzersiz bir heyecan yarattı. Vaktiyle doldurduğu albümler, bugün sahaflarda çok yüksek bedellerle alıcı buluyor. Peki, onu unutulmaz kılan ne? Sahiden Müslüm Gürses felsefesi diye bir şey var mı? Varsa temeli, dayanağı ne? Doç. Dr. Michael Kuyucu yazdı.

Türkiye-İsrail ilişkilerinde yeni perde: Kalıcı uzlaşı mümkün mü?

Filistin meselesi nedeniyle her daim kriz ihtimali barındıran çok boyutlu Türkiye-İsrail ilişkilerinde neden uzlaşıya ihtiyaç duyuldu? İlişkilerin bundan sonraki serencamı ne olabilir? Emre Karaca yazdı.

Enerji fiyatlarındaki artış, yaptırım altındaki Rus ekonomisini nasıl etkiliyor?

Batı’nın Rusya’ya yönelik yaptırımları etkili oldu mu? Başta enerji ve sanayi sektörleri olmak üzere Rus ekonomisi ve halk yaptırımlardan nasıl etkilendi? Rusya bu yaptırımlara rağmen Ukrayna’da yürüttüğü savaşı idame ettirebilecek mi?

İngiltere’nin yeni kralı III. Charles’ın Orta Doğu’ya bakışı nasıl?

Yeni kral Charles Orta Doğu’ya nasıl bakıyor? Irak Savaşı’nı neden desteklemedi? Filistin meselesi hakkında ne düşünüyor? ABD yönetimine neden güvensiz? Kur’an okuyor mu? Arapça biliyor mu?

Kraliçe II. Elizabeth: Bir Devrin Sonu

Tarihin son 70 yılına damga vuran İngiltere Kraliçesi Elizabeth 96 yaşında hayata veda etti. İlk başbakanı Winston Churchill olan Kraliçe İngiliz tahtının en uzun hükümdarı oldu. Savaşlar, skandallar, felaketler gördü. Ama ne olursa olsun tahtını korumayı başardı. İngilizlerin dünyadaki en güçlü elçisi artık yok. Peki ardından gelen Charles yerini tutabilir mi? Sorunun cevabı büyük bir soru işareti.

Edebiyat ne işe yarar?

Bilim ve matematikle daha çok ilgilenenlerin hayatta bir şekilde daha başarılı olacağı, edebiyata ve diğer sanat dallarına hevesli olanların ise düşük ücretli işlerle ve tatmin edici olmayan kariyerlerle sınırlı kalacağına dair güçlü bir inanış var. Durum sahiden böyle mi? Edebiyat gereksiz bir şey midir? Değilse ne işe yarar? Dr. Koray Feyiz yazdı.

Demans riskini azaltmanın yolları

Son zamanlarda arka arkaya ve yüz binlerce kişinin, on yıldan fazla izlenmesiyle yapılan demans araştırmaları, demansın önlenmesi ve egzersizler arasındaki ilişkiyi ortaya koydu. Demansı engelleyebilecek egzersizler hangileri, ne kadar süreyle yapılmalı?

Enerji meselesinde Avrupa’nın Rusya’ya karşı kozu ne?

Putin, Avrupa’yı enerji konusunda fena halde köşeye sıkıştırdı. Ama enerji uzmanlarına göre, Avrupa çaresiz değil. AB ülkelerinin uzlaşarak atacağı 7 adım Avrupa’yı kurtarabilir. Peki, o adımlar neler?

Ergene nasıl arkadaş lazım?

Ergenler için akranlarla olmak neden önemli? Her akran baskısı kötü müdür? Ergenlerin arkadaşlıklarının gelişimlerine katkı sağlaması için nelere dikkat etmeli?

Nasıl bir iklim bizi bekliyor?

Dünyanın en sıcak 6 yılı, son 10 yılda yaşandı. 2022 yılında Avrupa’da etkili olan sıcak hava dalgası 1000 kişinin ölümüne neden oldu. Kuraklık nedeniyle tarımsal üretim de azaldı. Peki, bundan sonra iklimler hep böyle mi olacak? “Mevsim normallerinin üstü”ne alışmalı mıyız? Alışmak için ne yapmalıyız?

Yaşlılar ve gençler birlikte nasıl daha iyi yaşar?

Türkiye, demografik dönüşümün eşiğinde, yaşlı nüfusu artıyor. Yaşlılara yönelik ayrımcılık da. Yaşlılık üzerine düşünmeye, bu ayrımcılıkla yüzleşmeye hazır mıyız? Gençler ve yaşlılar bir arada nasıl yaşar? Prof. Dr. Demet Lüküslü yazdı.

Körfez’de buzlar çözülürken

Körfez ülkeleriyle İran arasındaki yıllardır süren soğuk savaş sona eriyor. BAE ve Kuveyt, altı yıl sonra, Tahran’a tekrar büyükelçi göndereceklerini açıkladı. Peki, bu yumuşamanın ardında ne var? Bölge nelere gebe?

PYD kontrolündeki devlet inşasının dünü-bugünü-yarını

PYD neyi amaçlıyordu, şimdi hangi noktada? PYD’nin kontrolü altındaki bölgelerde ekonomik ve sosyal yapı nasıl? PYD’nin avantajları, dezavantajları, açmazları neler? Bütün bunlar bölgenin geleceği hakkında ne söylüyor? Prof. Dr. Serhat Erkmen yazdı.

Cahit Sıtkı Tarancı’nın mektuplarında gizli kalan poetika

Bugün örnekleri nadiren görülse de, bir dönem mektuplar önemliydi. Yazanın hayatı ve dünyayı nasıl idrak ettiği görülürdü satırlarda. Cahit Sıtkı Tarancı’nın “Ziya’ya Mektuplar”ı gibi. Eserde yalnız anılar yok; “Otuz Beş Yaş” şairinin poetikasını bulmak mümkün. Şiirde tutuculuk ne? Şiir neden bizi tımarhanelik etmeli? Yasemin Koç yazdı.

İnsanlık nasıl kurtulur?

İnsanlar Dünya’nın yüzeyini o kadar değiştirdiler ki, geleceğin jeologları zamanımızı Dünya tarihinde yeni bir dönem olarak görecekler. Bu durumu tanımlamak için icat edilen kelime ise Antroposen. Peki, insanlığı kurtarmak için ne yapmalı? Bir astrofizikçi, kozmolog ve bir uzaybilimcinin tavsiyeleri…

Suriye’deki Rusya-İsrail işbirliği Ukrayna Savaşı’na nasıl yansıyor?

İsrail ve Rusya, Suriye’de hangi kırmızı çizgiler üzerinden işbirliği yapıyor? Moskova, Suriye’de İran-İsrail dengesini nasıl kuruyor? Bütün bunlar Ukrayna Savaşı’na nasıl yansıyor?

Kendi adınıza düşünmeye cesaretiniz var mı?

İnsanların gerçeği aramak yerine, gerçeği kendi düşüncelerine uyarlamaya çalıştıkları, üstelik bunu da sosyal medyada yaygınlaştırdıkları günümüzde, düşünme cesaretini nasıl gösterebiliriz? Bilmeye cesaret etmenin yolu nereden geçiyor? Nasıl özerk düşünürler olabiliriz?

Gorbaçov’un tartışmalı mirası

1991 yılında dağılan SSCB’nin son lideri Mihail Gorbaçov 91 yaşında vefat etti. Perestroyka ve Glasnost gibi önemli reformları nedeniyle “tarihi değiştiren lider” olarak tanımlansa da ardında oldukça tartışmalı bir miras bıraktı.

Evrensel yaşam enerjisi nedir? Nasıl şifa verir?

Bilhassa son yıllarda, artan bir oranda, Doğu’da uygulanan kadim bilgiler ve teknikler Batı’nın ilgisini çekmeye başladı. Önceleri sadece meditasyon ve yoga bilinirdi; şimdi ise Reiki’den Tai Chi’ye pek çok şey hayatımıza girdi. Peki, ruhsal şifa teknikleri nedir? Yaşam enerjimizi ne dengede tutuyor? Ne zamandan beri, ne sıklıkla ve nasıl kullanılıyor? Petek Kitamura yazdı.

Zaporijya nükleer felaketin eşiği mi?

Ukrayna-Rusya Savaşı’nın ateş hattında kalan Zaporijya nükleer santrali küresel güvenlik için neden büyük bir tehdit? Rusya, hangi koşullar altında ve ne zaman nükleer güç kullanabilir? Olası senaryolar neler? Türkiye ne yapmalı? E. Büyükelçi Fatih Ceylan yazdı.

Kuzey Suriye neresidir? Sosyo-ekonomik bir analiz

Ankara ve Şam’ın görüşme ihtimalini protesto eden, Türkiye’nin askerî operasyonlarla oluşturduğu Kuzey Suriye bölgesinde yaşayanlar kim? Sosyo-ekonomik şartları neler? Yönetimleri nasıl? Bütün bunlar geleceğe ilişkin ne söylüyor? Prof. Dr. Serhat Erkmen yazdı.

Aile Dizimi Psikodrama değildir!

Medya ve sinema sektörü çoğu gündemi değiştirip belirleyebiliyor. Böylelikle alanında uzman olmayan kişiler de birden öne çıkıp, yardım arayanlara çare sunma iddiasına soyunabiliyor. Zeytin Ağacı sayesinde keşfedilen Aile Dizimi de böyle bir şey. Oysa bilimsel gerçeklere dayanan Psikodrama ile herhangi bir benzerliği yok. Uzman Psikolog Deniz Altınay yazdı.

Diplomasi artık önce mideye hitap ediyor

Ülkeler artık kendi mutfaklarını, yabancı liderleri etkilemek ve halkların dostluklarını kazanmak için kullanıyor. Hatta Amerikalı bir profesöre göre diplomaside ‘Gastrodiplomasi’ ana akım haline geldi. Peki, amaç ne ve ne kadar etkili oluyor?

Kendinize karşı nasıl daha nazik olabilirsiniz?

Sürekli kendinizi eleştirip yargılıyor musunuz? Kendinize şefkat göstermek çok mu zor? İç eleştirmeninizle arkadaş olmanız mümkün mü? Birkaç adımda kendinize haksızlık etmeyi bırakarak değişime motive olabilirsiniz…

Rüyalar bize ne söylüyor?

Ömrümüzün yaklaşık 5 yılını rüya görerek geçiririz. Ancak rüyaların neye karşılık geldiği büsbütün bilinebilmiş değil hâlâ. Psikanalizin kurucusu Freud ve Jung’un tüm çabalarına rağmen… Peki, modern bilim bu konuda ne söylüyor?

Aleksandr Dugin ve Rus Avrasyacılığı

Rus Avrasyacılığı nasıl doğdu, neyi savunur? Zaman içinde nasıl dönüştü? Avrasyacılığın günümüzdeki temsilcisi Aleksandır Dugin kim? Kremlin ile ilişkisi ne? Kızının öldüğü suikastın hedefi neydi? Avrasya nelere gebe olabilir? Oğul Tuna yazdı.

İyi görünmek avantajlı bir şey midir?

İnsanlar mümkün olduğunca iyi görünmeyi arzu eder. Bu bize medya ve sosyal çevremiz tarafından dikte edilir. Zira iyi görünmenin başarıya ve kişisel mutluluğa katkıda bulunduğuna inanılır. Dolayısıyla başkalarına çekici gelmek için hem çok fazla zaman hem de çok para harcanır. Peki, güzellik her zaman bir avantaj mıdır, yoksa güzel bir görünümün de dezavantajları var mıdır?

Acılarınızın ilacı gözlerinizde olabilir mi?

Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme metodu olan EMDR, travma tedavilerinde nasıl kullanılıyor? Bu yöntem işe yarıyor mu, şarlatanlık mı? Bir EMDR seansında neler yaşanıyor? Uzman Klinik Psikolog Rabia Yavuz yazdı.

Terörizm ve modernite

İnsan neden terörist olur? Modernite terör örgütlerini doğallaştırır mı? Modern çağda hangi unsurlar insanları terör örgütlerine entegre eder? Çoklu modernite uzlaşmaya yansır mı? Modernlik, teknik bir manipülasyon rejimine nasıl sürüklenir? Terör örgütleri için kadınlar kahraman mı yoksa hedef mi? Doç. Dr. Emrah Aydemir yazdı.

Aile Dizimi nedir? Nasıl uygulanır? Nelere iyi gelir?

Bir süredir sadece belli bir çevrenin bildiği Aile Dizimi, Zeytin Ağacı adlı diziyle birlikte gündeme oturdu. Çok da tartışma yarattı. İçeriği hakkında sınırlı bilginin olduğu bu yöntemin bilimsel bir karşılığı var mı? Ciddi hastalıkların tedavisinde etkili mi? Hastalık dışında nelere iyi geliyor? Haydar Ersöz yazdı.

Trump ve casusluk suçlamaları hakkında bilinmesi gerekenler

Eski ABD Başkanı Donald Trump casusluk suçlamalarıyla karşı karşıya… Peki, ihlal ettiği iddia edilen Casusluk Yasası’nın kapsamı ne? Trump neyle suçlanıyor? Konu neden siyasi bir tartışmaya dönüştü? Daha önce kimler bu suçlamayla karşı karşıya kaldı? Casusluk Yasası neden tartışmalı?

Hastalık hastası olmaktan nasıl kurtulursunuz?

Sürekli vücudunuzda hastalık belirtileri mi arıyorsunuz? Hastanelerin yanından geçerken tedirgin mi oluyorsunuz? Hastalık ya da ölüm konulu filmleri izlerken hasta olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? İşte hastalık hastası olmaktan kurtulmanın yolları…

Göç konusunda risk nasıl fırsata çevrilebilir?

Bugün Türkiye nüfusunun önemli bir bölümü, tarihin bir döneminde göçmen olan insanlar veya onlarla akrabalık bağı kurmuş bireylerden oluşuyor. Araştırmalar göç edenlerin %80’inin gittikleri ülkede kalıcı olduğunu gösteriyor. Türkiye, bütüncül bir göç politikası için hangi adımları atmalı?

Kentte birlikte yaşamak üzerine

Nüfusun çoğu kentlerde yaşıyor ama neden kentsel uygarlık konusunda sınıfta kalıyoruz? Saygıyla, hoşgörüyle birlikte yaşamanın yolu ne? Kent kültürü ve kentlilik bilinci nasıl oluşur? Hangi örnekler ilham verebilir? Disneyland üzerine neden düşünmeliyiz? Prof. Dr. Feyzan Erkip yazdı.

Ankara-Şam uzlaşması yakın mı? Mümkün mü?

Ankara ve Şam’ın uzlaşabildiği konu ne? Suriye, Suriyelileri geri istiyor mu? Suriye, Türkiye’nin kontrolündeki bölgeleri gerçekten tekrar ele geçirmek istiyor mu? İlişkiler ne zaman ve hangi koşullar altında düzelebilir? Prof. Dr. Serhat Erkmen yazdı.

Bildiğimiz Akdeniz yok oluyor

Aşırı sıcaklar, kuraklık, seller, orman yangınları, deniz seviyesinde tehlikeli yükselme… Dünyanın geri kalanına kıyasla %20 daha hızlı ısınan Akdeniz’de tarımsal üretim zorda, turistik bölgeler de risk altında.

Sanatçılar farklı mı sever?

Aşk nedir? İlişki nedir? Kişiler birbirine ne kadar yakın olmaya dayanabilir? Her aşkın sonunda acı ve yıkım mı vardır? Peki, sanatçılar farklı mı sever? Onların ilişkilerinde de biraz tuhaflık yok mudur? Mesela niye kadınlar ilham vericidir de, erkekler parlayan yıldız? Dahası: Mutlu sanatçı, iyi sanat yapamaz mı?

Rusya’da iktidar mücadelesi: Putin’in yerine kim geçecek?

Putin, yakın zamanda istifa etmeyecek olsa da Rus elitler arasında iktidar mücadelesi şimdiden başlamış gibi görünüyor. Putin sonrasına hazırlananların izlediği stratejiler ne? Putin’in yerine göz dikenlerin şansı var mı?

Balık yağı takviyesi faydalı mı, değil mi?

Pek çok derde deva olduğu söylenen Omega-3 deposu balık yağı içeren takviyeler ve ilaçlar dünyada milyar dolarlık bir pazar oluşturdu. Ama bilim dünyasında tartışması sürüyor. Bazı araştırmalar balık yağının yeni yararlarını keşfederken diğerleri onları çürütüyor.

5 adımda özsaygınızı ve özgüveninizi artırın

Kendinizi hep bir kaybeden olarak mı görüyorsunuz? Yaptığınız hiçbir şey yeterince iyi değil mi? Başarısızlığa sürükleyen bu düşüncelerden sizi uzaklaştıracak beş adım.

Bir çöp evde yaşananlar çocuk koruma sistemimiz hakkında neler söylüyor?

Türkiye’nin çocuk koruma sistemindeki eksiklikler ve güçlü yönler neler? Çocukların refahı için neler yapıyoruz? Neleri eksik bırakıyoruz? Bu konudaki istatistikler ne söylüyor? Sosyal hizmet uzmanı Prof. Dr. Tarık Tuncay yazdı.

Geçmişe ve geleceğe açılan pencere: James Webb Uzay Teleskobu

Astronomların 20 yılı aşkın zamandır büyük bir heyecanla ve biraz da endişe ile bekledikleri James Webb Uzay Teleskobu, insanlık tarihinin en pahalı deney aracı. İlk görüntüleriyle projeye harcanan paranın hakkını fazlası ile vereceğini ispatladı. Peki, James Webb geçmişi ve geleceği nasıl değiştirecek?

Çin bundan sonra ne yapacak?

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, Çin’i de Tayvan’ı işgal etmek için cesaretlendirir mi? Dünya siyaseti bu soruyla meşgulken ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, Çin’in tüm itirazların rağmen Tayvan’ı ziyaret etti. Pekin, şimdi ne yapacak? Dr. Ümit Alperen yazdı.

Sükût Suikastçıları

Hemen hemen her alanda hakkı yenenler, görmezden gelinenler olur. Yanı sıra da abartılanlar. Ancak zaman adaletli bir elektir ve çoğu kere hak yerini bulur. Yine de geçmişe bakmakta yarar var. Tanpınar sahiden “sükût suikastı”na uğramış mıydı? Oğuz Atay, niçin “Ben buradayım sevgili okuyucum, sen neredesin acaba?” demişti? Ömer Ayhan yazdı.

Çin, ABD’ye nasıl yanıt verecek?

Çin, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretiyle artan gerginliğe, ekonomik, diplomatik ve askeri anlamda ne yanıt verecek?

Putin savaş hedefini güncelledi: Rusya, Ukrayna’nın ötesine mi geçmek istiyor?

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimi altı aydır sürüyor. Bu süreçte yüzlerce can kaybı yaşandı. Batı ve Amerika, ekonomik ve sosyal ağır yaptırımlar uyguladı. Ancak hiçbiri savaşa çare olmadı. Peki, Putin ne düşünüyor? İşgalden vazgeçme olasılığı zayıf görünüyor. Sonrasında ise ne yapacağı her şeyden önemli. Rusya’nın yeni hedefi ne?

Koronavirüsü kapmamanın nedeni genetik olabilir mi?

Bilim insanları bazı genlere sahip kişilerin, bazı virüslere yakalanmadığını düşünüyor. Bunun korona için de geçerli olabileceğinden hareketle tedavi yöntemleri geliştirmeye çalışıyor. Peki, bu ne kadar mümkün?

İstenmeyen düşüncelerle baş etmenin en iyi yolu

Uzun mesafeli yarışlarda düşüncelerini kontrol etmeye çalışarak yıllar geçiren bir ultra dayanıklılık sporcusu ve bilim yazarından tavsiyeler… Bir yarış sırasında ya da günlük hayatta istenmeyen düşünceleri bastırmaya çalışmak için ne yapmalı?

Sanayi sektörlerini ‘Net Sıfır’a ulaştıracak 5 adım

Ağır sanayilerin karbonsuzlaştırılması konusunda hızlı adımlar atılmadan, 2050 yılına kadar ‘net sıfır’ hedefine ulaşmanın mümkün olmayacağı öngörülüyor. Peki, hangi adımlar bu dönüşümü hızlandırabilir?

Zamanın ruhu, insanın ruhunu döver mi? – 2

İnsan psikolojisi zamanın ruhuna göre şekilleniyor ama zamanın ruhunu tanımlamak mümkün mü? Zamanın ruhunu anlayamayan psikoloji bilimi, yaşamı gittikçe sanallaşan insana yardım edebilir mi? Prof. Dr. Erol Göka yazdı.

Irak’ta ne oluyor? Siyasi kriz bir savaşa dönüşür mü?

Zaho saldırısı ve Parlamento’nun basılması, Irak’ı yeniden istikrarsızlığa sürükledi. Bu siyasi krizin arka planında ne var? Zaho saldırısı, krizin neresinde? Şiiler arası bir çatışma yakın mı? Prof. Dr. Serhat Erkmen yazdı.

Ukrayna Meselesi: Dünyanın çift kutuplulaşmasının ve ‘Serin Savaş’ın başlangıcı mı?

Ukrayna Savaşı, dünyanın yeniden çift kutuplu bir düzene ve serin savaş dönemine geçip geçmeyeceğinin belirleyicisi olacak. Rusya’nın, Ukrayna Savaşı’nı neden varoluş savaşı olarak gördüğünü, savaşın dünya siyasetindeki fay hatlarına etkisini Ümit Nazmi Hazır yazdı.

İnternet bağımlılığı: Neden artıyor, nasıl önlenir, nasıl kurtulunur?

Bağımlılık erken yaşta mı başlıyor? Çocukları internetle tanıştırmak için kaç yaşına kadar beklemeli? Çocukla internet arasındaki ilişki nasıl düzenlenmeli? Bu bağımlılık türü ortaya çıkmadan ve çıktıktan sonra alınacak önlemler neler? Dr. Mehmet Dinç yazdı.

Çöp evlerin arkasında ne var?

Çöp evde yaşamaya kadar giden istifçilik sanıldığından daha yaygın bir sorun. Bu davranışın temel özellikleri ne? Altı belirtisi ve üç çeşidi ne? İstifçilik nasıl başlıyor, nasıl gelişiyor? Tedavi edilebilir mi? İstifçilerin yakınları ne yapmalı?

Ortadoğu’nun yeni ‘hibrit’ politikası

Ortadoğu’da artık keskin taraftarlıklar ve ittifaklar yok. ABD, her konuda sözünü dinletemiyor, ilişkiler hibrit ve öngörülemez. Bu yeni ortamda hangi ülke, kiminle ne yapıyor? Yeni dengeler bölgeyi ve dünyayı nasıl etkileyecek?

Öğrenmek neden yorucudur?

Aynı çaba sarf edildiği halde neden biri çok çabuk öğrenirken, diğeri zor öğrenir? Hafızamıza kazınmış bilgiler, öğrenmemizi zorlaştıracak bir durum teşkil ederler mi? Zihinsel çabayı ölçmenin bir yolu var mı? Bilgisayar modelleri bize bu konuda neler söyleyebilir? Dijital çağ öğrenmemizi etkiliyor mu?

Tel Rıfat’a İran bayrağı neden asıldı?

Türkiye ve İran arasında, Irak – Suriye hattında nasıl bir rekabet yaşanıyor? Kerkük, Musul, Erbil neden önemli? İran’ın planı ne? Türkiye ile nerelerde kesişiyor? Prof. Dr. Serhat Erkmen yazdı.

Döngüsel ekonomi nedir? Nasıl çalışır?

Al-Kullan-At ekonomisi artık neden geçerli değil? Yerini bıraktığı döngüsel ekonomi hızla yaygınlaşırken, Türkiye neden geride kalıyor? Döngüsel ekonomiye geçememenin bedeli ne olacak? Bu konuda kime ne görev düşüyor? Prof. Dr. Elif Nuroğlu yazdı.

Üçüncü Dünya Savaşı bu bölge yüzünden çıkabilir

Kuzey Kutbu neden giderek 3. Dünya Savaşı’nın çıkabileceği bölge olarak öne çıkıyor? ABD, Çin ve Rusya arasında bölge için kıyasıya rekabetin anlamı ne? Ukrayna Savaşı ve NATO’nun genişlemesi, Arktik için ne anlama geliyor? Ayşe G. Çalık yazdı.

ABD destekli darbelerin kısa tarihi

Beyaz Saray eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın ABD’nin başka ülkelerdeki darbe planlarını desteklediğine dair açıklamalarının ardından tartışmalar sürüyor. Peki, ABD bugüne kadar kaç darbe girişimine dahil oldu? Ülkelerde neden rejim değişikliği istedi? Hepsinde başarılı oldu mu?

Harry Potter insanları nasıl empatik kılıyor?

Harry Potter’ı büyülü kılan en önemli şey ne? Bir roman kişide ne tür değişimlere yol açabilir? Sahiden bir kitap, başkalarının hem duygularını (empati) hem de düşüncelerini (zihin teorisi) kavramakta kolaylık sağlar mı? Hikâyelerdeki iyi rol modelleri, çocuklar için istenen davranışı teşvik eder mi? Peki, kitap kurtları empati yetenekleri yüksek kişiler mi?

James Webb Türk astronomlarının kullanımına da açık

NASA’nın James Webb Teleskobu’yla çektiği nefes kesici uzay görüntüleri dünya gündeminde. Bu 10 milyar dolarlık muazzam teleskop nasıl çalışıyor? Tüm dünya astronomların işbirliğiyle James Webb Teleskobunun çalışmaları nasıl planlanıyor?

DEHB’li çocuklarınızı nasıl güçlendirebilirsiniz?

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan çocuklarınız ergenlik çağında hayatlarının en zorlu döneminden geçerken, izleyeceğiniz sekiz stratejiyle sadece bu süreçle başa çıkmalarına değil, gelişmelerine de yardımcı olabilirsiniz.

Milyonlarca insanı ilgilendiren bir adaletsizlik hikayesi

COVID-19 aşılarının ve ilaçlarının fakir ülkeleri tarafından da üretebilmesini için Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) sunulan teklif, iki yıllık zorlu müzakerelerden sonra çok önemli sınırlamalarla kabul edildi. Anlaşma neden huzursuzluk yarattı? Dünya nasıl bir bedel ödeyecek?

Hayal gücünü ele geçiren adam – Jorge Jesus

Fenerbahçe, Vitor Pereira ile başladığı sezonu İsmail Kartal ile ligi ikinci bitirerek kapattı. 2022-2023 sezonunda ise takımın başında Jorge Jesus olacak. Huysuz İhtiyar olarak da bilinen hoca, Flamengo’yu 6 ayda 30 yıllık kariyerinin zirvesine ulaştırdı. Aynı başarıyı Fenerbahçe’de gösterebilecek mi? Yerli ve genç oyuncuların yıldızını parlatabilecek mi? Bir yıl sözleşme yaptığı Fenerbahçe’de iz bırakacak mı? Haldun Domaç yazdı.

Ukrayna – Rusya: Bundan sonra?

Dünyayı yeniden şekillendireceği anlaşılan Rusya-Ukrayna savaşında gelinen aşamada hangi aktör, hangi stratejiyi izleyecek? Savaştan ABD’nin ve Çin’in kazanımları ne oldu? Bölgesel ve küresel güçlerin bundan sonraki planı ne? Doç. Dr. Helin Sarı Ertem yazdı.

Dünya tahıl krizi artık kapıda değil, mutfakta

Tahıl koridoru neden açılamıyor? Açlığın yanı sıra yetersiz beslenme de dünyayı tehdit ederken eşitsizliği artıran dev şirketler hangileri? Mutfağa gelmiş gıda kriziyle ilgili hangi ülke ne gibi tedbirler alıyor? Tedbir almamanın maliyeti ne? Ne yapılması gerekiyor? Prof. Dr. Hilal Elver yazdı.

Haber medyasında yeni bir devrim mi başlıyor?

Pandemide patlama yapan Netflix, Amazon Prime ya da Disney Plus gibi gerçek zamanlı veri akış (streaming) yayıncılığın cazibesine haber televizyonları da kapıldı. İlk örnekleri klasik televizyon haberciliğinden farklı değil, ama çok geçmeden bu medya, ana akım haline gelebilir.

Japon milliyetçisinin ölümü: Şinzo Abe ülkesi için ne anlam taşıyordu?

Japonya’nın milli bir orduya sahip olması için çabalayan Şinzo Abe nasıl bir miras bıraktı? Abe ülkesini nereye taşımak istiyordu? Öldürülmesi Japonya’da neleri değiştirecek? Japonya uzmanı Elif Sercen Nurcan yazdı.

Biden Ortadoğu’da ne yapmalı?

Gıda ve enerji krizinin etkisiyle Ortadoğu sosyal bir patlamanın eşiğinde. Böyle bir dönemde Ortadoğu’yu ziyaret eden ABD Başkanı Joe Biden ülkesinin bölge politikalarını nasıl değiştirmeli? Üç kritik alan hangisi?

Türk edebiyatının intihal sicili

En son Mine Kırıkkanat’ın Elif Şafak’ı dava etmesiyle gündeme gelen İntihal, başkasına ait olan bir buluş yahut fikri, kaynak göstermeden sahiplenme demek. Bu, edebiyatta zaman zaman karşımıza çıkan ve çok konuşulan bir konu. Bir yazar niçin intihale tenezzül eder? Yoksa bu, edebiyatın iç meselesi midir? İntihal bir çeşit misilleme olabilir mi? İsmail Cem Doğru yazdı.

Rusya nükleer silah kullanırsa ne olur?

Rusya Ukrayna’ya karşı nükleer silah kullanır mı? Böyle bir durumda ABD’li politikacıların önündeki üç seçenek ne? NATO nasıl bir tepki verir? Batı’nın ikilemi ne?

Ortadoğu NATO’su mümkün mü?

ABD’nin kurmayı hedeflediği “Ortadoğu NATO’su”nun amacı ne? Hangi ülkeler buna, hangi amaçla dâhil olabilir? Ürdün’ün böyle bir ittifaka verdiği kuvvetli desteğin arkasında ne var? Hangi aktörler, bu ittifaka karşı çıkabilir?

İklim krizinin gıda kaynaklı hastalıklarla ilgisi ne?

Küresel sıcaklık artışı ve aşırı hava olaylarının neden olduğu elektrik kesintileri, gıdaların bozulması için elverişli ortamlar yaratarak sağlığımızı tehdit ediyor. Peki, hangi gıdalara dikkat etmeli ve gıda kaynaklı hastalıklardan korunmak için ne yapmalıyız?

Yapay zekâ başkalarını daha iyi anlamaya nasıl yardımcı olabilir?

Yapay zeka hayatımızı pek çok alanda değiştirecek. Peki, robot biçimindeki yapay zekâ, zihinsel rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilir mi? Otizm spektrum bozukluğu tedavisindeki araştırmalar ne tür sonuçlar ortaya koyuyor?

Okullarda şiddet ve katliamlar nasıl önlenir?

Okul saldırılarının nedenleri neler? Türkiye için tehlike çanları neden çalıyor? Saldırganların ortak özellikleri neler? Bu tür saldırılar neden en çok ABD’de yaşanıyor? Güvenli okul nasıl yaratılır?

Yeni enerji düzeni

Ukrayna Savaşı, dünya enerji düzenini yeniden şekillenmeye zorluyor. Bu yeni düzende devletin, özel sektörün ve vatandaşların rolü ne olacak? Enerji fiyatları neden daha da artacak? Yeni düzeni kuramamamın ağır maliyeti ne olacak? Yeni enerji düzeninin fırsatları ne?

Madrid ve sonrası: Neden çok şey değişecek?

Madrid Zirvesi Üçlü Mutabakatın yanı sıra neden çok önemli? NATO nasıl dönüşecek? NATO değişen güç dengelerine göre nasıl bir yol çiziyor? Türkiye için bütün bunların anlamı ne?

Sokak hayvanları sorununda “çözümsüzlük” nasıl çözülür?

Evsiz köpekler nedeniyle yaşanan kutuplaşmayı aşmak mümkün mü? Hayvan refahı da gözetilerek sorun kalıcı bir biçimde nasıl çözülebilir? Bireylere, topluma, devlete düşen görevler neler? Köpek Eğitmenleri Derneği Başkanı Göktan Eker yazdı.

AB’ye aday ülkelerin Balkanlar’a bakmasında yarar var

Ukrayna ve Moldova, Avrupa Birliği’ne aday iki ülke. Katılım umudunda olan Kiev’e özellikle dayanışma ve destek işareti veriliyor. Ancak bu, şu anda Rusya’nın saldırısına karşı kendini cesurca savunan ülkeye ne tür bir vaatte bulunuyor? Ve acaba Ukrayna (yahut Moldova) hangi sarp yollardan geçmekle karşı karşıya kalacak? İşte bu noktada, Batı Balkanlar’ın, yirmi yıldır katılım olasılığının neşesi ve hüsranıyla boğuşan devletlerine bir göz atmak faydalı olacak gibi.

Dördüncü Sanayi Devrimi ütopya mı?

Dijital fabrikalar ve toplumsal sorunlara duyarlı “paydaş kapitalistler” dünya genelinde yeni bir devrim yaratıp yaşama, çalışma ve sosyal ilişki biçimlerini değiştirebilir mi? Yoksa bunlar seçkinlerin mülksüzleştirme, sömürü ve dışlama için yeni aracı mı olacak?

Enflasyon neden pandemi öncesi seviyelerin üstünde seyredecek?

Gelişmiş ekonomilerdeki enflasyonun nedeni ne? Hangi üç etmen enflayonun yükselmeye devam edebileceğinin habercisi? Tedarik zincirlerindeki aksamalar nedeniyle artan fiyatlar ne zaman azalacak?

Nasıl daha iyi nefes alabiliriz?

Her gün yaklaşık 20 bin kez nefes alıp veriyoruz. Peki, bu kadar sık yaptığımız bir şeyi nasıl daha iyi hale getirebiliriz, diye düşünüyor muyuz? Muhtemelen hayır. Oysa birkaç teknikle fiziksel ve zihinsel sağlığımızı iyileştirme yolunda adım atabiliriz.

Modern zamanlarda evlilik: Zorluklar ve kurtarmanın yolları

Evlilik dinamiklerinin değişmesinin tek nedeni tüketim kültürü ya da fedakârlık eksikliği mi? Mutsuz evlilikler mi, boşanmış aileler mi çocuklara daha zararlı? Cep telefonu neden evlilikler için tehlikeli? Mutlu evliliğin sırrı ne? Çift ve aile terapisti Dr. Selenga Gürmen yazdı.

Çin’in Pasifik’te oynadığı büyük kumar ne?

Son günlerde dünyanın ilgisi Ateş Çemberi olarak adlandırılan Pasifik’e yöneldi. Mesela yakın zamanda beş ülke gayri resmi grup kurdu. Çin ise bu bölgede askeri varlığını ve ticari ilişkilerini güçlendirmenin peşinde. Amerika “askeri müdahale” tehdidinde bulundu. Sadece yüzde biri kara olan bu bölgede Çin’in oynadığı “kumar” ne?

Putinizm mi kazanacak “Renkli devrimler” mi?

Rusya’da durum ne? Hangi iki cephede savaş sürüyor? Rusya’nın Ukrayna’dan beklentisi ne? Hangi üç senaryo ihtimal dahilinde? Ukrayna, Rusya ile barış için hangi şartları kabul edebilir? Olumlu sinyaller neler? Dr. Orhan Gafarlı yazdı.

Süper kahramanlar süper kötülere karşı

Yeni ve özgün, yığınların peşinden koşacağı filmler üretemediği için eleştirilen Hollywood, bu kez bambaşka bir sebeple gündemde: fikri mülkiyet. Dijital platformlarda gösterilen filmler sektöre darbe mi vuruyor? Warner Bros. ve Matrix’in yaratıcıları arasındaki anlaşmazlığın sebebi ne?

Ukrayna’da son durum ne?

Avrupa Birliği Ukrayna ve Moldova’ya “aday ülke” statüsü verilmesine karar vererek Ukrayna’ya desteğini yineledi. Ancak Ukrayna – Rusya Savaşı bitmiyor, bütün dünya adeta duruma alışıyor. Peki, Ukrayna’da durum ne? Ekonomi nasıl? Direnişe destek azaldı mı? Ukrayna bu duruma ne kadar dayanabilir? Prof. Dr. Sezai Özçelik yazdı.

Hakan Günday ve yer altından gelen sesler

Hakan Günday, henüz 24 yaşındayken yazdığı Kinyas ve Kayra ile kendi okurunu yarattı. Peşi sıra pek çok roman yazdı; Mecidis ve Hermann Hesse ödüllerine layık görüldü. Zamanla üretim alanı genişledi, dizi ve film senaryoları da yazdı. Bilhassa Müslüm’den sonra, artık eskisi gibi olmadığı konuşulur oldu. Sahiden öyle mi oldu? Ayfer Feriha Nujen yazdı.

Beyin sürprizlerden ne öğrenir, nasıl öğrenir?

Beyin, kendisinin anlaşılmaz olduğunu kavrayan tek organımız. Neye nasıl tepki vereceği dahi hâlâ araştırma konusu. Bilim insanları, son yıllarda “sürpriz”in öğrenmeyle doğrudan bağı olup olmadığı üzerine kafa yoruyor. Beyin, alışılmadık bir durumla karşı karşıya kalırsa, nasıl tepki verir? Kendini korumaya alıp kilitler mi? Yoksa yeni bir öğrenilmişlik mi oluşur?

Google gerçekten öldü mü?

İnternette en çok kullanılan araçlardan biri eskisi gibi değil. Bilgi arayanlar sayfalar dolusu reklamla, Google’ın pazarlamaya çalıştığı ürünlerle ve en çok da tık peşinde koşan saçma sapan SEO içerikleriyle karşılaşıyor. Google mu bozuldu, yoksa biz mi onu bu hale getirdik?

Uykusuzluğa nasıl meydan okuyabilirsiniz?

Uykusuzluk pek çok insanın yaşadığı bir sorun. Ancak kendi kendinize izleyeceğiniz birkaç adımla tedavisi de mümkün. İlaçlardan medet ummak yerine bu etkili yöntemleri kullanarak hayattan tekrar keyif almaya başlayabilirsiniz.

Ukrayna Savaşı Rus elitleri ve Putin ilişkisine nasıl yansıyor?

Rusya – Ukrayna Savaşı sürüyor. Savaşın uzaması ve bunun yansımaları Rusya’da elitlerde rahatsızlık yaratıyor. Rus elitlerin rahatsızlığı nasıl bir değişimle sonuçlanabilir? Putin rejimi için tehdit ne?

Afrika ile neden ilgilenmeli?

Afrika’nın üç büyük potansiyeli ne? Bu potansiyelin doğurduğu fırsatlar ve riskler neler? Afrika’ya yönelik uluslararası rekabette, Batı ülkeleri ve Çin nerede ayrışıyor? Bu rekabette Türkiye’nin yeri ne? Osman Kağan Yücel ve Hasan Aydın yazdı.

Çingeneler zamanı ve buçuk’u tam yapma mücadelesi

Çingene pembesi sözlüklerde göz alıcı pembe olarak değiştirilse de Romanların uğradığı ayrımcılık hâlâ canlı. Toplumun bu dezavantajlı grubunun yaşadığı sorunlar pandemide daha da ağırlaştı. Sorunları ve çözümleri Elmas Arus yazdı.

Fransa genel seçimleri: Sarı Yelekliler’in Macron’dan intikamı

Genel seçim sonuçları gösteriyor ki Fransa’da merkez-sağ ve merkez-sol artık hiçbir maddi karşılığı olmayan kavramlar, bir nevi geçmişten hayaletler. Macron neden bu durumla karşılaştı? Sarı Yelekliler’in bununla ilgisi ne? Bundan sonra ne olacak? Sinan Baykent yazdı.

“İyi kriz yönetimi” üzerinde düşünmek

Orman yangını, deprem, salgın gibi krizleri iyi yönetmenin yolu nedir? Kriz yönetimi hakkında neden yeniden düşünmek zorundayız? Krizler ve demokrasi arasında nasıl bir ilişki vardır? Dr. Duygu Kaşdoğan yazdı.

İklim bilimi neden jeo-strateji için giderek önem kazanıyor?

Artan jeopolitik gerilimler ve küreselleşmenin giderek son bulduğu bir ortamda, ülkeler avantajlı konuma geçmek için iklim bilimine altyapı ve insan yatırımı yapmak zorunda kalacak. Bu alanda elde edilecek bir üstünlük olası yeni bir soğuk savaşta belirleyici olabilir.

Her hafta yediğimiz kredi kartı büyüklüğündeki plastik sağlığımızı nasıl etkiliyor?

Bilim insanları bal, tuz ve deniz ürünleri de dâhil olmak üzere insan beslenmesinin yaklaşık yüzde 40’ında plastik parçacıkları belgelediler. İnsanlar her hafta bir kredi kartı kadar plastik yiyor olabilir. Bu, sağlığımızı ne yönde etkiliyor?

NATO paraya mı, savunmaya mı odaklanacak?

Madrid Zirvesi’ne yaklaşırken NATO’daki savunma bütçesi çatlağı büyüyor. Üye ülkelerin GSYİH’lerinin en azından yüzde ikisini savunmaya harcama sözü vermelerinin anlamı ne? Bu para nereye harcanmalı? Bütçe tartışmaları ittifakı nereye götürüyor?

Dizi seyretmenin psikolojisi: Eğlenmek mi kaçmak mı?

Diziler neden bu kadar hayatımızda? Sevdiğimiz bir diziyi seyrederken ne yaşıyoruz? Neden kendimizi unutuyor, karakterlere akıl vermeye başlıyoruz? Bu durum bizi ne zaman endişelendirmeli? Dizi izlemeli mi, izlememeli mi? Doç. Dr. Ekmel Geçer yazdı.

Kaygı ve korku duygularıyla yaşamak

İkiz kardeşler olan korku ve kaygının işlevi ne? Bu duygularınız ne zaman sorun olmaya başlar? Kaygı ve korkuyla baş etmek için yapmanız gerekenler neler? Prof. Dr. M. Hakan Türkçapar ve Kln. Psk. Selin Tutku Tabur yazdı.

Göçmen karşıtlığı, ırkçılık ve demokrasinin krizi

Irkçılık, yabancı düşmanlığı, aşırı sağ, popülizm tam olarak nedir, nerede birleşir? Bu siyasetleri ortaya çıkaran üç neden ne? Eskiden ayıplanarak, marjinalize edilmiş bu akımlar şimdi neden güç kazanıyor? Doç. Dr. Edip Asaf Bekaroğlu yazdı.

Kırık cam üzerinde yürümek: Çocuk işçiliğiyle mücadelede yeni dönem

Tarih boyunca var olmuş çocuk işçiliği ile mücadele neden sonuç vermiyor? Günümüzde çocuk işçiliği ile mücadelenin anahtarı ne? Şirketlerin çocuk emeği kullanmaması neden yeterli değil? Mücadele neden küresel olmalı? Ertan Karabıyık yazdı.

İnternet bizi nasıl içerik üretim makinelerine dönüştürdü?

Hepimizin sosyal medya hesaplarımız sayesinde etrafımızı saran ve hatta hayatımızı yönlendiren içerik nedir? Bizi farkında olmadığımız hangi tuzaklara düşürüyor? Nasıl bir içerik sermayeniz var? İçerikler karşısında çaresiz misiniz?

Kişileri sesinden tanımak mümkün mü?

Karşımızdaki kişinin karakteri hakkında bilgi sahibi olabilmek için küçük ipuçlarına ihtiyaç duyarız. Şimdi bunlara “ses” de eklendi. Sahiden, insan nasıl konuşuyorsa öyle midir? Kişinin ses tipi karakteri hakkında ipuçları verir mi? Bir kişinin sesi, onun psikolojik ve fiziksel kişiliği hakkında ne söyler? Söyledikleri ne kadar tutarlı olur ve buna güvenilebilir mi?

Bedenimizin suya ne kadar, niçin ihtiyacı var?

Bilmeyen yoktur: Su hayati bir öneme sahiptir! Günde en az 1,5 litre sıvı tüketilmeli. Ne var ki, bu genel geçer bilgiler. Yaz sıcakları bastırmak üzere. Bilmekte yarar var: Ne zaman yüksek oranda su içmeye ihtiyaç duyarız? Kısa sürede normalden fazla su içmek zararlı mıdır? Hangi beden için “normal” nedir?

Tehlikede 28 bin çocuk

IŞİD’e katılanların Suriye’deki kamplarda kalan çocuklarının geleceği uluslararası bir sorun. Bu çocukların ebeveynlerinin geldiği Batılı ülkelerin bir kısmı çocukları geri almaya direniyor. Sorun nasıl çözülebilir, çözmemenin maliyeti ne?

Çılgın yetenek, yeni fenomen – Arda Güler!

Türkiye’de genç futbolcu yetişmiyor. Yetişenler de büyük takımlarda kendine yer bulamıyor. Bu ezberi bozan bir futbolcu Arda Güler. Peki, onu ilk kim keşfetti, kimler yetiştirdi? Hangi okulda okuyor? Duvarında kimin posteri asılı? Sezona nasıl hazırlanıyor? Cüneyt Kaşeler yazdı.

Keyif peşinde koşarken düşülen tuzak: Davranışsal bağımlılık

Alışverişten, bilgisayar oyunlarından ya da yemek yemekten isteseniz de vazgeçemiyorsanız, davranışsal bağımlılık yaşıyor olabilirsiniz. Bu sorunun kaynağı ne? Bağımlılık süreci nasıl işliyor? Tedavi yöntemleri neler? Prof. Dr. Aslıhan Dönmez yazdı.

İsveç ve Finlandiya NATO’ya katılırsa ne olacak?

İsveç ve Finlandiya’nın askerî gücü ve kapasitesi ne? Üyelikleri halinde NATO’ya nasıl bir katkı sağlayabilirler? Avrupa güvenlik mimarisi nasıl değişebilir? Bu süreçte Rusya’nın hassas noktası Kola Yarımadası neden önemli? Dr. Tolga Sakman yazdı.

Suriye’ye olası operasyon: Bölgede yeni dengeler; ABD, Rusya, İran, PYD neyin peşinde?

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle başlayan savaşın uzaması, Suriye’yi somut olarak nasıl etkiledi? İran, İsrail, ABD, Rusya ve PKK değişen koşullarda Suriye’de neler yapıyor? Türkiye’nin yanıtı ne olabilir? Prof. Dr. Serhat Erkmen yazdı.

Yazarın gizlenme ihtiyacı ya da müstear

Eskiden beri şairler, yazarlar adlarını gizleme ihtiyacı duymuşlar. Mesela Peyami Safa, para kazanmak amacıyla yazdığı piyasa romanlarında Server Bedi müstearını kullanmış. Mesela Ercüment Ekrem Talû, haşerelere meraklıymış; yazdıklarına Kertenkele, Çekirge gibi imzalar atarmış. Aziz Nesin’den Attila İlhan’a… Haydar Ergülen’den Kemal Tahir’e… O kadar çok kişi kendini gizlemiş ki… İyi de neden?
A. Ali Ural yazdı.

Dinleme sanatında nasıl ilerlersiniz?

Muhataplarımızı can kulağıyla mı dinliyoruz, yoksa yalnızca bizimle ilgili olabilecek sözlerini mi? Söylenenleri duymaya çalışmak yerine kendi cevabımızı mı hazırlıyoruz? Böyle davranarak neleri kaybediyoruz? Aktif dinleyici olmanın yolu ne?

Ukrayna’nın gölgesinde Dağlık Karabağ

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması, Azerbaycan-Ermenistan görüşmelerini nasıl etkiliyor? Savaş, Ermenistan ve Azerbaycan’ın tutumunda ne gibi değişikliklere yol açtı? Görüşmelerdeki zorluklar ve fırsatlar neler?

Ya Avrupa yetersiz göç krizi yaşarsa?

2010’lu yılların ikinci yarısındaki “kavimler göçü”nü durdurmakla övünen Avrupa, 2030’da ciddi bir işgücü açığı ile karşılaşabilir. Afrikalılar ve Asyalılar göç için artık Çin’i veya kendi kıtalarındaki ülkeleri tercih ederken yaşlı kıta, yaşlılarına bakacak göçmenleri kendine nasıl çekecek?

Google Translate’in James Joyce çevirdiği günleri görebilecek miyiz?

150’yi aşkın eseri İngilizce’den dilimize aktaran Osman Akınhay’ın, Fransızca bilmediği halde, Google Translate aracılığıyla Milan Kundera biyografisi çevirdiğini açıklaması bir anda gündeme oturdu. Çeviri edebiyatta geleneksel yöntemler tarih mi oluyor, dedirtti. Peki, yapay bir zekânın şiir çevirmesi ne zaman mümkün olacak? Bir makinenin James Joyce çevirdiği günleri görebilecek miyiz? Süleyman Doğru yazdı.

Solda temsil boşluğu mu var?

Aşırı sağ, ilk “oy patlaması”nı 2014’te, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde yaptı. Şimdi gelinen noktada ise birçok ülkede aşırı sağ partiler ve hareketler yükselişte. Peki, bu yükseliş, merkezin sönüşüne mi işaret ediyor? Solda bir temsil boşluğu mu var? Demokrasiye yönelik bir hayal kırıklığı mı yaşanıyor?

TFF’de neler oluyor, neden oluyor?

Süper Lig sona erdi; ancak Türk futbolunu bir belirsizlik bekliyor. Nisan ayından bu yana TFF’nin yeni başkanının kim olacağı merak ediliyor. Seçim 16 Haziran’da. Peki, Nihat Özdemir niye istifa etti? O süreçte neler yaşandı? TFF’nin yeni başkanını bekleyen tablo ne? Gökmen Olgun yazdı.

Rusya-Ukrayna Savaşı’ndan sonra Almanya da eskisi gibi olmayacak

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısı, Almanya’yı nasıl değiştiriyor? Ekonomik dev ama siyasi cüce Almanya dış politikası yeniden nasıl şekilleniyor? Alman iç siyaseti bu dönüşüme ayak uydurabiliyor mu? Prof. Dr. Hüseyin Bağcı yazdı.

Johnny Depp – Amber Heard davası bizi niye bu kadar ilgilendiriyor?

Gerçekten “küresel bir köy”de yaşıyoruz. Dünyanın bir ucunda olup bitenler gündeme oturuveriyor birden. Mesela Borderline kişilik bozukluğu, popüler bir pencereden girdi gündemimize. Alkol, uyuşturucu ve dayak da keza öyle. Neden sadece Hollywood ünlüleri arasındaki aile içi şiddetle ilgileniyoruz? Kimin kiminle ne yaptığı niçin bizim bunca umurumuzda?

ABD’de beyaz ırkçı şiddet nereden besleniyor?

ABD’de yine bir katliam yaşandı. Buffalo’da 18 yaşındaki bir beyaz saldırgan 10 kişiyi öldürdü. Saldırganın ilham aldığı “Beyaz Gücü” hareketi siyahlara, Müslümanlara, göçmenlere, kısacası “beyaz” olmayan herkese yönelik saldırılar düzenliyor ya da saldırıları özendiriyor. Peki, onlara bu cesareti veren ne?

Merak duygunuzu nasıl canlandırabilirsiniz?

Balıklar su altında nasıl nefes alır ya da klima neden su damlatır gibi sorular sorduğunuz çocukluk günlerinizi özlüyor musunuz? Merakınızı yitirdiğinizi mi hissediyorsunuz? İşte merakınızı geri kazanmanın faydası ve yolları…

Maymun çiçeği hastalığı nedir, ne değildir?

COVID-19’dan henüz tam olarak kurtulamamışken, yeni bir virüs ve sebep olduğu hastalık dünya gündeminde: maymun çiçeği. Bu, yeni pandeminin adı olabilir mi? Maymun çiçeği hastalığı nasıl teşhis ediliyor, nasıl yayılıyor ve ne kadar bulaşıcı? Belirtileri ve tedavi yöntemleri neler?

Ukrayna cephesinde planları tutmayan Putin ne yapacak?

Ukrayna’yı işgal girişiminde üç ay geride kalırken asker kayıpları Moskova’yı kara kara düşündürtüyor. Cephedeki asker moralsiz, Ruslar savaşmakta orduya katılmakta isteksiz. Rus şahinler de artık Ukrayna operasyonunun yönetilme tarzını sorguluyor.

Okyanusun kırmızıdan maviye dönüş hikayesi

Yönetim kavramının özündeki ikilem ne? Üretimde beyin gücünün yerini kol gücünün almasıyla hayat nasıl değişti? Biyolojiden ilham alan yönetim felsefesi hangisi? Kırmızı Okyanus ve Mavi Okyanus teorileri neler? Geleceğimize dair ne söylüyor? Hande Bilgin yazdı.

Onlar müzik rekorlarının kralları: BTS

K-Pop müziğin mucizevi grubu BTS, rekorlara doymuyor. Albümleri milyonlar satıyor. Time dergisinin dünyanın en etkili insanları listesinde, devlet başkanlarıyla birlikte yer alan “yeni nesil liderler” onlar. Kore onları “milli kültür”ün bir parçası sayıyor. Bu noktaya nasıl geldiler? Geldikleri gibi gidecekler mi? Doç. Dr. Michael Kuyucu yazdı.

Batı Balkanlar yeniden ısınırken: Türkiye ne yapmalı?

“Bugün bölgede çıkarı olan bütün devletlerin/kuruluşların Batı Balkanlar’a üst-düzey yetkilerle donattığı “Özel Temsilciler” atadığı bir evreden geçiyoruz. Oysa Türkiye hâlâ kendi zaviyesinden ahenkli (ve en önemlisi güncel) bir Batı Balkan anlatısı yoğurmuş değil.” Sinan Baykent yazdı.

Bu dünyada kalmak istiyorsak ne yapmalıyız?

Dünyaya ilk ayak bastığımızda bildiğimiz ama günümüzde unuttuğumuz bir dil var. Mevcut sistemin içerisine parçası olmayan bir şeyi soktuğunuzda ya dönüşüyor, orayla uyumlu hale geliyor ya da yok oluyor. O zaman biz bu dünyada kalmak istiyorsak, içinde bulduğumuz sisteme uyumlu yerleşim birimleri ve faaliyetler tasarlamalıyız.

İsveç’in NATO üyeliği: Artılar, eksiler, soru işaretleri

İsveç’in NATO’ya katılmak istemesinin arkasında Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin dışında hangi nedenler var? Üyelik gerçekleşirse, İsveç NATO üssüne izin verecek mi? İttifaka ne gibi katkıları olacak?

Nefreti özel bir duygu yapan ne?

Pazartesi günlerinden, trafik sıkışıklığından ya da brokoliden kolayca nefret edebiliyoruz. Bazı kişilerden ve gruplardan da. Sahi, nedir nefret? Tiksinme, kızgınlık, öfke gibi duygulardan nerede ayrılır? Nefreti analiz etmek neden önemli?

Dünyadaki enflasyonun nedeni ne?

Dünyada da artan enflasyonun nedeni ne? Bu kadar yüksek kalmaya devam edecek mi? Enflasyon zirve yaptı mı? Artan gıda fiyatları ne söylüyor? Devletler ne yapmalı?

Çin yönetimi kendi kendine baskı yapan toplum mu yarattı?

Son zamanlarda ABD’de yayınlanan iki kitap, Çin’de partinin kitleleri kontrol ederken belirsizliği nasıl benimsediğini, daha doğrusu vatandaşları birbirini kontrol etmeye nasıl teşvik ettiğini anlatıyor.

“Ablacım, kardeşim, kızım” arasında kimiz?

Kadınlara nasıl hitap etmeli? Kadınlar neden kendilerine ‘siz’ denilmesinde ısrarcı olmalı? Kadınlara hitap edilirken kullanılan sözcüklerin arkasındaki anlam ne? Dr. Nergis Dama yazdı.

“En güzel hediye” kitap mıdır sahiden?

Hediye vermek de almak kadar güzel hiç kuşkusuz. Hediyeler içinde de galiba en “zararsız” ve en “kabul gören”i ise kitap. Engin bir hoşgörü söz konusu. Hatta bazı kitap satış sitelerinde ve sivil toplum örgütlerinde “askıda kitap” uygulamaları bile var. Peki, bunlar kitabı okutmaya, sevdirmeye yeter mi? Birine kitap hediye ederken nelere dikkat edilmeli? Hediye edilen kitaplar popüler kitaplar mı olmalı?

Bizim kolektif çaresizliğimiz

Dünyanın kolektif sorunları karşısında hissedilen kolektif çaresizliği aşmak mümkün mü? Tarih bu konuda ne söylüyor? Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle bir kez daha gün yüzüne çıkan işleyen bir uluslararası örgüt gereksinimi nasıl karşılanabilir?

NATO’nun buzdan kılıcı: Finlandiya

Avrupa ve Rusya arasındaki Finlandiya’yı, askeri tarafsızlık politikasına iten neydi? Şimdi neden bu tutumundan vazgeçerek NATO üyesi olmak istiyor? Helsinki’nin bu hamlesinin NATO, Rusya ve Ukrayna için anlamı ne? Mehmet Kancı yazdı.

Myanmar neden önemli?

Çin için Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin anahtar ülkelerinden, Rusya için Güneydoğu Asya’ya açılan kapı, ABD içinse Çin’i geriletmek için bir araç… Myanmar neden önemli ve orada olanları neden takip etmeliyiz? Dr. Cengiz Topel Mermer yazdı.

TikTok göründüğünden daha tehlikeli olabilir

Sosyal medya platformları, bir anlamda kamu hizmeti gören özel girişimler. Peki, bunlar nasıl düzenlenmeli? Onları büyük şirketlere mi, hükümetlere mi teslim etmeli? Hızla büyüyen Tiktok’un yol açtığını endişeler neler?

Çocuğunuz için alacağınız en önemli karar ne?

Uzun süre emzirmeli mi? Zeki olsun diye ona kitap okumalı ve onun okumasını sağlamalı, klasik müzik dinletmeli, satranç mı oynatmalı? Çocuğu için yanlış kararlar almaktan korkan ebeveynlere tavsiyede bulunan da, bu tavsiyeleri çürütenler de çok. Ama tek bir kritik karar çocuğunuzun tüm yaşamını belirleyebilir. O karar bu yazıda…

Uzaktan çalışma ve görüntülü görüşmeler yaratıcılığı engelliyor mu?

Yapılan yeni bir araştırmanın sonuçları, video konferanslar ve görüntülü görüşmeler yoluyla bir görev üzerinde çalışan ekiplerin, yüz yüze çalışan ekiplere göre daha az yaratıcı fikir ürettiğini gösteriyor.

Neden ebeveynlerimizden daha çok çalışmak zorundayız?

Çin’den ABD’ye kadar tüm dünyada emeklilik yaşı yükseliyor. “Emekliliğin tadını çıkarma” beklentisini öteleyen bu eğilimin nedenleri ne? Yeni nesli, eski kuşaklara göre niçin daha zor bir süreç bekliyor?

Ölerek öldürmenin sosyolojisi: Canlı bomba ne kadar canlı?

İntihar eylemlerinin arkasında hangi sosyolojik, siyasal motivasyonlar var? Eylemciler, saldırılarını nasıl meşrulaştırır ve eylemlere nasıl hazırlanır? Saldırıdan hemen önce neler yaparlar? Prof. Dr. Halil Aydınalp yazdı.

Yeni bir okul mümkün mü?

Pandemi sonrası eğitim ve okul kavramı yeniden şekilleniyor. Okulların dönüşümü hangi ilkelere göre sağlanmalı? Bu dönüşümde okul liderleri neleri yapmalı? Bu alandaki tartışmalar ne söylüyor? Dr. Erdem Oklay yazdı.

Zihin okumaktan nasıl vazgeçeriz?

Çevrenizde olan biten olumsuz her olaydan ötürü kendinizi mi suçluyorsunuz? Başkalarının hep sizi yargıladığını mı düşünüyorsunuz? Zihin okuma uzmanı mı oldunuz? Kendinize işkence etmekten vazgeçin ve lütfen bu yazıyı okuyun.

Türkiye – Yunanistan ilişkilerinde “normal”i veya “olağan”ı tanımlamak

Türkiye ve Yunanistan ilişkilerinde son dönemde, bazen diyalog ve karşılıklı olumlu mesajlar bazen de artan gerginlik haberleri öne çıkıyor. Tırmandırma siyaseti izleyen Yunanistan Türkiye’yi neye ikna etmeli? Uyuşmazlıkların temelinde neler yatıyor? Çözüm yolları neler? Doç. Dr. Fuat Aksu yazdı.

Balkan Naci İslimyeli’ni farklı kılan neydi?

Yakın zamanda kaybettiğimiz Balkan Naci İslimyeli, değerli bir akademisyen, öncü, bol ödüllü ve çok yönlü bir sanatçıydı. Resim, şiir, hikâye, fotoğraf, heykel, aforizmalar, sinema, moda… Liste böyle uzayıp gider. Yazı ve Dil ile bu kadar hemhâl olmuş başka bir Türk ressamına bir daha ne zaman denk geliriz kim bilir? W. B. Bayrıl yazdı.

İklim değişikliği pandemi çağının habercisi mi?

ABD’de Georgetown Üniversitesi’nde yapılan bir simülasyon, iklim değişikliğinin yaklaşık 15 bin virüsün yayılmasına neden olabileceğini ortaya koydu. Çalışmayı ve alınması gereken tedbirleri, Pulitzer ödüllü gazeteci Ed Young, The Atlantic için yazdı.

Elon Musk, Twitter ve Amerika’nın yeni oligarkları

Sosyal medya kullanıcılarının satılan ürün olduğu çağımızda Elon Musk’ın Twitter’ı almasının anlamı ne? Bu gelişme hayatımızı nasıl etkileyecek? Haber alma özgürlüğümüzü neler bekliyor?

Galatasaray’da neler oluyor, niçin oluyor? Taraftar ne bekliyor?

Galatasaray’ın 38’inci başkanı Burak Elmas ve yönetimi, idari yönden ibra edilmeyince 30 Nisan’da seçime gitme kararı alınmıştı. Ancak seçime tedbir konuldu. Duruşma ile bu karar kaldırıldı. Derken seçime 24 saatten az bir süre kala bir üst mahkeme olan İstinaf Mahkemesi yeniden tedbir kararı koydu ve peşi sıra da seçim iptal edildi. Şimdi Galatasaray’ı bir bilinmezlik bekliyor. Emre Kaplan yazdı.

Nasıl yardım istenir?

“Hayatın yükünü tek başıma taşımak zorunda değilim” deriz, ama yardım istemekten de bazen çekiniriz. Neden? Yardım istemeyi kendinize nasıl öğretebilirsiniz? Kimden yardım isteyeceğinize nasıl karar verebilirsiniz?

İklim krizine yeni çözüm: Doğrudan hava yakalama yöntemi

İklim değişikliğine neden olan karbonu havadan tekrar toplamaya dayalı yakalama yöntemi nasıl çalışıyor? Nerede kullanılıyor? Bu yöntem iklim krizinin hafifletilmesi yönünde nasıl bir potansiyel taşıyor?

Fransa’da aşırı sağ da kazandı

Fransa’da Emmanuel Macron aşırı sağcı aday Marine Le Pen’e karşı ikinci turu kazanarak cumhurbaşkanlı koltuğunu korudu. Ama Le Pen, bugüne kadarki en iyi performansını sergiledi ve aşırı sağ fikirlerinin çoğunu ana akım haline getirdi. Bu durumda, Le Pen yenilmiş sayılır mı? Fikirlerine Fransa ve Avrupa nasıl alıştı?

Araplar bizi gerçekten sırtımızdan vurdu mu?

1. Dünya Savaşı yıllarında Arap coğrafyasında dengeler ve gerçekler nelerdi? Hangi aktör nasıl bir tavır aldı? Kimin etkisiyle neler yaşandı? Yeni Türkiye Cumhuriyeti ve eski eyaletlerle yeni ilişkiler nasıldı? Doç. Dr. Gülsüm Polat yazdı.

20 dakikada güçlü bir hafıza bilimle mümkün

Ütüyü prizde mi unuttunuz? Ocağı söndürüp söndürmediğinizden emin değil misiniz? Hatta dün ne yediğinizi hatırlamıyor musunuz? Panik yapmayın! Bunlar “normal”. Ancak daha güçlü bir hafıza sahip olmak elinizde. Bunun için ne mi yapmalı? İşte sizi formda tutacak en iyi püf noktaları…

Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde Demokles’in kılıcı: 1915 Olayları

Türkiye – Ermenistan arasındaki normalleşme süreci nasıl ilerliyor? Her yıl yaşanan 24 Nisan ve 1915 Olayları açıklamalar-tepkiler döngüsü, süreci nasıl etkiliyor? Fırsatlar ve riskler neler? Ukrayna Savaşı, Rusya’nın Türkiye – Ermenistan normalleşme sürecine olan desteğini etkiler mi? Prof. Dr. Yıldız Deveci Bozkuş yazdı.

Enerji krizinin çözümü yeşil hidrojen mi?

Bir bulaşık makinasının kullandığı suyun neredeyse sekizde biriyle, bir evin enerji ihtiyacını karşılayabilecek yeşil hidrojen geleceğimizi nasıl şekillendirecek? Türkiye bu konudaki potansiyelini değerlendirmek için ne yapmalı? Prof. Elif Nuroğlu yazdı.

Solgun renklerin şairi: Behçet Necatigil

Behçet Necatigil; zaman zaman Behçet Gönül, Küçük Muharrir, Bedri Tezgit, İzzet Geyve müstearlarını da kullanan denemeci, radyo oyunu ve monografi yazarı, sözlükçü, çevirmen ve öğretmendir. Ancak en çok şair! Onunki şiire adanmış bir ömürdür. Şiir için yaşayan, şiir için yazan, şiiri hayat bilgisine dönüştürmeye çalışan… Feridun Andaç yazdı.

Çin nerede hata yapıyor?

Çin’de yeniden artan vakalar, covid kısıtlamaları, karantinalar halkı da yönetimi de zorluyor. Öte yandan ülkenin parlayan yıldızı teknoloji sektörü de yoğun bakımda. Dış politikada ise Rusya’nın yanında olmanın maliyeti ne?

Bergen’i niye çok sevdik?

Nasıl ki, futbol yalnızca futbol değilse, bir film de yalnızca bir film değildir. Bazen insanlığa dair verimli bir gözlem aracına dönüşür. Yakın zamanda vizyona giren ve milyonları sinemaya çeken Bergen de böyle bir film. Peki, biz Bergen’i niye çok sevdik? Film, nasıl oldu da erkek şiddetinden kaçamayan bir kadının hikâyesine dönüştü? Hülya Uğur Tanrıöver yazdı.

Nükleer enerjinin geleceğinde ne var?

Nükleer enerji tartışmalı olmaya devam etse de yeniden gündemde… Peki, nükleer enerjinin geleceğinde ne var? Yeni nesil reaktörlerin güvenlik ve maliyet analizleri ne söylüyor?

Tarih yazmak: Geçmişi şekillendiren hikâye anlatıcıları

Tarihçiler bilim insanı mıdır, yoksa tüm aksi yöndeki çabalarına rağmen hikâye anlatıcısı mı? Belgesel filmler, gazetecilik çalışmaları, tarih yazımının neresine düşer? Tarihi romanlar, hangi arayışın ürünüdür?

“Ukrayna Savaşı” mı bütün savaşların anası?

Ukrayna Savaşı hangi dört krizi tetikledi? Savaş bitse bile, bu krizler bitecek mi? Dünya bu krizlere hazır mı? Bu yeni belirsizlik ortamında hangi ülke ne yapıyor? Mehmet Kancı yazdı.

Ukrayna Savaşı’nın Türkiye-Rusya ilişkilerine olası etkileri: Fırsatlar ve krizler

Rusya – Ukrayna Savaşı, Ankara – Moskova ilişkileri açısından da bir sınav. İki ülke ilişkilerinde bundan sonra neler olabilir? Fırsatlar ve olası kriz konuları neler? Prof. Dr. Özden Zeynep Oktav yazdı.

Fransa seçimleri: Derinlerdekilerin demokratik isyanı

10 Nisan’da oy kullanan Fransız halkının yüzde 60’a yakını sistem karşıtlığında oy kulandı. Yüzde 26’sı ise sandığa bile gitmedi. Bu manzara – bizzat Batı standartlarına göre – krizdeki bir liberal demokrasiye tutulmuş aynadır. Sinan Baykent yazdı.

İyi, ama bu savaş gerçek!

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimi her gün yeni acılara vesile oluyor. Ancak iyi niyetli Almanların çoğunun, “Bize benziyorlar!” düşüncesiyle taraf olması biraz tuhaf. Sahiden bir savaşta ilk ölen şey, gerçeklik mi oluyor?

Doğu-Batı, sinema ve tasavvuf arasında Ayşe Şasa

Ayşe Şasa, bazen sancılı bazen huzurlu, ama hep üretken ömründe neler yaşadı? Çocukluğu nasıl tüm hayatını etkiledi? Kemal Tahir mektebinde ne öğrendi? Hayatının kırılma noktası neydi? Türk sinemasına neler bıraktı? Sadık Yalsızuçanlar yazdı.

Rusya’nın saldırganlığı karşısında birleşen Batı bunu sürdürebilecek mi?

Putin’in beklentisinin aksine Batı, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal hamlesine tarihte görülmemiş bir tepki verdi. Peki, bu ne kadar sürdürülebilir? Sürdürülmezse ne olur? Putin’in intikam hamlelerine karşı ne yapmalı?

Putin’in filozofları: Ukrayna’yı işgal etme fikrini ona kim verdi?

Rusya, Ukrayna’yı hangi ideolojik bakış açısıyla işgal teşebbüsünde bulundu? Rusya’nın ihtiraslarının arkasındaki felsefi temeller neler? Kremlin’in politikaları hangi düşünürlerin teorilerine göre şekilleniyor? Bunu bilmek neden önemli?

Hibrit çalışma modeli nasıl başarıya dönüştürülür?

Bazı şeyler pandemiyle birlikte değişti. Eskiden nadiren ve belli bir kesimin yapmayı tercih ettiği telekonferanslar, biçim değiştirip Zoom, Google Meet yahut Microsoft Teams’le gündelik hayatın bir parçası oldu. “Evden çalışmak” diye bir kavram girdi dilimize. Pandemi koşulları değişse de, bunlar pek değişmeyecek gibi. Artık “hibrit çalışma modeli” tercih ediliyor. Peki, bu model bizlere ne vaat ediyor?

Ukrayna Savaşı milyonlarca insanı nasıl açlığa sürüklüyor?

Rusya – Ukrayna Savaşı neden açlık fırtınası yaratabilir? Savaşın sürmesi dünya gıda güvenliğini ve küresel istikrarı nasıl sarsabilir? Avrupa’nın ‘ekmek sepeti’ olarak bilinen Rusya ve Ukrayna’da tarım yapılamamasının maliyeti ne? Prof. Dr. Hilal Elver yazdı.

Biyoekonomi: Bütün ekonomik sistem değişecek ve köyümüze geri (mi) döneceğiz?

Ekonominin geleceği olarak görülen biyoekonomi ne ve neden önemli? Mevcut ekonomik düzen biyoekonomiye uyumlu hale getirilebilir mi? Nasıl? Küresel ölçekte neler yapılabilir? Türkiye bu alanda ne yapmalı? Ezgi Arı yazdı.

Beynimizin yükünü nasıl hafifletebiliriz?

Uzun bir iş gününün akşamı. Çocuklar ağlıyor, ocakta makarna kaynıyor, bir süre önce yaptığınız iş görüşmesinin uzun zamandır beklediğiniz yanıtı için telefonunuz çalıyor, aynı anda kapı zili de çalıyor. Bu kaosu nasıl engelleyebilirsiniz?

Rusya-Ukrayna Savaşı kıskacında Güney Kafkasya

Ukrayna Savaşı Güney Kafkasya’yı nasıl etkileyecek? Savaşın Türkiye–Ermenistan normalleşmesine yansıması olacak mı? Karabağ Savaşı sonrası yapılan anlaşma için Rusya teşvik edici olmaya devam eder mi? Prof. Dr. Yelda Ongun ve Emekli Büyükelçi Fatih Ceylan yazdı.

O şeye gerçekten ihtiyacınız var mı?

Muhtemelen ihtiyacınızdan daha fazla eşyaya sahipsiniz. Sürekli alışveriş yapmak istiyor, kullanmadığınız eşyaları vermek ya da atmakta zorlanıyorsanız, bu konulardaki davranışlarımız üzerinde kontrol sahibi değilsiniz demektir. Ama bunu değiştirmek mümkün.

Fethi Naci’nin hayatımızdaki yeri

Naci Kalpakçıoğlu, Oktay Deniz gibi müstearlar da kullanan Fethi Naci, yazar, eleştirmen ve yayıncı olarak Türk kültür hayatının yapı taşlarından biriydi. Kurduğu Gerçek Yayınları ve o yayınevinin bastığı “100 Soruda” dizisi, bir döneme damgasını vurmuştu. Onunla birlikte “eleştiri” de çok kan kaybetti. O günler, belki de bir daha yaşanması mümkün olmayan günlerdi. Semih Gümüş yazdı.

Ulaşımdaki devrimi ileri taşımak küresel ısınmayı durdurabilir

Ulaşım kaynaklı küresel ısınma 2050 yılına kadar bugüne kıyasla yüzde 80 ila yüzde 90 arasında azaltılabilir. Bu büyük azalma için dünya genelinde insanların nasıl seyahat edeceğini yeniden tasarlamak gerekiyor.

Rusya-Ukrayna savaşında yeni cephe: Sosyal medya

Rusya-Ukrayna Savaşında sosyal medya cephesinde neler oluyor? Sosyal medya cephesine ülkeler nasıl hazırlandı? Kim galip ve neden? Doç. Dr. Ali Burak Darıcılı yazdı.

Dost bildiğimiz düşmanlar: Antiseptik ve dezenfektan kullanımına dikkat

Dezenfektanlar, pandemiyle hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Islak mendiller ise genelde hep elimizin altında. Peki, bizi mikroplardan koruduğunu düşündüğümüz bu ürünlerin aynı zamanda bize zarar verebileceğini biliyor musunuz?

Vladimir Putin kim?

Onu Rusya’nın şu anki devlet başkanı olarak biliyoruz. Eski bir istihbarat görevlisi. Hukuk okumuş. Belki üç beş bilgi daha. Ama hepsi bu. Peki, özel hayatında nasıl biri Putin? Çocuklarını neden gizliyor? Bu gizemin sebebi ne?

Susuz tarım ve toprağın melekleri

Ben Ece Aynur Onur. ABD’de askerî antropoloji alanındaki akademik çalışmalarımı bırakıp, ata toprağıma döndüm. 25 kadın tarım işçisi ile birlikte Susuz Tarım Projesi’ni hayata geçirdim. Hem kuraklıkla mücadele ediyoruz hem de verim alıyoruz. İşte benim hikayem.

Silahlı çatışmaların yeni cephesi: Okyanuslar

İklim değişikliği, kaçak avlanma arttıkça balık da azalıyor. Bu da Hint Okyanusu’ndan Kuzey Kutbu’na, Karadeniz’den Atlas Okyanusu’na ülkeler arası silahlı çatışmalara neden oluyor. Okyanuslar barut fıçısı.

Ukrayna’da savaşı bitirmenin yolu

Ukrayna’daki savaşın iki katmanı ne? ABD ve Rusya, hangi çıkarları için Ukrayna’ya bedel ödetiyor? Afganistan ve Vietnam’dan hangi dersler alınmalıydı? Savaşı bitirecek yol hangisi? Uluslararası hukukçu Prof. Richard Falk yazdı.

Putin’in savaşından sonra yeni küresel enerji düzeni nasıl olacak?

Dünya, Ukrayna Savaşı nedeniyle “ilk küresel enerji krizini” yaşıyor. Bu krizden çıkmak mümkün mü? Hangi yollarla? İlk veriler ne söylüyor? Dünyanın yeni enerji düzeni nasıl olacak?

Abdullah Avcı ile söke söke şampiyonluk

Bugüne kadar bu yolda gösterdiği çaba ve çektiği sıkıntılar göz önüne alındığında Abdullah Avcı’nın Trabzonspor ile kazanmak üzere olduğu şampiyonluk için ‘söke söke’ tanımı yakıştırılabilir. Özellikle 2018-19’da son dönemeçte 8 puanlık farkın kapatılmasıyla Terim’in Galatasaray’ına kaptırdığı şampiyonluk nedeniyle beceriksizlik ve yetersizlik suçlamalarıyla karşılaşan Avcı, bu kez bayrağı zirveye dikip bunun gibi bir yığın suçlamayı çöpe atmanın eşiğinde. Ahmet Çakır yazdı.

Rusya enerjide “süper güç” konumunu kaybediyor mu?

Rusya, bir dönem dünyanın en büyük üç petrol üreticisinden biriydi. Ayrıca dünyanın en büyük doğalgaz ihracatçısıydı. Ancak Ukrayna’yı işgal girişimi pahalıya mal olacağa benziyor. Avrupa ve Amerika alternatif arayışı içinde. Rusya’nın doğalgazda rolü giderek azalacak mı? Yoksa ürettiği petrolü Çin ve Hindistan’a mı satacak?

Rusya’nın yeni Orta Doğu stratejisi

Rusya dış politikasının üç amacı ne? Bu amaçlar Orta Doğu politikasına nasıl yansıyor? Suriye’ye müdahalesinden beri Moskova neler kazandı ve neler kazanmayı umuyor? Avrasyacı düşünce Ortadoğu’yu nasıl görmek istiyor?

Rusya ve Ukrayna hangi şartlarda anlaşır?

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş nasıl son bulacak? Putin’in hedefi ne? Zelenski’nin amacı ne? Hangi konularda nasıl uzlaşma sağlayabilirler? Zelenski nelerden taviz verebilir? Kalıcı bir barış sağlanabilir mi?

Pandemide sona doğru: Ne öğrendik?

Pandemi influenzanın (grip) hastalık seyrini nasıl etkiledi? Varyantlar pandeminin seyrini nasıl değiştiriyor? Ortaya çıkacak varyantlara hazırlıklı olmak mümkün mü?

Modern zamanlarda dindar yaşamlar

Modern hayat ve dinî pratikler birbirleriyle nasıl örtüşebilir, din ve modernizm birbirinin karşıtı mı? Kurumsal din nedir? Seküler Müslüman olur mu? Prof. Dr. Şaban Ali Düzgün yazdı.

Pandeminin bitişine bilim değil, toplum karar verir

Pandemi tam olarak ne zaman bitecek? Bu sorunun cevabı salgın hastalıklar biliminden ziyade sosyolojide mi yatıyor? 1918 İspanyol gribi örneği bize ne söylüyor?

Ne ‘tarihin sonu’ ne ‘medeniyetler çatışması’, bundan sonra ne olacak?

Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaş, küresel sistemi nasıl etkileyecek? Savaş bittiğinde nasıl bir küresel düzende yaşayacağız? Şahit olduğumuz savaş, Uluslararası İlişkiler disiplininin geleceği için ne söylüyor? Prof. Dr. Birgül Demirtaş yazdı.

Her acı bir fırsat değil!

Canınız bir şeye mi sıkıldı; dert etmeyin, meditasyon yapın. Türlü talihsizlikler sizi mi buluyor; sorun değil, pozitif düşünün. İlk ve tek örnek değil bunlar. Yeni Çağ akımı, acıları fırsat olarak görmeyi telkin ediyor. Yaşam koçları revaçta. İyi de, sahiden olumlu düşünmek her derde çare mi? Şifacılar her şeye muktedir mi?

Ukrayna ve Gibridnaya Voyna (Hibrit Savaş)

Ukrayna askerî güçleri ve halkı, Rus ordusuna karşı nasıl direnebiliyor? Ukrayna bu direnişe nasıl hazırlandı? Nasıl bir yeraltı savaşı sürüyor? Rusların zorlukları neler? Bu bir hibrit savaş mı? Merve Seren yazdı.

Hüseyin Rahmi Gürpınar – hastalık hastası bir büyük yazar!

Ölümünün üzerinden 78 yıl geçti, ama eserleri güncelliğini koruyor. İstanbul denince onun adı akla geliyor. Üstelik o, kalemiyle geçinen ilk yazarımız. Evet; Hüseyin Rahmi Gürpınar’dan söz ediyoruz. Mikroptan korkan, eldivensiz gezmeyen, tokalaşmaktan kaçınan, “hastalık hastası” Gürpınar aslında kimdi, neler yazmış, niçin sansürlenmişti? Efdal Sevinçli yazdı.

Pakistan’da iktidar mücadeleleri ve İmran Han’ın geleceği

Yeni Pakistan kurma vaadiyle iktidara gelen Başbakan İmran Han, ülkedeki ekonomik koşullar nedeniyle zorda. Muhalefet, hükümeti devirmeye çalışıyor, ordunun ne yapacağı net değil, ülkedeki en büyük yatırımcı olan Çin meseleye müdahil. Pakistan’da neler oluyor? Dr. Hayati Ünlü yazdı.

Zor zamanlar geçiren bir arkadaşa nasıl destek olunur?

Arkadaşınız eşiyle tartıştı ya da iş arkadaşı ile sorunları var; çocuğunun dersleri iyi değil, size dert yanıyor, ne yapmalısınız? Nelerden kaçınmalısınız? Etkili bir şekilde destek olmanın yöntemleri ne?

Metaverse evreni, kapitalist sistemin kendini yenilemesi mi?

Biz pijamayla otururken, bizim adımıza takım elbiseyle sunum yapan avatarımız, Metaverse âleminde bizden çok para kazanabilir mi? Avatarımıza markalı takım elbiseyi nasıl alacağız? Kim en fazla kazanacak? Peki, Metaverse’de tacize uğrarsak ne olacak? Cemal Akbaba yazdı.

Ukrayna Krizi ve Körfez’de farklı hesaplar

Ukrayna krizinde hangi Körfez ülkesi nasıl bir tavır aldı ve neden? Onların tavırlarının ABD, Rusya ve Avrupa için önemi ne? Ukrayna krizi Ortadoğu’yu nasıl etkileyecek? Mehmet Rakipoğlu yazdı.

Batı, Doğu Akdeniz’de istikrar kuşağı oluşturmak istiyor

Türkiye’nin İsrail ve Yunanistan ile yeni başlangıcı, daha büyük bölgesel bir ittifakın habercisi mi? Böyle bir ittifakın önündeki fırsatlar ve riskler neler? Doğu Akdeniz’de işbirliği hayal mi zorunluluk mu? Selin Çağlayan yazdı.

Acun Ilıcalı nereye koşuyor?

Medya patronu Acun Ilıcalı, İngiliz futbolunun köklü kulüplerinden Hull City’yi, kulübün Mısırlı sahibi Assem Allam’la anlaşarak, 24 milyon Euro’ya satın aldı. Yıllarını televizyona vermiş, kariyerini bu alanda zirveye çıkartmış birisi neden futbol takımı satın alır? Hem de Türkiye’den değil de, İngiltere’den… Bu kararın ardında neler var? Ilıcalı’nın ‘çılgın’ olarak nitelendirdiği projeleri ne? Can Budak yazdı.

“Ukrayna Savaşı Batı’nın suçu değil”

NATO’nun genişlemesi Rusya’yı gerçekten kışkırttı mı, yoksa yavaşlattı mı? Putin hangi yanlış hesapları yaptı? Rusya’da oligarkların gerçek gücü ne? Yaptırımlar ve silah yardımı işe yarar mı? Rusya’daki rejimin güçlü ve zayıf tarafları ne?

“Ukrayna Savaşı Batı’nın suçu”

Ukrayna meselesinin bu noktaya gelmesinde Batı’nın hiç mi suçu yok? Rusya’nın sabrı nasıl ve nerede taştı? Batı’nın Rusya’nın endişelerini dikkate almamasının maliyeti ne olacak? Ukrayna enkaz haline gelmeden savaş bitecek mi?

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve Avrupa Birliği’nde yeni dönem

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, AB’yi enerjiden güvenliğe nasıl bir dönüşüme zorluyor? AB uzun süreden beri eksikliğini çektiği kararlı siyasi iradeye kavuşabilecek mi? AB’nin genişleme politikası ve iç reformları ne yöne evrilecek? Çiğdem Nas yazdı.

Yaptırımlar, Rusya’nın Ukrayna savaşını bitirir mi?

Petrol ve doğalgaz sektörü de olmak üzere, Rusya’ya uygulanan yaptırımlar sonuç verir mi? Verirse ne zaman? Yaptırımlara, Rusya ne tepki verir? Yaptırımların sonuç vermesi için ne gerekiyor? İşte konunun uzmanlarının görüşleri.

Savunma devlerinin ‘perde arkası’: Silah ihracat süreçleri nerede, nasıl işliyor?

Küresel silah pazarı kimin elinde? Hangi ülke, hangi ülkelere silah satıyor? Ülkeler, bu kararı nasıl veriyor? Farklı ekoller hangileri? Sine Özkaraşahin yazdı.

Bir kadın hakkı olarak ebeliğe erişim

Hastalıkmış gibi görüldüğü için doğumlara gereksiz medikal müdahaleler rutin hale geldi. Oysa kadınlar doğumlarda söz hakkına sahip olmak, doğumu doğal sürecinde yaşamak istiyor. Bunun için ebelik hizmetleri şart ama nasıl? Ebe Neslihan Şebik yazdı.

Rusya ve Çin neden Akdeniz’de liman satın alıyor?

Çin ve Rusya, kendilerini Akdeniz’de Yunan limanlarıyla konumlandırıyor. Pire, Çinli ticaret devi Cosco’ya, Selanik Rus bir oligark’a ait. Dedeağaç’ta ise bir ABD üssü bulunuyor. Peki, tüm bunların amacı ne? Yunanistan’da bir liman sahibi olmak hangi anlamlara geliyor?

Petrol patronlarının öngörüleri ne: Petrol fiyatı 200 dolara çıkar mı?

Ukrayna’yı işgalinin ardından Rusya’ya getirilen yaptırımlar, yeni bir enerji krizine yol açacak mı? Rusya’dan temin edilen enerji nasıl ikame edilecek? Petrol şirketi patronlarının öngörüleri neler?

Batı kendi yaptırımlarının altını nasıl oyuyor?

Putin’e yakın Rus oligarklara ve yetkililere yönelik yaptırımların etkisi neden sınırlı? ABD ve AB’de yaygın olan finansal anonimlik, bu kişilerin servetlerini tamamen yasal bir şekilde saklamasına nasıl imkân sağlıyor? Bu sistem nasıl değişir, değişmezse ne olur?

Edebiyat, roman, kadın… Tartışmaların arasında Safiye Erol

İnsan ruhunun karanlık, gölge yanlarını en iyi anlatan romancılardan; ele aldığı konulara hep kadın hassasiyeti ile yaklaşan, yaşadığı devrin ve içinden çıktığı dini-milli çevrenin ahlâkî yargılamalarından uzak kadın kahramanlar yaratan Safiye Erol… Kimdi, farkı neydi, neden geç keşfedildi? Dr. Gülenay Pınarbaşı yazdı.

Gülten Akın – Şiirin anası folklora nasıl bakıyordu?

Gülten Akın, dünyaya toplumcu pencereden bakan, İkinci Yeni’nin imgesel imkânlarını kullanan ve kadın duyarlılığını şiirine taşımayı başarmış bir şair. Cemal Süreya’nın da tanımladığı gibi bir “ümmüşşiir”, yani şiirin anası… Peki, o folklora nasıl bakıyordu? Sanatın işlevi olduğuna inanıyor muydu? Doç. Dr. Emel Koşar yazdı.

Putin’i sadece Çin durdurabilir

Batı’nın, Rusya’ya karşı kullandığı üç büyük silah ne? Eğer Çin, Ukrayna meselesinde çekingen tavrını bırakıp Rusya’yı durdurmazsa bu silahlar Çin’i nasıl vurabilir? Çin, Rusya’yı durdurarak ne kazanabilir?

Putin’in savaşı Çin’in Demir İpek Yolu hayallerini yıktı

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimi, özellikle pandemi döneminde Çin’in Avrupa ile ticaretinin can damarı haline gelen ve “Demir İpek Yolu” olarak anılan Avrasya demiryolu yük güzergâhlarını tıkayabilir. Peki, Çin buna göz yumar mı?

Putin’in savaşı ‘Jeopolitik Avrupa’nın doğumuna sebep oldu

Avrupa, Ukrayna-Rusya savaşından ne öğrendi? Bundan sonra ne yapması gerek? Savaş nedeniyle birliğini sağlayan Avrupa’nın bundan sonra atması gereken adımlar neler?

Ukrayna-Rusya Savaşı’nda İsrail nerede?

ABD’nin güçlü müttefiki İsrail liderlerinin Ukrayna’nın Yahudi Cumhurbaşkanı Volodimir Zelensky ile de iyi ilişkileri var. Ancak İsrail, özellikle Suriye’deki güvenlik kaygıları nedeniyle Rusya’yı kışkırtmaktan kaçınıyor.

NATO’nun Ukrayna sınavı

Rusya Ukrayna’yı, bu ülkenin NATO üyesi olmaması da dâhil bazı güvenlik taleplerinin karşılanmamasını gerekçe göstererek işgal etti. Ukrayna gerçekten NATO üyesi olacak mıydı? NATO, nasıl bir Ukrayna sınavı verdi ve bundan sonra ne yapacak? Doç. Dr. Aylin Ünver Noi yazdı.

Ukrayna Savaşı, Ukrayna’yla sınırlı kalmayacak

Dünyayı değiştirmek için yumuşak güce sahip olmayan Rusya, Ukrayna’yı dünya sistemini dönüştürmek için de işgal etmeye çalışıyor. Sırada hangi ülkeler olabilir? Ukrayna Savaşı en çok hangi bölgeleri çatışma sahnesi yapabilir? Doç. Dr. Göktürk Tüysüzoğlu yazdı.

Ya Rusya kaybederse?

Rusya kaybederse, bunun hem dünya hem de Rusya için sonuçları neler olur? Moskova’nın Ukrayna’da yenilgisi Batı için kesin bir zafer olur mu? Bu durum, ABD ve AB’nin karşısına ne tür zorluklar çıkarabilir? Rusya’yı tamamen dışlamaya yönelik küresel bir girişim nasıl ters tepebilir?

Rusya için Ukrayna, yeni bir Afganistan’ın habercisi mi?

Ukrayna ve Batılı dostlarının hazırlandığı ‘hibrid strateji”, savaşın gidişatını nasıl etkileyecek? Asimetrik direnişin nihai amacı ne? Ayaklanmada hikâyelerin önemi nedir? Rusya’yı hangi zorluklar bekliyor? Doç. Dr. Nihat Ali Özcan yazdı.

Putin’in üç hatası

Putin’in nükleer tehdidi, Ukrayna’daki gidişatın onun için ne kadar kötüye gittiğini gösteriyor olabilir mi? Putin’in planları neden başarısız oldu? Rusya Devlet Başkanı nerede yanlış yaptı?

“Komedyenden Devlet Başkanı olur mu?” sorusundan cephedeki başkana: Volodimir Zelenskiy

Sosyal medya paylaşımlarıyla halkına destek veren Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, hukuk eğitiminden aktörlüğe oradan da devlet başkanlığında giden yolda hangi kritik noktalardan geçti? Tarih onu nasıl yazacak? Dr. Habibe Özdal yazdı.

Ömer Seyfettin – Otuz altı yıllık ömre bunca şey nasıl sığdı?

20. yüzyıl Türk edebiyatında hikâye denince akla gelen ilk isimdir Ömer Seyfettin. Şairliği, dilciliği bir yana, 31 Mart Vakası’na müdahale eden Hareket Ordusu’nda bir asker; çağının sorunlarını gören, bu sorunların çözümüne kafa yoran bir fikir ve eylem adamıdır aynı zamanda. O halde niye birtakım ideolojilerin taassubuyla görmezden gelinir? Neden ısrarla çocuk edebiyatı yazarı olarak gösterilir? Süleyman Kaymaz yazdı.

Putin kazara Almanya’da bir devrim başlattı

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali Berlin’in her zaman ihtiyatlı ve itidalli dış siyasetinde büyük bir dönüşüm yarattı. Almanya, Rusya’ya karşı yaptırımların öncüsü oldu; silah harcamalarını artırma kararı aldı. Berlin’de bir haftada ne değişti?

Putin’in ordusunun arkasındaki adam

Putin, Ukrayna’nın işgalinde, çekinceleri olan istihbarat servisleri ve diplomasi yerine Savunma Bakanı Sergey Şoygu yönetimindeki orduya güveniyor. Askeri eğitimi olmayan Şoygu kim? Bu göreve nasıl geldi? Öteden beri ordusuna değil, istihbarat kurumlarına güvenen Rusya için değişen ne?

Putin’in Suriye’de yaptıkları Ukrayna’da yapacaklarının teminatı mı?

Putin’in sınırlarını anlamanın yolu Suriye’den geçiyor. Putin’in Suriye’deki yöntemleri, dış politika eylemlerine ve jeostratejik imajına ışık tutuyor. Peki Putin Suriye’de ne yaptı? Ukrayna için hangi dersler var?

NATO’nun Doğu Avrupa’da işi ne?

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısı sonrası NATO bir kez daha gündeme geldi. Zelenski haklı mı; kendisine verilen sözler yerine getirilmedi mi? Putin’in, “NATO, 2019’daki askerî stratejisinde Rusya’yı doğrudan ana güvenlik tehdidi ve düşman olarak adlandırdı” iddiası doğru mu? NATO’nun genişlememe vaadi var mı? Almanya elini taşın altına koyacak mı?

Avrasyacılara göre, bundan sonra dünya

Ukrayna’da olanlar, birçok yeni gelişmenin başlangıcı olsa da, Rusya’nın Batı merkezli dünyada yer alma arayışının da sonu oldu. Rusya, Batı’ya karşı, çok kutuplu dünya merkezlerinden bir olacağına da inanıyor.

Batı Balkanlar: Yeni bir “paylaşım” savaşı kapıda mı?

Ukrayna’dan sonra Batı-Rusya çekişmesinin yeni sahası olmaya aday Batı Balkanlar’da Sırp şovenizminin resmî anlatısı hangi siyasî kurguya dayanıyor? Arnavut âlemi ve Boşnaklar, Batı’nın “destek” sözlerine güvenebilir mi? Türkiye’nin Batı Balkanlar’a bakışı nasıl şekillenmeli? Sinan Baykent yazdı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali her şeyi değiştirecek

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası Rusya, Ukrayna, NATO ve AB’yi neler bekliyor? AB savunma ve güvenlik politikasını değiştirecek mi? Putin “savaş kumarı”nı kaybederse ne olur? Gürcistan ve Moldova neden endişelenmeli? Türkiye’nin jeostratejik önemi Batı başkentlerinde yeniden değerlendirilir mi? Düşünce kuruluşu Carnegie Europe’un uzmanlarının görüşleri…

Çin’in Ukrayna ikilemi

Rusya – Ukrayna krizinde Çin, stratejik dostu Rusya’nın her anlamda yanında mı? 2020’den beri Ukrayna’nın en büyük ticari ortağı olan Çin bu ülke tamamen sırtını döndü mü? Ukrayna sorunu, Çin için ne tür ikilemler doğuruyor? Çin için Ukrayna’da yaşananlar neden önemli? Bu sınavı nasıl verecek? Dr. Ümit Alperen yazdı.

Saplantı Savaşı: Putin neden Rusya’nın geleceğini riske atıyor?

Putin’in içerideki ve dışarıdaki dengeleri gözeterek, Ukrayna’yı işgal etmeyeceğini düşünenler nerede yanıldı? Bundan sonra Rusya içinde ve Rus dış siyasetinde neler olacak?

Ukrayna: Yeni bir tür dünya savaşı

Deneyimli gazeteci Thomas Friedman, Rusya – Ukrayna krizini “Tamamen birbiriyle bağlantılı dünyadaki ilk savaş” olarak tanımlıyor. Friedman hem bu savaşın farkını hem de Putin’in gözden kaçırdıklarını yazıyor.

Rusya ve Ukrayna’yı neler bekliyor? Putin’in zihninde ne var?

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalle tehdit etmesi, ayrılıkçı bölgeleri tanımak adına bir bahane miydi? Yoksa bu bölgelerin bağımsızlıklarını tanımak, Ukrayna’yı işgal için mi gerekliydi? Öte yandan bunlar Ukrayna’yı federal yönetim haline çevirerek Batı’dan uzaklaştırıp, Rusya’ya yönelik ‘Soğuk Savaş’ın yenik ülkesi’ algısını değiştirmek için olabilir mi?

Rusya’nın Ukrayna işgali muazzam bir siber savaş başlatır mı?

Birçok Batılı şirketin veri merkezi Ukrayna’da. Bu da Ukrayna’nın bir süreden beri devam eden siber savaşların cephesine dönmesini mümkün kılıyor. Rusya, Ukrayna ve Batı siber saldırı başlatma kabiliyetine sahip, taraflar bir dijital çatışmaya da hazır görünüyor.

Ya Rusya kazanırsa?

Rusya, Suriye iç savaşına müdahale ettiğinde, Moskova’nın bataklığa saplanacağı söylenmişti. Hiç de öyle olmadı. Rusya şimdi de Batı’nın tüm itiraz ve tehditlerine rağmen Ukrayna’nın doğusunu işgal etti. Peki, bundan sonra ne olacak? Rusya, Batı’da ne yapabilir? Nükleer savaş riski var mı?

Hindistan’da başörtüsü yasağı ve ardında yatanlar

Hindistan’da başörtüsü yasakları nasıl ve ne gerekçeyle başladı? Çok uluslu ve çok kültürlü olmakla övünen ülkede azınlıkların temel hakları nasıl çiğneniyor? Başörtüsü – safran çekişmesiyle kutuplaşma mı yaratılıyor? Amaç, Müslümanları kriminalleştirmek mi?

Canı sıkılan “maymun” bir milyon dolar eder mi?

Takas edilemez jetonlar tüm ezberleri bozdu. Kimileri için “beş para” etmeyen nice şey, kripto para piyasasında “milyon dolar”lara satılabiliyor artık. Parayı tekeline alan devletler için ise durum biraz muamma. Ya kabul edecekler dijital çağın diretmelerini ya da önünü kesecekler bu işin. Acaba yeni dünya bizlere neler gösterecek?

Rusya neye güveniyor?

Rusya’nın Batı ile savaşa girmekten korkmamasının ve yaptırımlarla karşı karşıya kalmaktan çekinmemesinin sebepleri neler? Hangi gelişmeler, Rusya’nın Ukrayna’daki hamlesine yol açtı? Moskova’nın hesabı neydi? Prof. Dr. İlyas Kemaloğlu yazdı.

“My name is Bond… James Bond!”

1962 yılında “Dr. No” ile başlayan James Bond serüveninin yaklaşık 60 yıllık bir geçmişi var. Son James Bond, Daniel Craig’in kendisini emekliye ayırmasından sonra yeni Bond kim olur? Bu, yanıtı belirsiz bir soru. Idris Elba’nın adı kulislerde dolaşıyor. Bugüne değin hiç siyahi bir oyuncu majestelerinin hizmetinde olmamıştı. Edebiyattan sinemaya James Bond nerden nereye geldi? Mesut Kara yazdı.

Son yılların en önemli ekonomi dersi: Lübnan 101

Dünya Bankası’nın 19. yüzyıldan beri yaşanan en büyük üç ekonomik krizden biri olarak tanımladığı Lübnan’dan alınacak dersler neler? Krizin kökünde neler var? Krizde Merkez Bankası’nın rolü ne? Reform yapmamanın ve insan kaynağı israf etmenin maliyeti ne? Şerife Akıncı yazdı.

Ukrayna krizinin Harari’ye düşündürdükleri

İnsanlığın en büyük siyasi başarısı, savaşların azalması olmuştur. Bu başarı artık tehlike altında. Ünlü tarihçi Yuval Noah Harari, Ukrayna’daki krizin insanlık tarihinde nasıl bir dönüm noktası olabileceğini anlatıyor.

Dergicilikte son durak – birer birer çekiliyorlar hayatımızdan!

Dergâh dergisi, kâğıt sektöründe yaşanan kriz sebebiyle yayınlarına “ara vermek” zorunda kaldığını duyurdu. Peşi sıra Varlık dergisinin açıklaması geldi: Şartlar zor, ama yolumuza devam ediyoruz. Tiraj kaybı, kimlik kaygısı, dijital yayıncılık, metaverse derken, dergicilikte bir dönemin sonuna mı gelindi? Yeşim Ağaoğlu yazdı.

Tiklerden kurtulmak hâlâ bir hayal mi?

İstemsiz gülüşler, göz seğirmeleri, hapşırmalar, tik sahibi kişilerin tipik özellikleri. Bu durum bazen çok rahatsız edici olabiliyor. Peki, tik kimlerde, ne sıklıkla görülür? Sebebi nedir? Tedavisi var mıdır? Son bilimsel gelişmeler bu konuda ne diyor?

Batı diplomasisi Rusya’yla neden başa çıkamıyor?

Ukrayna krizinde Rusya ile yürüttükleri müzakerelerden sonuç alamayan, kapısını aşındırdıkları Moskova’da bazen küçümsemeyle karşılaşan Batı’nın ne yapması gerek? Farklı bir tutumla Rusya’nın tavrının değişebileceğini savunanlar, Batı diplomasisine ne öneriyor?

Karşılıksız sevmek bir yücelik mi?

Sevgi neden akıl dışıdır? Karşılıksız sevmek acı veriyorsa ondan vazgeçmek mümkün müdür? Sevmeyi bırakmadan yola devam edebilir miyiz? Bakış açımızı değiştirirsek cevap, evet.

Batı ve Rusya arasında Ukrayna’da ‘savaşsız’ savaş yaşanıyor

Yaygın medyanın çoktan başlattığı Rusya-Batı savaşı gerçekten de başlayacak mı? Bu hayali savaşta, Rusya şimdiden neler kazandı? Rusya, gerçekten ne istiyor, dünya düzeni Ukrayna’da yeniden kurulacak mı? Orhan Gafarlı yazdı.

Ekonomik güvenlik ve ekonomik istihbarat neden artık daha önemli? Neleri yeniden düşünmeliyiz?

Günümüzde askerî rekabet yerini ekonomik rekabete bıraktı. Devletler, uluslararası teknoloji şirketleri rekabet halinde. Dolayısıyla ekonomik istihbarat önem kazandı. Ekonomik istihbarat nedir? Bunun güvenlikle ilgisi ne? Kimler, nasıl hangi alanlarda ekonomik istihbarat faaliyeti yapar? Türkiye ekonomik istihbaratın neresinde? Ali Burak Darıcılı yazdı.

Taliban sonrası Afganistan ve açlığın pençesindeki Afgan halkı

Taliban’ın Afganistan’ı ele geçirmesinden sonra iç savaş çıkmadı, aşırı yoğun mülteci göçü yaşanmadı, hatta patlayan bombalar durdu ama Afgan halkı, çocuklarını evlatlık olarak satacak kadar fakirleşti, ne devlet ne ekonomik çarklar dönüyor. Taliban sonrası Afganistan’ı Esedullah Oğuz yazdı.

Ukrayna krizinde tek sorumlu Rusya mı?

Ukrayna-Rusya arasındaki gerilimi tırmandıran sadece Rusya ve Putin mi? NATO ve Batı’nın Rusya algısında bir sorun yok mu? Rusya NATO’nun genişlemesinin durmasını istemekte haksız mı? Batı, Rusya’nın kaygılarını neden dikkate almıyor? Yaşanan krize Rus uzmanlar ne diyor?

Bu bir şampiyonluk hikâyesi!

Trabzonspor, uzun süredir Süper Lig’de şampiyonluk hasreti çekiyor. Taraftarları yıllardan beri bu sevinci yaşamanın hayalini kuruyor. Bu sezon, en yakın rakibine dahi fark atarak bayrağı taşımakta… Ziraat Türkiye Kupası’nda çeyrek finalde…Oynadığı futbolla da taraftarı olmayanları dahi büyülemekte. Peki, bordo mavililer bu noktaya nasıl geldi? Doğuş Usta yazdı.

İdlib ötesi sorular

ABD’nin İdlib’de IŞİD liderine yönelik operasyonu pek çok soruya kapı açtı. ABD operasyon için neden 11 ay bekledi? ABD İdlib’de ne kadar etkili? Türkiye resmin neresinde? PYD operasyonun bir parçası mıydı? Bölgede nasıl yeni bir denge oluşuyor?

ABD ile Rusya neden “yeniden başla”yamıyor?

İkinci Dünya Savaşı, Soğuk Savaş, derken kapitalizmin küresel zaferi. Peki, bu durumda değer sistemimize göre kim dost, kim düşman ve kim müttefik? Rusya bu manzaranın neresinde duruyor? ABD dış politikasının amacı ne? Eski dünya polisi bölgesel bir güç boyutuna geri mi dönmeli?

“Örnek Uygur” olmanın kahredici gerçekliği

10 yıl önce eğitim amacıyla İsveç’e göç eden Uygur kökenli Nyrola Elimä’nın ve ailesinin hikâyesi… Otellere neden alınmadı? Annesi nelere zorlandı, nasıl içi kan ağlayarak Çin Komünist Partisi’nin örnek “Uygur işçi”si oldu?

Anti-depresan almaya nasıl karar vermeli?

Antidepresanlar neden tartışmalı? İşe yarıyorlar mı yoksa modern dünyanın içi boş mucize önerilerinden biri mi? Ne zaman ve nasıl kullanılmalı? Bilim bu sorulara ne yanıt veriyor?

IŞİD liderinin öldürülmesi operasyonu üzerine neden düşünmeliyiz? Gözden kaçanlar neler?

IŞİD liderinin ABD’nin bir askerî operasyonu ile ortadan kaldırılması, bize anlatıldığı gibi bir terörle mücadele operasyonundan çok daha fazlasını içeriyor. Neden? Sorulması gereken sorular neler? Doç. Dr. Serhat Erkmen yazdı.

Toprağından koparılan tarihi eserler nasıl geri getiriliyor?

Çalınmış tarihi eserler sonra nasıl bulunuyor? Kaçırılmış eski eser dedektifliği nasıl yapılıyor? Hangi zorluklarla karşılaşılıyor? Kaçakçılığın önlenmesi için alınan tedbirler neler? Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Yahya Coşkun yazdı.

Dünyanın en güçlü siber silahı için verilen savaş

Siber silahlar, atom bombasının icadından bu yana uluslararası ilişkileri en derinden değiştiren ilerleme oldu. Casus yazılım Pegasus İsrail’in uluslararası ilişkilerini nasıl etkiledi? Ortadoğu’da dengeler nasıl değişti? Yazılımcı şirket şimdi neden ABD’de kara listede?

Pekin Kış Olimpiyatları: Yalnız sporun değil siyasetin de imtihan alanı

“Beraberce ortak bir geleceğe” sloganıyla düzenlenen Pekin 2022 Kış Olimpiyatları’nda Çin, pandemi, sürdürülebilir ekonomi ve dünyadaki yeri hakkında ne mesajlar verecek? Bazı ülkelerin boykot kararının anlamı ne? Dr. Altay Atlı yazdı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin olası sonuçları:
Kim, neyi kaybeder?

Rusya, “Ukrayna ile savaşmayacağız” dedi, ama savaş ihtimali ortadan kalkmadı. Böyle bir savaş, büyük acılar dışında nelere mal olur? Dünya ekonomisi nasıl etkilenir? Siyasal dengeler nasıl şekillenir? Olası bir Ukrayna savaşını Putin ve Rusya için nasıl sonuçlara yol açar?

Yetişkinlerin yabancı dil öğrenimi kolaylaştırılabilir mi?

Niçin belli bir yaştan sonra yabancı dil öğrenmek zordur? Yabancı dil öğreniminde dengeleme eylemi nedir? Epilepsi hastaları üzerinde yapılan bir çalışma dil öğrenme zorluğu çekenlere umut ışığı olabilir mi?

Uykusuzluk sorununun çözümü Ortaçağ alışkanlıklarında olabilir mi?

Uykusuzluk sorunuyla baş etmenin yolu ne? Uykusuzluk, modernizmin bir getirisi mi? Parçalı uyku mu, kesintisiz uyku mu daha iyi? Tarih, bu sorulara nasıl yanıtlar sunuyor?

Almanlar Nazi Partisi’ne neden katıldı?

Tarih, Nazi Partisi’ni antisemitizm ile ansa da, yapılan yeni araştırmalar çok az Alman’ın bu gerekçeyle partiye üye olduğunu ortaya koyuyor. Nazi Partisi üyesi Almanlar kimdi? Neden kitleler halinde üye olmuşlardı ve neyin peşindeydiler?

Bana bir şiir çek, emojili olsun!

Yazının doğuşu, gelişimi insanlığın gelişimine dair bize ne anlatıyor? Bugün iletişimin önemli unsurlarından biri haline gelen emojiler hakkında endişelenmeli miyiz? Neden? Ali Beytullah Çakır yazdı.

Ukrayna oyununda satranç tahtasının karanlık köşesi: Batı Balkanlar

Ukrayna’da yaşanan krize bakarken, göz ardı edilenler neler? Ukrayna’nın kaderi neden Batı Balkanlar ile birbirine bağlı? Rusya Balkanlar’da yeni bir karışıklığın fitilini ateşlemeye nasıl hazırlanıyor? NATO tehditlere nasıl karşılık veriyor? Mehmet Kancı yazdı.

Cemaatler konusunda ezberlerinizden kurtulabilir misiniz?

Cemaatler ve tarikatlar hakkında konuşmak neden zor? Neden ve nasıl varlıklarını sürdürüyor? Değiştiler mi? Cemaatlere kimler mensup? Devlet bu konuda ne yapabilir? Prof. Dr. Hilmi Demir yazdı.

Bosna’da tehlike çanları neden çalıyor?

Bosna Hersek’te son dönemde savaş tehdidini çağrıştıran provokasyonlar yaşanıyor. Gerginliğin sebebi, Sırp bölgesindeki Sırpların lideri Milorad Dodik’in hamleleri. Boşnaklar ise tedirgin. Bosna Hersek’te olanları Emine Şeçeroviç Kaşlı yazdı.

Rusya aslında ne istiyor?

Ukrayna sınırına muazzam askeri yığınak yapan Rusya’nın asıl amacı ne? Nihai hedef Ukrayna’ya işgal olmayabilir mi? Avrupa ne yapmalı? Almanya’nın rolü neden kritik?

Kendinizle nasıl daha fazla gurur duyabilirsiniz?

Gurur ve kibir aynı şey değildir. Sadece büyük başarılarınızın değil, küçük başarılarınızın da tadını çıkararak ruh sağlığınızı ve benlik saygınızı geliştirmeniz birkaç adımda mümkün. İşte başardığınıza inanmanın ve çekinmeden kendinizle gurur duymanın yolları.

Çocuklar başkalarının düşüncelerini değerlendirmeyi ne zaman öğrenirler?

Oradan oraya anlamsızca koşturan, olmadık şeyleri karıştırıp bazen de kıran, bazen karşılık vermekte zorlandığımız sorular soran çocuklar düşünmeye, başkalarının davranışlarını gözlemlemeye ne zaman başlar? Çevresinde olup bitenleri kavramayı nasıl öğrenir?

Şirketler yalnızca kâr odaklı mı olmalı?

Kârının üçte birini çalışanlara, üçte birini kâr amacı gütmeyen kuruluşlara dağıtan şirketler çoğalıyor. Bu yapının sürmesi ve yaygınlaşması için çalışan özel amaçlı vakıflar da yol gösterici oluyor.

Türkiye-İsrail normalleşmesinin yeni dinamikleri

ABD’nin Doğu Akdeniz Gaz Boru Hattı projesinden çekilmesi bölgedeki dengelerin değişmesine kapı açtı. Değişen uluslararası koşullar neden iki ülke arasındaki ilişkilerin yeniden tesisini gerektiriyor? İsrail – Türkiye ilişkilerinde normalleşme adımları hızlanır mı? Haydar Oruç yazdı.

Pişmanlık: Seçilmeyen yol

Pişmanlık nedir? Neden canımızı acıtır? Pişmanlığın sağlıklı ve sağlıksız ve samimi biçimleri hayatımızda nelere yol açar? Seçme bolluğu özgürlük mü, yük mü? Hata yapma korkusunun maliyeti ne? Prof. Dr. Kemal Sayar yazdı.

İran ve Şii dünyası

Şii jeopolitiği neden önemli? Tarihsel süreçte hangi evrelerden geçti? Körfez ülkeleri İran’ın neden tehlikeli olduğunu düşünüyor? ABD’nin Ortadoğu politikası Şii politiğini nasıl etkiliyor? Irak ve Azerbaycan örnekleri ne söylüyor? Arif Keskin yazdı.

Çocuklar niye okusun?

Edebiyatın destursuz girilmiş bağı gibi çocuk edebiyatı. Biraz pedagoji bilen kendini yazar sanıyor. Ve çocuğa, ısrarla okuması telkin ediliyor. Peki, çocuk sizi niye okusun ki? Dr. Fatih Erdoğan yazdı.

İçinizde kopan fırtınayı nasıl dindirirsiniz?

Duygular faydalı bir amaca hizmet eder, bize bilgi sağlar, kararlarımızı etkiler ve bizi harekete geçmeye zorlar. Ancak bazen çok acı verici ve bunaltıcı olabilirler. İşte böyle zamanlarda duygularımızın yoğunluğunu azaltmak ve kontrolü yeniden ele almak mümkün.

İşinizi sevmeyi nasıl öğrenebilirsiniz?

Çoğu kişi günde en az sekiz saat çalışır. Birçoğu işinden ya da patronundan mustariptir. Peki, çalışmak sevilebilir mi? Diyelim ki, istifa etmeniz yahut iş değiştirmeniz gerekiyor; bu ne zaman ve nasıl yapılmalı?

Kendinizi internetten silmenin 6 yolu

İnternet ve sosyal medya dünyasına dayanamıyor ve sanal âlemde tüm kayıtlarınızı silmek mi istiyorsunuz? Tümünü silmeyi büyük ihtimalle başaramazsınız, ama dijital izlerinizi en aza indirmeniz mümkün. İşte uzmanından altı tavsiye…

İmkânsız ile mümkün arasında İran nükleer müzakereleri

İran ile yeniden başlayan nükleer müzakereler nasıl ilerliyor? Fırsat penceresi neden hızla daralıyor? İran’ın talepleri ve ABD’nin bu taleplere tutumu ne? İsrail’in tutumu ne? Anlaşma bölgeyi nasıl etkileyecek? Dr. Gülriz Şen yazdı.

Teoman Duralı: Payidar bir deniz feneri

“Filozofu bir çeşit radara benzetirdi. Çevresindeki değerleri toplayıp sistemleştiren ve bunu tekrar toplumuna iade eden şahsiyetti. Kendine filozof dedirtmeyen bir filozoftu.” Ayşe Yılmaz mütefekkir Teoman Duralı’yı yazdı.

Ukrayna’da “Finlandiya modeli” işler mi?

Ukrayna krizi iyice tırmanıyor, NATO Genel Sekreteri Avrupa’da silahlı bir çatışma olabileceği uyarısını yapıyor. Rusya ile ABD ve NATO’yu karşı karşıya getiren krizde çözüm önerilerinden biri de tarafsızlık politikasına dayanan Finlandiya modeli. Çağrı Adil yazdı.

Nâzım Hikmet – Bir Osmanlı paşazadesinden yirminci asrın büyük şairine

Nâzım Hikmet’in şiirinden önce bizatihi biyografisi “büyük sanat” denen o şeydendir; yani, gerçekleşebilmesi için bir insanın tüm yeteneklerini ortaya koymasını talep eden ve onu anlayıp kavramak isteyen bir şey. Göksel Aymaz yazdı.

Kadın düşmanı internet grupları ve kadın cinayetleri

Kadın düşmanı internet grupları salgın boyunca popülerlik kazandı. Neredeyse her saat başı altı kadın kasıtlı olarak tanıdıkları tarafından öldürülüyor. Öldürülen 87 bin kadının yarısından azı hiç tanımadıkları yabancının kurbanı oluyor. Bunun adı terörizm değil mi?

Geleceği tahmin etmenin geçmişi

İnsanlık, yüzyıllardır gelecekte olacakları tahmin etmeye çalışıyor. Ancak en ileri teknolojiler bile bu öngörü sürecinin temel sorunlarına çare olamıyor. Peki, çözüm ne?

Zor kararları alma rehberi

Gitmeli misiniz, kalmalı mı? Onu mu yapmalısınız, yoksa bunu mu? Bu kararları almak size zor geliyorsa, ne yapmalısınız? Zor kararları almayı ötelemek neden mantıklı değil ve bundan kurtulmanın yolu ne? İşte zor kararları almak için yol haritası.

Homo digitalis

Dijital sahicilik nedir? Herkes dijital dünyada hangi üç biçimde var oluyor? Akıllı telefonumuz kişiliğimizin bir parçası mı? Dijital sahicilik kavramı yıllar içinde nasıl değişti? Dijital dünyada var olma paradoksu ne? Doç. Dr. Songül Demir yazdı.

Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde ıskalanan barıştan aracısız yeni döneme

Türkiye-Ermenistan ilişkilerini geçmişin gölgesinden kurtarmak mümkün mü? İki ülke arasında başlayan normalleşme sürecinin yol haritası ne olmalı? Normalleşmenin bölgeye etkisi ne olabilir? Süreçteki riskler ve fırsatlar neler? Prof. Dr. Yıldız Deveci Bozkuş yazdı.

Kazakistan protestoları: Buzdağının görünen kısmı

Kazakistan’daki protestoların nedeni ne? Ülkedeki klan sistemi nasıl çalışıyor? Gösterilerin arkasındaki ‘dış güçler’ kim olabilir? Protestolar hangi gerçekleri gün yüzüne çıkardı? Bölge ve küresel dengeler nasıl etkilenecek? Bundan sonra ne olacak? Prof. Dr. İlyas Kemaloğlu yazdı.

Türk dergiciliğinde önemli bir durak: Yaprak

Yaprak dergisi, 1 Ocak 1949’da, Orhan Veli’nin önderliğinde Ankara’da çıkarılmış bir edebiyat dergisi. On beş günde bir yayınlanan dergi, hepi topu yirmi sekiz sayı çıkabilmiş. Ancak edebiyat tarihimizin önemli dergileri arasında yer almış. Yaprak niçin önemli? Dergide kimler ne yazmıştı? Kapandıktan sonra neler oldu? Şeref Özsoy yazdı.

Yiyip içmenin mutlulukla bir ilgisi var mı?

İnsan neden yemek yedikçe mutlu olur? Mutluluk hormonları ile yemek arasında ne tür bir ilişkisi var? Dikkatli bir beslenmenin ruh halimiz üzerindeki olumlu etkisi ne?

Siber anarşinin sonu: Yeni dijital düzen nasıl kurulmalı?

Fidye amaçlı saldırılar, dezenformasyon, endüstriyel casusluk, kamu dijital altyapılarına saldırılar ve daha niceleri… Dünyada adeta bir dijital anarşi yaşanıyor. Peki, buna nasıl bir son verilecek?

Omicron sonun başlangıcı mı?

2020 baharı, insanların tehlikeli bir patojenin yayılmasını yavaşlatmak amacıyla sosyal hayattan tamamen çekildiği bir dönem olarak hatırlanacak. Peki, hayatlarımıza devam etme kararlılığı, yeni varyantlar karşısında baskın mı çıkacak?

Türkiye Yeşil Dönüşüm’e yerelde ve genelde nasıl hazırlanmalı?

Avrupa Birliği ile iş yapmayı planlayan tüm sektörler Yeşil Dönüşüm’e ayak uydurmak zorunda. Bu dönüşümde Türkiye’nin önündeki meydan okumalar neler? Hangi sektörlerde zorlanacağız? Neler yapılmalı?

Kim olduğunuzu biliyor musunuz? Neden bilmelisiniz?

Kendinizi nasıl tanımlarsınız: İdealist mi, fedakar mı, vizyoner mi, özgün mü, araştırmacı mı, sorgulayıcı mı, yenilikçi mi yoksa önder veya uyumlu mu? Peki, bunu bilmek size ne fayda sağlar, hayatınıza ne katar?

Balkanlar: İşbirliği mi, neo-Yugoslavya’nın gölgesi mi?

Sırbistan, Arnavutluk, Kuzey Makedonya kendi aralarında ticareti serbestleştirmeyi hedefleyen Open Balkan girişimine imza attılar. “Mini Schengen” diye sunulan bu anlaşma kâğıt üzerinde hoş görünse de, pratikte “Sırp Dünyası” tutkularına çanak tutan bir inisiyatif intibaı uyandırıyor.

Dönüşüm şart ama nasıl?

Gelecek her zamankinden de yakın. Üstelik bugünden önlem almazsak, geleceğin dünya ve insanlık için krizlerle dolu olacağını şimdiden net bir biçimde biliyoruz. Sağlıklı, mutlu, umutlu, refah içinde bir gelecek için bilmeniz gerekenleri derledik.

Video oyunlarının jeopolitiği

Bugün video oyunları 100 milyar dolarlık muazzam bir endüstri. Sektörde on binlerce kişi çalışıyor ve neredeyse her üç evden ikisinde oyun oynanıyor. Çin’in bu sektöre gösterdiği ilgi, peş peşe Batılı oyun üreticileri satın alması neden tedirginlik yaratıyor?

İtalya’dan bakınca Türkiye’nin önündeki 30 yılda neler var?

İtalya’nın önde gelen jeo-strateji dergilerinden Limes, kasım sayısında 2051’in dünyasına dair öngörüleri yayınladı. İlgi çekici ve tartışmalı makalelerden biri de Türkiye hakkındaydı. Yazar Daniele Santoro’ya göre, Türkiye 2053’te emperyal bir cumhuriyet olmaya mahkum görünüyor.

Teknoloji devlerinin otomobil savaşları

Google, Apple ve Amazon sürücüsüz araç teknolojisinden araç içi eğlence ve arama motorlarına kadar tüm köşe başlarını tutmak için büyük mücadele veriyor. ABD ve AB ise cep telefonunda yaşanan tekelleşmenin otomobillerde de yaşanmaması için harekete geçti. Peki, geç kalmış olabilir mi?

2022’de iyimser olmayı sağlayacak 5 neden

Aşılama ve yenilenebilir enerji alanındaki olumlu yükselişler, ekonomilerin toparlanması, dünyanın en büyük nüfusunun bir demokrasi olması ve küresel kaplan nüfusunun artması… Önümüzdeki yılda yaşanacak gelişmeler, rotamızı 2021’nin karamsarlığından iyimserliğe döndürecek.

Kültür hayatı mühim bir sınavdan geçti

Pandemi, sel baskınları, orman yangınları, kur dalgalanmaları, kadın cinayetleri, şehit haberleri gündemden düşmedi. Ama güzel şeyler de oldu. Bilhassa kültür sanat alanında.

Suriye’de 2021’de ne oldu? 2022’de ne olacak?

Bu yıl çatışmaların değil, müzakerelerin ağır bastığı Suriye’de neler yaşandı? Suriye’nin geleceği YPG’de nasıl bir görüş ayrılığına yol açıyor, hangi taraf hangi ülkeye neden yakın? 2022’deki olası dönüm noktaları neler olacak? Doç. Dr. Serhat Erkmen yazdı.

Hayatla başa çıkma rehberi

Saklanırsanız bulunacağınız, olumsuz duygularla rahat baş edebileceğiniz, kazanma uğruna kayıplarınızın artmayacağı, kişisel gelişim efsanelerinin baskısı altında rahatsız olmayacağınız, daha kolay öğreneceğiniz bir yıl dileriz. Bunları başarmak için de bu yazıya göz atmanızı tavsiye ederiz.

Dijital platformlar yeni bir işçi sınıfı mı yaratıyor?

Dijital platformlar hayatımızı kolaylaştırıyor. Bazı hizmetlere çarçabuk ve uygun fiyatla ulaşıyoruz. Peki, bu manzaranın arkasında neler olup bitiyor? Yeni bir işçi sınıfı mı türüyor? Tıklayıcılar ve tıklananlar bize ne söylüyor?

Ne olacak bu Fenerbahçe’nin hali?

Fenerbahçe, Ali Koç döneminde 4 yılda 5 teknik direktör değiştirdi; olmadı! 50’den fazla oyuncu gönderip 100’ün üzerinde transfer yaptı; olmadı! Şaha kalkmak şöyle dursun, ligden düşme tehlikesi yaşadı. Tribünler, “Ali Koç başkan, Fenerbahçe perişan!” sloganı atar oldu. Tüm bunların arkasında yatan sebepler ne? Nerede hata yapılıyor? Düzelme olasılığı var mı? Varsa nasıl? Erke Tümer yazdı.

Avrupa’nın Suriye siyasetinin sloganı ne olmalı?

Suriye’nin sürekli göç üreten bir yapı haline dönüşmesinden rahatsız Avrupa çıkış yolu arıyor. Almanya’da yeni ve göçmen yanlısı bir hükümetin kurulması bunun için bir fırsat olabilir. Yeni Alman hükümetine yapılan tavsiyelerden biri de ilişkilerin ‘normalleşmesini’, rejimle değil, Suriye toplumuyla gerçekleştirilmesi.

Putin’in Ukrayna’yı istikrarsızlaştırma hamlesi

Rusya, son haftalarda Ukrayna sınırına tanklar, toplar ve zırhlı araçlar yığıyor. Moskova’nın amacı, Ukrayna’yı işgali etmek olmasa bile, Finlandiya’ya yaptığı gibi tarafsızlaşmaya zorluyor sanki.

Restoranlar nasıl bir tarih yazacak?

Neden dışarıda yemek yiyoruz? Eskiden restoranda yemek düşük gelirlilerin bir eylemiyken neden şimdi durum değişti? Artan maliyetlere rağmen hangi nedenlerle yeme içme sektörü gelişti? Restoran tarihi, gelecek için ne söylüyor?

İstihbarat servislerinin bilgisayarına düşmüş olabilir misiniz?

Gelişen teknoloji ve dijitalleşme casusluk faaliyetlerini de değiştirdi ama istihbarat toplama teknikleri arasında insan hâlâ en belli başlı unsur. Peki, sosyal medya kullanımı açık istihbaratı nasıl etkiliyor, ne tür riskler barındırıyor? Sosyal medya istihbarat servislerine nasıl hizmet ediyor?

“Anne, beni ittiler”

Öğrencilerin en az %10’u okul yaşamlarının bir döneminde zorbalıkla tanışıyor. Çocuklar arasında her kavga zorbalık mıdır? Seyirciler neden çok önemlidir? Akran zorbalığı nasıl önlenir? Ebeveynlere ve okula ne düşüyor? Prof. Dr. Dilek Şirvanlı Özen yazdı.

Bir ‘sandığa gidememe’ hikayesi

Libya’da tam bir yıldır, Birleşmiş Milletler himayesinde süren ve Libya’ya barış getirmeyi hedefleyen uluslararası çabaların tek odak noktası seçimlerdi ama iptal oldu. Neden? Bu süreçte neler yaşandı? Ülkede neden hâlâ Kaddafi dönemine özlem var? Çatışmaların eli kulağında mı? Bütün bunların Türkiye’yle ilgisi ne? Nebahat T. Yaşar yazdı.

Çocukların söyleyemediği şeyleri anlamak mümkün mü?

Saklambaç, kedi – fare gibi oyunları her çocuk oynar. Peki, çocuklar oyunlarında farkında olmadığımız hangi mesajları veriyorlar? Doğum öncesi dönemin izlerini hayata nasıl yansıtıyorlar? Psikoloji bu döneme dair ne tür çalışmalar yapıyor? Prof. Amara R. Eckert yazdı.

Şi Cinping’in “Yeni Dünya Düzeni”

Çin Devlet Başkanı, ülkesinin dünya düzeninin merkezinde olduğu ve kuralları belirlediği bir yeni dünya düzeni istiyor ve “yumuşak güç” politikası izliyor. Ama bir yandan da baskı ve sindirme politikası yürütüyor. Peki, bu siyaset Çin’i sevilen ve sayılan bir dünya gücü yapar mı?

Yapay zekâ “yapay zekâ etik mi?” tartışmasına katılırsa ne olur?

“Yapay zekâ etik mi, değil mi? Yapay zekâ teknolojisine ayak uyduramayan kuruluşlar, liderler ne yapmalı? Veri savaşları olacak mı?” Yapay zekâ bu konular hakkında ne düşünüyor?

İçimizdeki eleştirmenle nasıl uzlaşırız?

Hata üzerine hata yapıyorsun, çirkinsin, şişmansın, tembelsin, başarısızsın, doğru söylemiyorsun, eline yakışmıyor hiçbir şey. Bu ve benzeri eleştiriler ailemizden, yakın çevremizden dahi gelse öfkelenir, ya sert tepki gösterir ya da kabuğumuza çekiliriz. Peki, bu eleştiriler çok yakınımızdan, “içimizdeki ben”den gelirse… Onu susturmak yahut onunla uzlaşmak mümkün mü? İşte bazı ipuçları…

Çevreci bina nasıl olur ve neden çok gerekli?

Çevreci binalar yalnızca iklim için değil, ekonomi için de neden çok önemli? Binaları çevreci yapmamanın bedeli ne? Yeşil binalar nasıl tasarlanır? Mevcut binalar nasıl çevreci olur? Mimar Ayşe Hasol Erktin yazdı.

20 yıl sonra Matrix’e ne kadar yakınız?

İlk Matrix filminin üzerinden 20 yıl geçti. Bu sürede sanal gerçeklik alanında epey mesafe kaydedildi. Bu ilerleme, ensemize takacağımız kabloyla gerçek dünyanın Matrixvari simülasyonu sanal bir evrende yaşamaya bizi ne kadar yaklaştırdı?

Asya’da güç dengeleri nasıl değişiyor?

Asya’da ABD ve Çin hangi alanlarda güçlerini artırıyor ve kaybediyor? Asya’daki orta güçler hangileri? Bölgedeki güç dengeleri ne yönde değişiyor? Bu güç dengesi nasıl yorumlanmalı? Türkiye bu güç dengesinde nerede duruyor? Dr. Eyüp Ersoy yazdı.

Sergen Yalçın neden başaramadı?

Futbol dünyası doğru sanılan nice yanlışla doludur. “Şampiyonalar Ligi’nde oynayacaksanız kadronuz geniş olacak, her mevkide hazır iki adamınız bulunacak” ezberi de bunlardan biridir. İki kupa kaldırdıktan sonra kadrosunu genişleten Beşiktaş’ın başına gelenler tipik bir örnek. Peki, Sergen Yalçın, bu geniş kadroyu niçin yönetemedi? Ahmet Çakır yazdı.

Gençlerin üç belalısı

“Dışarıda harika bir hayat var ve ben bunun bir parçası değilim!”, “Ya daha iyi bir ihtimal varsa!”, “Vaktim az, ne yapmalıyım, ne okumalıyım, ne almalıyım?” Z kuşağı işte bu sorularla boğuşuyor. Milyar dolarlık bütçeleriyle sosyal medya devleri onların dikkatini istiyor, gençler ise çareyi yol göstericilerde arıyor.

Video oyun oynayıp hayatını kazananlar çağı

Video oyun dünyası tek taraflı kazanç kapısı olmaktan çıktı. Gelişmekte olan ülkelerde binlerce genç video oyunlardan geçimini sağlıyor. Video oyunlarından para kazanmanın eğitimini verenler de milyar dolarlık şirketler oldu. Oyna-kazan türü video oyunlar, dijital kazançları gerçek dünyaya aktararak yeni ekonominin öncüsü oldular. Peki, bunun bir bedeli var mı?

Gerçek anlamda dinlenmek: Peki ama nasıl?

Çalışmaya ara vermek tembellik değildir. Aksine, dinlenmek daha yaratıcı, sürdürülebilir bir hayatın tadını çıkarmanızı sağlayacak bir beceridir. Gelişmek için hem çalışmakta hem de dinlenmekte ustalaşmak gerekiyor.

Mütevazılığı yeniden düşünmek

Mütevazılık bir erdem mi, yoksa ürkeklik ve uysallık ifadesi mi? Kendini öven insanlar çok şey bildiklerinden mi, yoksa bilmediklerinden mi bu yola başvurur? Tevazu sahibi olmak cahillikten mi ileri gelir?

İkiz dönüşüm: Dijital ve yeşil dönüşüm neden ayrılmaz ikili?

İkiz Dönüşüm nedir, nasıl ortaya çıktı? Neden elzem? Yeşil dönüşüm ve dijital dönüşüm birbirini nasıl destekliyor? Hangi sektörler bu dönüşüme adapte olmak için neler yapabilir? Türkiye ne yapmalı? Prof. Dr. Elif Nuroğlu yazdı.

Putin Rus ruleti mi oynuyor?

Ukrayna sınırına tekrar askeri güç yığan Rusya blöf mü yapıyor? Rusya, Ukrayna’yı yeniden işgal ederek ne kazanmayı hedefliyor olabilir? Batı’nın Rusya’ya yanıtı ne olmalı? Bu gerilimde Türkiye’nin yapabilecekleri neler? Prof. Dr. Sezai Özçelik yazdı.

Çocuklar nasıl öğrenir?

Çocuktur; bazen anlamadığımız hareketler yapar. Durup dururken bardağı yere fırlatır. Nereye gitseniz sizden uzaklaşır. Aniden birini tokatlar. Gecenin bir vakti kendini dolaba kilitler. Bir sümüklüböceği alıp eve getirir. Oysa kızdığımız davranışların nedeni çoğu zaman meraktır. Peki, bir çocuk, kendisi için önemli ve ihtiyaç halindeki şeyleri, bilgiyi, eylemi nasıl öğrenir? Doç. Dr. Özden Bademci yazdı.

Türkiye, alarm zillerinin yeniden çaldığı Balkanlar’da ne yapmalı?

Balkanlar’da alarm zilleri neden yeniden çalmaya başladı? Bölgede ABD göreceli olarak etkisini yitirirken, Rusya ve Çin’in artırması ne anlama geliyor? Bu rekabete sahne olan bölgeye yönelik politikasında Türkiye’nin diğer ülkelerden farkı ne ve bu fark bölgenin istikrarına nasıl katkı sağlayabilir? Prof. Dr. Birgül Demirtaş yazdı.

Yapay zeka, zihin kontrolü ve suçlu beyin

Yapay zekâ yazılımları insan zihninin okunmasını nasıl mümkün kılıyor? Toplumsal yaşamı, ekonomiyi, siyaseti nasıl dönüştürecek? Suçu önlemede ne kadar ve nasıl etkili olabilecek? İnsan hakları açısından nasıl bir karmaşayı barındırıyor? Doç. Dr. Aşkın İnci Sökmen yazdı.

Rusya’nın bir sonraki hamlesi ne olacak?

Rusya, tarihinden hangi dersleri çıkararak Ukrayna’ya özel önem veriyor? Rusya’nın ABD’nin “kuklası” olarak gördüğü Ukrayna ile savaşa girme ihtimali var mı? Bu ihtimalin arkasındaki anlayış ne?

Omicron varyantı hakkında bilinen her şey

Daha Delta varyantı kontrol altına alınmamışken ilk kez Güney Afrika’da ortaya çıkan Omicron varyantı tüm dünyada endişe yaratıyor. Bilim insanları bir yandan Delta varyantından bile daha bulaşıcı olduğu ileri sürülen Omicron’u anlamaya çalışırken bir yandan da mevcut aşıların bu varyant üzerinde etkili olup olmadığını araştırıyor. İşte Omicron hakkında şimdilik bilinenler…

Baskı altında nasıl yola devam edebilirsiniz?

Üzerinizde baskı yaratan durumlarla baş etmek için katılaşmak yerine neden zihinsel esnekliğinizi devreye sokmalısınız? Zihinsel esneklik sağlamanın beş yolu ne?

Ölümün eşiğinden dönenler

Ölüm eşiği deneyimi nedir? Bu deneyimi yaşayanların ortak tecrübeleri ve hisleri neler? Ölüm eşiği deneyimi yaşayanlar hangi unsurlarla karşılaşıyor? Doktora çalışmasını ölüm eşiği deneyimleri üzerine yapan din psikolojisi uzmanı Saliha Uysal yazdı.

Kendine güven nasıl tesis edilir?

Dünya, “insan” için belki de hiç olmadığı kadar tehlikeli, kaotik ve zor! Nüfus arttıkça iş hayatında rekabet de artıyor. Teknoloji geliştikçe insana ihtiyaç azalıyor. Yüz yüze iletişimin yerini sosyal medya ve uzaktan iletişim alıyor. Modern zamanda naif, kırılgan, hassas ruhlara yer yok mu? Kaybedilen özgüven nasıl tesis edilir? Psikolog Mehmet Şakiroğlu yazdı.

Türk devletleri nihayet güçlerini birleştirebilecek mi?

Türkiye ve bağımsızlıklarının 30. Yılını kutlayan Türk Devletleri’ni aynı çatı altında toplayan Türk Devletleri Teşkilatı siyasi ve ekonomik bir güç haline gelebilecek mi? Teşkilat’ın ortaya koyduğu vizyon belgesinin önemi ne? Bu örgütlenmeye Rusya ve Çin’in tepkisi ne? Prof. Dr. İlyas Kemaloğlu yazdı.

Almanya’nın yeni başbakanı Scholz: Kim, nasıl seçildi, neler yapabilir?

Almanya seçimlerini kazanan Sosyal Demokratların başbakan adayı ve koalisyonun üzerinde uzlaştığı Olaf Scholz kim? İnişli çıkışlı kariyerinde neden rakipleri ona ‘otomat’ lakabını taktı? Seçim kazandıran sosyal adalet söylemiyle neyi kast ediyor? Başbakanlığı Türk-Alman ilişkileri için ne ifade ediyor? Dr. Yaşar Aydın yazdı.

Sahtekârlık sendromu: Entelektüel dolandırıcı olduğunuzu düşündünüz mü hiç?

Sahtekârlık Sendromu yahut fenomeni diye bir şey duydunuz mu? Eğer sık sık, kendinizi yetersiz görüyor, başarılarınızın şansa yahut sosyal çevreye bağlı olduğunu düşünüyorsanız, durup düşünmenizde yarar var. Belki siz de bir ‘entelektüel dolandırıcı’sınız.

Yeni küresel tehdit: İlaç direnci ve antibiyotiklere dayanıklı bakteriler

İlaca dirençli enfeksiyonlar nedeniyle yılda yaklaşık 750 bin kişi hayatını kaybediyor. Bu durumla nasıl baş edilebilir? Hükümetlere ve özel sektöre düşen görevler neler?

Çalıkuşu’nu her daim cazip kılan ne?

Reşat Nuri, 132 yıl önce, 25 Kasım 1889’da doğdu. Başta Çalıkuşu olmak üzere nice eseriyle unutulmazlar arasına girdi. Çalıkuşu’nu bir klasiğe dönüştüren şey neydi? Feride, dünün yahut bugünün “arzu edilen Türk kızı” mı? Gökhan Yavuz Demir yazdı.

Rusya dış politikada vites mi yükseltiyor?

Yıl sonuna kadar Putin-Biden görüşmesi bekleniyor. Görüşme öncesi Putin, Rusya’nın kırmızı çizgilerinin Batı tarafından hafife alınmaması gerektiğini söyledi. Putin’in neyi kast etti, bu yalnızca bir blöf mü ve bunun dünya için anlamı ne?

Türk futbolu nerede kaybetti?

Türkiye futbolda bir türlü istikrarı yakalayamıyor. Dünya Kupası elemelerinde 4-2 yendiği takıma, 6-1 yenilebiliyor. UEFA ve Şampiyonlar Ligi maçlarında oynadığımız maçların sonuçları içler acısı. Türkiye futbolu nereye koşuyor? Adı konulmamış bir kriz mi yaşanıyor? Niçin futbolcu üretemiyoruz? Neyi, niçin yanlış yapıyoruz? Mehmet Ayan yazdı.

Köpeklere ne yaptık?

Köpekleri öyle evcilleştirdik ki diğer hayvanlardan ürküyorlar, kemik yerlerse sağlıkları bozulabiliyor. İnsan desteği olmadan köpekler yaşayabilir mi? Onların dünyasını iyileştirmek için ne yapabiliriz?

İsrail’in Orta Asya politikası ve Özbekistan örneği

İsrail Orta Asya’yla neden ilgili? İlişkileri nasıl geliştiriyor? Özbekistan örneği neden önemli? İki ülke ilişkileri son dönemde hangi boyutlarıyla öne çıktı? Oğul Tuna yazdı.

Avrupa’nın yeni sağ kutbu: Ulusal-muhafazakârlık

Avrupa merkez-sağı nasıl dönüşüyor? Yeni “ulusal-muhafazakâr” rüzgarının aktörleri kimler? Maksatları ne? Avrupa merkez-sağının yıllardır bağrına bastığı liberal-demokratik değerler yerini “milliyetçi-muhafazakâr (gelenekçi) erdem”e mi bırakıyor? Sinan Baykent yazdı.

Son derviş – Sezai Karakoç!

Şair, yazar, düşünür ve siyasetçi Sezai Karakoç, 16 Kasım’da, 88 yaşında hayatını kaybetti. Sınıf arkadaşı Cemal Süreya onu şöyle tanımlamıştı: “Öyle bir Müslüman ki, Marx da bilir, Nietzsche de bilir, Rimbaud da bilir. Salvador Dali de sever. Nâzım da okur.” Monna Rosa’nın şairi niçin büyüktü? Siyasi fikirleri neydi? Eleştirmen Sabit Kemal Bayıldıran yazdı.

Mülteci krizi mi hibrit savaş mı?

İki bin kişilik göçmen grubu Belarus ve Polonya’yı, AB ile Rusya’yı nasıl karşı karşıya getirdi? Krizin arkasında ne var? Türkiye bu krizin neresinde? Krizin nereye varması bekleniyor? Emre Güngör yazdı.

Son büyük teknoloji miti “metaverse” hakkında her şey

Facebook’a adını değiştiren “metaverse” nedir? Neden bu kadar yatırım çekiyor? Hangi alanlarda ne işe yarayacak? “İnternetin geleceği” mi olacak? Yoksa yeni bir “teknoloji balonu” mu? Başarılı olursa gerçek dünya bir darbe daha mı alacak?

Beyin sağlığınızı nasıl koruyabilirsiniz?

Yaşam tarzınızda yapacağınız birkaç değişiklikle sadece zihninizi keskinleştirmekle kalmayacak, aynı zamanda ileri yaşlarda karşılaşabileceğiniz demans riskini de azaltmış olacaksınız.

Biden doktrini hakkında dürüst olma zamanı

ABD Başkanı Joe Biden, bir yandan iklim değişikliği, pandemi, eşitsizlik ve yolsuzluk gibi küresel meselelere sahip çıktığını ileri sürüyor bir yandan da selefi Donald Trump’ın “Önce Amerika” politikalarına sahip çıkıyor. Batılı demokratik değerlerin savunucusu rolüne bürünüp Çin ile güç rekabetine girişiyor. İyi de, neden? İhtiyacımız olan şey bu mu?

Karadeniz rekabetinde yeni küresel oyuncu: Çin

Karadeniz Çin için ne ifade ediyor? Washington ve Moskova’nın Karadeniz’deki rekabetinde Pekin’in yeri ne? Çin’in bölge ülkeleriyle ilişkileri ne durumda? Çin’in artan ilgisi Karadeniz’in geleceğini nasıl etkileyebilir? Doç. Dr. Helin Sarı Ertem yazdı.

Kendi kendine konuşurken delirir mi insan?

Kendi kendine konuşmak her zaman delilik anlamına gelir mi? Bu eylemin odaklanmaya yardımcı olmak, öfke kontrolünü sağlamak gibi faydaları olabilir mi? Kendi kendine konuşmak faydalıysa, neden deliler kendi kendine konuşur? Psikolog Burcu Yarapsanlı Zayim yazdı.

Körfez ülkeleri Avrupa futboluna neden ciddi yatırım yapıyor?

Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu 410 milyon dolara Newcastle United futbol takımını satın aldı. Gözler bir kez daha Körfez ülkelerinin spor yatırımlarına döndü. Bu yatırımlar Körfez’in geleceği için neden önemli? Amaçları ne? Hamdullah Baycar yazdı.

Homo – Imaginatus: Bizi insan yapan hayal gücü mü?

Neden hayal kurarız? Bunun yaratıcılıkla ilişkisi ne? Hayal gücü bir yaratıcı seçkine doğuştan bahşedilmiş bir kabiliyet mi? Hayal gücünün toplumsal işlevi ne? Bilimsel çalışmalar ne diyor?

İklim değişikliği ekili toprakları nasıl etkileyecek?

Dünya günden günde daha çok ısınıyor. Kutuplarda buzlar eriyor. Yüksek zararlara yol açan sel ve erozyonlarda artış var. Değişen yağış şekilleri, kuraklık ve atmosferde biriken CO2… Acaba tüm bunlar mahsulleri nasıl etkiliyor? Gelecekte hangi ürünlerde verim düşecek? Peki, tüm bunlardan yararlanan ürünler de olacak mı?

Herkesin narsist olduğu bir toplumun sonu ne olur?

Artan popülist siyaset, aşırıcı grupların şiddet olayları, toplumda geneline hâkim kuşku, bölünme ve nefret. Psikologlar tüm bunların kolektif narsisizmden kaynaklandığına ve bunun gruplar arasında iletişimsizliği ve daha kötüsü şiddeti körüklediğine inanıyor.

Suriye’de Türkiye’nin askeri operasyonu beklenirken, asıl “operasyon”u Rusya mı yapıyor?

Rusya, PYD için nasıl bir gelecek tasarlıyor? Bu konuda Rusya ve ABD anlaştı mı? PYD ve rejim uzlaşmaya ne kadar yakın? Türkiye’nin Suriye’ye yönelik yeni bir askerî operasyonunun kapsamı ne olabilir? Doç. Dr. Serhat Erkmen yazdı.

Dünya mobil oyun piyasasında Türkiye’nin rolü ne?

İstanbul merkezli mobil oyun şirketi Peak Games, 1,8 milyar dolara ABD’li oyun devi Zynga’ya satıldı. Mobil oyun geliştiricisi Dream Games, 1 milyar dolar değerleme ile 155 milyon dolar yatırım aldı. Türk oyun sektörü altın dönemini mi yaşıyor? Yoksa hikâye biraz farklı mı? Erdem Yurdanur yazdı.

NATO, yeni savunma hamleleri ve Türkiye

NATO üyesi ülkeler neden ikili ittifak arayışları içine girdi? Fransa, İngiltere ve ABD ile ikili savunma anlaşmaları imzalayan Yunanistan’ın ve bu ülkelerin amacı ne? Rusya ve Çin’in artan etkisi, NATO’da nasıl yeni arayışlara neden oluyor? Doç. Dr. Aylin Ünver Noi yazdı.

Karabağ’da ateşkesin 1. yılı: İşbirliği ve fırsatlara açık yeni jeopolitik denklem

Karabağ Savaşı’nın üzerinden bir yıl geçtikten sonra ortaya çıkan yeni denklem ne söylüyor? Fırsatlar ve riskler neler? Geçen bir yılda, bölge ülkeleri nasıl bir tavır aldı? Güney Kafkasya kalıcı barışa ne kadar yakın? Doç. Dr. Ramin Sadık yazdı.

Diziler bize ne söylüyor?

Masumlar Apartmanı, Bir Başkadır, Kırmızı Oda, Squid Game… Yayınlandıklarında tartışmaların fitilini ateşlemiş bu çok izlenen diziler, bize ne söyler? Sanatsal kaygı dışında mesajlar taşır mı? Kurgusal gerçeklikle yaşamsal gerçekliği ayırt etmek mümkün mü? Prof. Dr. H. Hale Künüçen yazdı.

Geleceğin çiftliklerine neden daha çok yatırım yapmalıyız?

Dünyadaki 570 milyon çiftliğin %84’ü 2 hektardan daha az alanı kaplıyor ve küresel gıdanın yaklaşık 1/3’ünü sağlıyor. Bazı tahminlere göre dünyadaki çiftçilerin yarısı kadın. Pandemi döneminde bizi gıdasız bırakmayan bu kahramanların karşısındaysa büyük bir tehdit var.

Putin’e göre dünya

Avrasyacı düşüncenin entelektüel platformu Valday Tartışma Kulubü’nün yıllık toplantısında konuşan Rusya Devlet Başkanı Putin, “sağlıklı muhafazakârlık” dediği kavramı övdü, Batı’nın düşüşte olduğunu vurguladı. Putin’in konuşmasının şifreleri…

Uzaylılar ABD’yi istila ederse, Rusya ve Çin yardım eder mi?

1985 yılında dönemin liderleri ABD Başkanı Ronald Reagan ve Sovyet lider Mihail Gorbaçov arasında geçen, olası bir uzaylı işgaline dair bir konuşma, bugün neden önemli ve bize ne düşündürmeli?

COP26 iklim zirvesi dünyayı neden kurtaramayacak?

Dünya, iklim kriziyle mücadelede Paris Anlaşması’nın küresel ısınmayı 1,5 derece ile sınırlandırma hedefine ne kadar yakın? Zengin ve fakir ülkeler birbirini neyle suçluyor? COP26 zirvesi ne vaat ediyor?

Suud ailesinin zenginliğiyle gizlenen asıl gerçek: Çok boyutlu yoksulluk

Servetiyle bilinen bir ailenin yönettiği Suudi Arabistan’da yoksulluğun boyutları ve kaynağı ne? Petrole dayalı ekonomiyi çeşitlendirme çabaları yoksulları neden olumsuz etkiledi? Gelir eşitsizliği sorununu çözmezse Suudi Arabistan’ı ne bekliyor? Şerife Akıncı yazdı.

Din teknolojilerinden “dijital din”e

Tekno-dindarlık nedir, nasıl gelişti? Sanal din kavramı neyi anlatıyor? İbadet teknolojisi hayatımıza ne katıyor? Yapay zekâ imamlar nelere kadir? Dinde dijitalleşme sürecinin boyutları nereye kadar gidebilir? Süreç iyi yönetilmezse başımıza neler gelebilir? İsmihan Şimşek yazdı.

Çin, Tayvan, Pasifik’te yeni dengeler, yeni krizler

ABD’nin Pasifik’te artan varlığı, AUKUS ve QUAD gibi ittifak hamleleri Çin’i kaygılandırıyor. Pekin’in yanıtı ABD’nin ileri karakolu olarak gördüğü Tayvan üzerinden geliyor. Peki, bu restleşme nereye varabilir? ABD Tayvan’ı savunur mu? Dr. Ümit Alperen yazdı.

Doktoram yok, ama tarih gibi adamım!

“Dil biliyorum diye açılmadı bana en saygın üniversitelerin kapısı. Yahut oturup kalkmasını, giyinip kuşanmasını biliyorum diye yayınlanmadı dergilerde yazılarım. Tarihi seviyordum. Bilimden yanaydım. Ve yetenekliydim. Yüzlerce devlet başkanı ve mühim şahsiyete rehberlik ettim. Çalınan tarihi eserleri yurdumuza getirdim. Resimler çizdim, çevirdim, ürettim; yani 5 bin yıllık tecrübeyi hayatıma sığdırdım.” Veysel Donbaz yazdı.

Dijital devler küresel düzeni nasıl yeniden şekillendirecek?

Amazon, Apple, Facebook, Google, Alibaba yahut Tencent gibi küresel teknoloji devleri, devletlerin jeopolitik rekabette öne sürebilecekleri piyonlar mıdır? Devlet kontrolü altında inovasyon ve dijitalleşme mümkün mü? Ya da artık her alan nüfuz eden teknoloji devleri sınırsız ve kontrolsüz bırakılırsa dünya nasıl bir yer olur? Gidişat hangi yönde?

Kendine zarar veren birine nasıl destek olabilirsiniz?

Umutsuzluk ve çaresizlik kimi zamanlar insanların kendilerine zarar vermesiyle sonuçlanabilir. Çevrenizde bu durumda olan insanlara birkaç adımda hayati bir destek verebilirsiniz. Unutmayın: Kendine zarar veren bir insan ilgi çekme arayışında değil, ilgiye ihtiyaç duyan biridir.

Sorunlar dağı Kafkasya’da kalıcı bir barış mümkün mü?

Geçen yılki Karabağ Savaşı’ndan sonra imzalanan ateşkes, yakın dönemde barışı da getirir mi? İç içe geçmiş Ankara-Bakü-Erivan ilişkilerinde yeni bir dönem mümkün mü? Ufukta görünen normalleşmenin önündeki riskler neler? Doç. Dr. Ali Faik Demir yazdı.

Türkiye’den Almanya’ya göçün bilinmeyenleri

Almanya’nın 60 yıl önce Türkiye’den işçi almasının tek nedeni iş gücü açığı mıydı? Diğer hangi jeopolitik faktörler göçün başlamasında ve devam etmesinde etkili oldu? Hangi stratejik sonuçları ortaya çıkardı? Dr. Yaşar Aydın yazdı.

Zengezur Koridoru ve Kafkasya’daki jeopolitik rekabetin dönüşümü

Türkiye ve Azerbaycan’ın Ermenistan ile ilişkilerin normalleşmesi için bir şart olarak öne sürdüğü, Türk dünyasını kesintisiz kara ulaşımına kavuşturacak Zengezur Koridoru’nun Azerbaycan için anlamı ne? Rusya neden istiyor? Ermenistan’ın tutumu ne? İran neden itiraz ediyor? Arif Keskin yazdı.

“Ne olsa olur” çağında insanı anlamaya çalışmak

“İnsan olma, sevapları ve günahlarıyla, pek değişmiyor. Çevrem bende hiç ötekilik hissi uyandırmadı. Ancak 147’ler olayıyla hocam üniversiteden uzaklaştırılınca, kürsüdeki diğer hocalar asaletimi onaylamadılar. Pek çok ödül aldım. Bunları, “yaptıklarının farkındayız” demenin bir yolu olarak gördüm.” Prof. Dr. İoanna Kuçuradi yazdı.

İklim kriziyle mücadelede tüm süreci değiştirebilecek veriler

2010 – 2019 arası, güneş enerjisinin fiyatı %89, rüzgâr enerjisinin fiyatı %70 oranında düştü; kömürden elde edilen elektriğin maliyeti ise sadece %2 azaldı. Yenilenebilir enerji maliyetleri tahmin edilenden çok daha hızlı bir şekilde düşüyor. Bu, iklim kriziyle mücadelede çığır açan bir etki yaratabilir.

Çocuklarınıza bağırmaya nasıl son verebilirsiniz?

Çocuklarınız tepenizi attırıyor ve kötü bir ebeveyn olduğunuz hissini yaşattırıyor olabilir. Duygularınızı kontrol edemezsiniz belki, ama yargılarınızı ve beklentilerinizi sorgulayarak daha sakin bir anne veya baba olabilirsiniz. 30 yıldır ebeveynlere danışmanlık hizmeti veren Bonnie Harris’in tavsiyeleri…

Squid Game’in ardındaki Güney Kore kültür istilası

Son yıllarda dizileri, pop müziği ve filmleriyle tüm dünyanın ilgisini üzerinde toplayan Güney Kore’nin kültür ve eğlence endüstrisi bu kez Squid Game ile fırtına estiriyor. Ama Güney Kore’yi dünyanın “yumuşak güç” haline getiren bu sektörün gelişmesi tesadüfî değil yaklaşık 25 yıldır sürdürülen politikaların eseri. Peki, Güney Kore bu gücü nasıl kullanıyor ve kullanacak?

Konut bolluğunda barınma sorunu

Yaşamakta olduğumuz sorun, basit bir biçimde arz ve talep arasındaki dengesizlikle açıklanabilir mi? Konut fiyatlarının artmasındaki üç ana neden ne? Spekülatif konut piyasası yerine nasıl bir konut politikası uygulanmalı? Prof. Dr. Osman Balaban yazdı.

“Son Avrupalı” Merkel’den sonra Avrupa’yı neler bekliyor?

Merkel sonrası Avrupa’nın yeni dengelerini kimler ve hangi konular belirleyecek? AB’nin lokomotifi değişecek mi? Avrupa için kabus senaryosu ne olabilir? AB’nin karşı karşıya olduğu riskleri ve fırsatları Doç. Dr. Çiğdem Nas yazdı.

Paris İklim Anlaşması her şeyi değiştirecek: Türkiye’nin yeşil dönüşümüne kararlı adım

Paris İklim Anlaşması’nın onaylanması hangi büyük dönüşümleri zorunlu kılıyor? İstihdam, ekonomi ve sosyal politikalar nasıl değiştirilmeli? Türkiye’nin yeşil ekonomik dönüşümden sağlayacağı faydaları Prof. Dr. Hilal Elver yazdı.

Rusya, AB’yi kendi doğal gaz tuzağından kurtaracak mı?

Dünya, özellikle Avrupa tarihinin en büyük enerji krizlerinden birini yaşıyor. Doğal gaz fiyatları çıldırdı, maliyetlerin altından kalkamayan fabrikalar kapanmaya başladı. Ama krizin nedeni bizzat AB’nin kendisi olabilir. Çıkış yolu ne? Rusya ve Gazprom krizde nasıl hareket edecek?

Kadınlar neden savaşları bitiremiyor?

Araştırmalar, kadınların kalıcı barışın sağlanmasına çok önemli katkıda bulunduğunu gösteriyor. Oysa kadınlar, çatışmanın çözümü ve barış süreçlerinde çok az yer alıyor. Bu durum nasıl değişebilir?

Kişisel gelişim mi, olgunlaşma yolculuğu mu?

Kişisel gelişim sektörünün tekrarladığı “pozitif düşün” düsturunun tehlikeleri neler? ‘Kendiniz olun’ savunucuları neyi gözden kaçırıyor? Mutluluk endüstrisinin mottoları neleri yok sayıyor? Kişisel gelişim mi olgunlaşma yolculuğu mu? Prof. Dr. Kemal Sayar’ın yazısının ikinci bölümü.

Kişisel gelişim efsaneleri

Mutluluk enstitüleri, kampları, gezileri, atölyeleri ve inzivaları mevcut. Kişisel mutluluk her yerde satışa sunulan büyük bir işletme. Peki, kişisel gelişim neleri göz ardı ediyor? Kişisel gelişim ve kişilik gelişimi arasındaki fark ne? Prof. Dr. Kemal Sayar’ın yazısının ilk bölümü.

Ruhen iyi olmayan bedenen zinde olabilir mi?

Gün geliyor, Dünya üçüncüsü oluyoruz; gün geliyor, Avrupa Şampiyonası’nın ilk turunda eleniyoruz. Bazen Manchester United’ı, Liverpool ve Barcelona’yı yeniyoruz; bazen de futbolcusu kasap, manav ve memur olan takımlarla yenişemiyoruz. Peki, neyi yanlış yapıyoruz? Prof. Dr. Rıdvan Ekmekçi yazdı.

Yaklaşan enerji krizi ve çıkış yolları

Durgunluk içindeki dünya ekonomisi, enerji alanında hızla büyüyen yeni bir kriz nedeniyle gittikçe kötüleşiyor. Bu krizin arka planında ne var? Hangi ülkeler hangi sorunlarla karşı karşıya? Bu sarmaldan nasıl çıkılabilir? Türkiye’nin neleri değiştirmesi gerek? Mehmet Öğütçü yazdı.

Facebook: Godzilla mı, hayat kurtarıcı mı?

Facebook, Instagram, WhatsApp’ın 6 saatlik gizemli kesintisi ve şirketin eski bir çalışanının ABD Kongresi’ne anlattıkları teknoloji devini yeniden dünya gündemine taşıdı. Facebook’ta neler oluyor? Şirket ne kadar büyük bir krizin içinde? Facebook kimin için ne ifade ediyor?

Çin’de yaşanan rönesansa hazır mıyız?

Çin, daha dün bilgisayar ithal ederken, bugün dünya ekonomisine yön veriyor. 500 yıl önce İtalya’da yaşanan rönesansı yaşıyor. Peki, nasıl oldu da, yüksek sermayeli teknoloji şirketi sayısında ABD’yi geçti? Pekin’de kurulan Nasdaq tarzı borsa ne anlama geliyor?

Ekonomiyi değiştirecek en büyük güçlerden biri: Yaşlanan nüfus

Dünya nüfusu giderek yaşlanıyor. 2050’de nüfusun % 22’si 60 yaşın üzerinde olacak. 16 ile 64 yaş arasındaki işçiler azalacağından ekonominin verimliliği düşer mi? İnsanlığın bu duruma uyum sağlamasının ve kaderini ellerinin arasına almasının yolu var mı? Kim bu “genç yaşlılar”?

Göbeklitepe: Bilinenleri, hâlâ yanıt aranan soruları ve hayalleri

Göbeklitepe’deki taşlar değişik yerlerden alınıp nasıl ve neyle getirilmiş olabilir? Oluşturulması için kuşaklar boyu emek harcanan bir yapı neden gömüldü? Mitoloji ve kurgu romanların bu sorulara verdikleri yanıtlar neler? Derman Bayladı yazdı.

Sıfır atık hayatımıza nasıl girer?

Sıfır atık neden önemli? Ev hayatında “sıfır atık” ilkesini uygulamak ne kadar zor? Temel prensipler neler? İlk adım ne olmalı? Yol göstericiler neler? 80 milyonluk Türkiye’de sıfır atığın yaygınlaşması nasıl bir fayda sağlar? Dr. Zeynep İnanç yazdı.

Afrika’nın gözü neden Türkiye’de?

Başta Etiyopya olmak üzere, Afrika ülkeleri neden kendi aralarındaki sorunlarda Türkiye’nin arabulucu olmasını istiyorlar? Diplomatik mayın tarlasına dönmüş Afrika’da Türkiye’nin önündeki riskler ve fırsatlar neler? Dr. Serhat Orakçı yazdı.

Katar siyasetinde reform adımları

Katar’da 2 Ekim’de ilk kez Şura Meclis’i seçimleri yapılacak. Kimler hangi şartlarda aday olabiliyor ve seçilebiliyor? Meclis’in yetkileri ne olacak? Seçimlerle ilgili protestoların anlamı ne? Gökhan Ereli yazdı.

Bilgi beyne nasıl tutturulur?

Bilgiyi hafızada tutmak için uzun süre mi çalışmalı? Yoksa 60 dakikada bir verilen aralar, öğrenme ve hatırlamayı artırıyor mu? Bu konuda ezber bozan yeni araştırmalar neler söylüyor?

Ekonomik tercihlerimizin sırrı Freud’da mı?

Neden bazen doymak bilmiyor, gerçekten ihtiyacımız olmayan şeylere para saçıyor veya emeklilik için para biriktiriyoruz? Giderek daha fazla iktisatçı Freud’un bu sorulara bir asır önce yanıt verdiğine inanıyor. Onlara göre ekonomik kararlar alırken dürtülerimizle egomuz sürekli çatışıyor.

Paris Anlaşması ekonomi ve ticarette neleri değiştirecek?

İklim değişikliği ile mücadeleyi hedefleyen Paris Anlaşması’nı onaylamak Türkiye için neden zorunluluk haline geldi? Anlaşma hayatımızda neleri değiştirecek? Onaydan sonra neler yapılması gerekiyor? Yapılmazsa ne olacak? Prof. Dr. Elif Nuroğlu yazdı.

Seçim sistemleri hakkında bilmeniz gereken her şey

Seçim sistemleri hakkında bilgi sahibi olmak neden önemli? Dar bölge, daraltılmış bölge nedir? Avantajları, dezavantajları nelerdir? Hangi sistem hangi koşullar altında nerelerde daha iyi sonuçlar verir? Prof. Dr. Tanju Tosun yazdı.

Fransa yalnızca bir denizaltı ihalesi mi kaybetti?

Avustralya, İngiltere ve ABD’den uluslararası politikayı karıştıran bir hamle geldi: Avustralya’nın bir nükleer denizaltı filosuna sahip olacağı ilan edildi. Bunun anlamı ne? Fransa’da neden deprem etkisi yarattı? Sırada NATO’nun yapısını değiştirecek yeni bir ittifak arayışı mı var? Mehmet Kancı yazdı.

‘Hoşça bak zâtına’ diyememek

Elif Şafak “Aşk”ı, Ahmet Ümit “Bab-ı Esrar”ı yazdıklarında, günün modasına uydukları söylenmişti. “Aşkın Gözyaşları” Sinan Yağmur’u “En Çok Kazanan Yazarlar” listesinde ikinci sıraya taşımıştı. Sonra bu akım cazibesini yitirdi. Niçin yükseldi, niçin söndü? Ercan Yılmaz yazdı.

Almanya seçimlerindeki yenilikçi yaklaşımlar ilham verici olabilir mi?

26 Eylül 2021 Pazar günü 60 milyon seçmen Almanya’da oy kullanacak. Seçmenlerin dörtte birinin kullandığı Wahl-O-Mat nedir? Seçmenler niye kararsız? Seçim yarışı hangi konular çevresinde döndü? Olası sonuçlar Türkiye’ye ve Avrupa’ya ne vaat ediyor?

Artık jeopolitiğe değil, jeoekonomiye odaklanma zamanı

Pandemi içinde yaşadığımız sistemin kırılganlığını ortaya koydu. Ekonomide büyük sıkıntılar yaşanırken küresel sistemde kuralları değiştirebilecek bir değişimin, yeni bir sosyoekonomik yapılanmanın işaretleri var. Jeoekonomi, jeopolitikanın yerini mi alıyor?

Türkiye-BAE normalleşmesi: Ne uğruna ve ne kadar kalıcı?

Türkiye-BAE küslüğünün maliyeti ne oldu, taraflar ne kaybetti, normalleşme ile ne kazanabilir, normalleşmenin geleceği ne olabilir? Riskler neler? Bölge ülkeleri normalleşmeden nasıl etkilenecek? Hamdullah Baycar yazdı.

Aşı karşıtlığı etik mi?

Aşı karşıtlığı bireysel özgürlükler kapsamına girer mi? Aşı yanlıları ve aşı karşıtları arasındaki ayrışmaya etik nasıl yanıt veriyor? İki kutup arasında diyalog zemini nasıl başlar? Çözüm nerede?

ABD Yahudileri artık bildiğiniz gibi değil

Amerikalı Yahudiler artık her konuda mutabık değil. Pew’in konuyla ilgili araştırması, hem kendi aralarında hem de İsrail ile ayrıştıklarını gösteriyor. Bu da gelecekte önemli değişikliklere kapı aralıyor. ABD’deki İsrail yanlısı lobiler içinse alarm zilleri çalıyor. Dr. Gökhan Çınkara yazdı.

Z Kuşağı hakkında anlatılmayan gerçekler

Neredeyse her gün, siyasi tartışmalar dâhil olmak üzere Z Kuşağı’yla ilgili bir şey okuyor, izliyor ve dinliyoruz. Liseyi bitirmiş, üniversiteye başlamış bu gençler niye bu denli vitrinde? Onlar ne düşünüyor, biz onlar için ne tasarlıyoruz? Dr. Bora Küçükyazıcı yazdı.

Terörle küresel mücadele gerçekte neyi başardı?

ABD 11 Eylül’den 20 yıl sonra cihatçı örgütleri dağıtmayı veya yok etmeyi neden başaramadı? Bu süreçte cihatçı örgütler nasıl bir değişim geçirdi? ABD terörle mücadeleyi yine de kazandı mı?

Kabuğunuzdan nasıl çıkabilirsiniz?

İçe kapanık olmak sizi istediğiniz hayatı yaşamaktan alıkoyuyorsa, bilişsel nörobilim uzmanı Christian Jarrett’in kabuğunuzu kırmanızı ve dışa dönük olmanızı sağlayacak 3 stratejisi ile hayatınızı yeniden yapılandırmanız mümkün.

Yeni bir şans: Doğayı kurtaracak ekonomik bir model

Yapılan hesaplamalara göre, doğayı korumak ve ardından eski haline getirmeye başlamak için acilen yıllık 598 – 824 milyar dolarlık finansman açığını kapatılması gerekiyor. Ama nasıl? Yeni bir rapor çözüm vadediyor.

Rusya-Çin dostluğu: Nereye kadar?

Batı baskısı altında yakınlaşan Çin ve Rusya’nın ittifakı kalıcı mı? Bu ittifakın sınırları ne? İki ülkenin çıkarları nerede ayrışıyor? Afganistan’daki yeni durum Moskova-Pekin ilişkilerini nasıl etkileyecek? Ümit Nazmi Hazır yazdı.

Gençlerin yeni kamusal alanı Youtube. Peki, kaygılanmalı mıyız?

Youtube gençler için sosyal çevrenin yerini mi alıyor? Gençlerin gelecek algılarında Youtube’un önemi ne? Gayriresmî bir öğrenim pratiği mi yoksa gizemli ve anlamsız bir sosyal medya platformu mu? Doç. Dr. Nazlı Aytuna yazdı.

Azerbaycan-İsrail: Dar ama derin bir ilişki

Azerbaycan ve İsrail ilişkileri ne zaman başladı? Karabağ Sorunu, Ermeni lobisi, İran’ın politikaları ilişkilerin seyrini nasıl etkiledi? Yahudi lobisinin ilişkilere etkisi ne? İki ülke ilişkilerinin sınırları ne? Doç. Dr. Esma Özdaşlı yazdı.

Suat Derviş – Bir kere eğilmedi bu kadının başı!

İlk romanını 7 yaşında yazan; Nâzım Hikmet’e, “Ağlasa da gizliyor gözlerinin yaşını; / Bir kere eğemedim bu kadının başını” mısralarını yazdıran; Almanca, İtalyanca ve İngilizceden çeviriler yapıp eserleri basılsın diye menajer tutan Suat Derviş’i niye geç keşfettik? Bugün onu özel ve popüler kılan ne? Serdar Soydan yazdı.

Amerikan casusları ikinci 11 Eylül’e hazır mı?

Soğuk Savaş sona erdiğinde Amerikan İstihbarat Topluluğu yeni duruma uyum sağlamakta güçlük çekmiş, tüm işaretlere rağmen 11 Eylül’ü engelleyememişti. Peki, durum şimdi nasıl? 21. yüzyıl teknolojisi terörün doğasını değiştiriyor mu? Güçlü Amerikan istihbaratı görüntüsünün arkasında nasıl bir manzara var?

Nasıl daha etkili çalışılır: Öğrenme psikolojisinden faydalı tavsiyeler

Sınav öncesindeki son gün saatlerce kapanarak çalışma, altını çizerek okuma, saatler harcayarak öğrendiklerinizi unutma… İşte bu sorunlardan mustaripseniz ve daha etkili çalışma yöntemlerini öğrenmek istiyorsanız, bu yazıyı okuyun.

İran ve devletleşen Taliban sorunu

İran, Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban ile yakın ilişkiler içinde. İran’ın buradaki stratejik hesabı ve beklentisi ne? Afganistan, İran için Ortadoğu’da yeni bir çekişme alanı olur mu? Arif Keskin yazdı.

“Kadından entelektüel olmaz” (mı?)

Kadınlar annelik ve entelektüel merak arasında bir seçim yapmak zorunda mı? Kadın kendini aşma ihtiyacını nasıl karşılar? Annelik tek var olma biçimi mi? Değersiz görülme yükü nedir? Zehra Bilgin yazdı.

540 gün sonra yeniden okulda: Nerede kalmıştık?

Pandemi nedeniyle ara verilen yüz yüze eğitim yeniden başlıyor. Eğitimin kesintiye uğradığı 540 günün bilançosu ne? Bu dönem eğitim açısından yalnızca kayıp mı, kazanımlar da var mı? Bundan sonra yapılması gerekenler neler? Dr. Sabiha Sunar yazdı.

Neden kaybedenleri seviyoruz?

Son yıllarda “kötücül” olana merak arttı. Genç nesil, özdeşlik kuracağı roman kahramanını iyiler arasından seçmiyor artık. Umberto Eco da şöyle diyor: “Kazananlarla ilgili konuşmak çok sıkıcı. Gerçek edebiyat her zaman kaybedenlerin hikâyesini anlatır.” Durum, sahiden öyle mi? Altay Öktem yazdı.

Batı’nın başarısızlığı Rusya için zafer olur mu?

Afganistan neden Japonya olmadı? ABD’nin Afganistan’daki başarısızlığı Rusya’ya ne düşündürüyor? Rusya’nın Taliban politikası nasıl olmalı? Orta Asya rejimlerini bekleyen tehlike ne?

Kendini yalnız hisseden gençlere bununla baş etme stratejileri

Okulda, evde ve işyerinde birçok insanla birlikte vakit geçirmelerine rağmen, gençler de kendilerini yalnız hissediyor. Bu duygunun arkasındaki nedenler neler? Yalnızlığın getirdiği olumsuz duygularla baş etme stratejileri…

Çocuklarda “uzun COVID” bilmecesi

Delta varyantıyla çocuk vaka sayısındaki artış korkutuyor. Üstelik hastalığın uzun süre geçmeyen bir türü çocuklarda da görülüyor. Okullar açılmak üzereyken araştırmalar, veriler neye işaret ediyor?

Afganistan yeniden yabancı savaşçı potası olur mu?

Geçmişte olduğu gibi, Taliban’ın Afganistan’ı ele geçirmesinden sonra ülke, yabancı savaşçı buluşma potası olur mu? Taliban, bu sefer yabancı savaşçılara izin verir mi? Tarihsel deneyim bu konuda ne söylüyor? Ahmet Yusuf Özdemir yazdı.

Türkiye’de “bacasız sanayi”nin dumanı tütüyor mu?

Turizm deniz, kum güneşten mi ibaret? Çok farklı alanlardaki turizm potansiyelini neden kullanamıyoruz? Eko turizmden gastronomi turizmine kadar, değişik alanlarda yapılması gerekenler neler? Turizmde neyi eksik, neyi doğru yapıyoruz? Nükhet Everi yazdı.

ABD, Afganistan’dan çekildiği gibi Irak’tan da çekilirse ne olur?

Dünya Afganistan’daki gelişmelere odaklanmışken, ABD askerlerini kademeli bir şekilde azaltıyor ve Kuzey Irak’taki üs bölgelerine çekiyor. Bunun anlamı ne? Olası senaryolar neler? Türkiye için bu gelişmeler neden önemli? Doç. Dr. Serhat Erkmen yazdı.

“Sevin kara gözlüm sevin, bu mutluluk hakkın senin”

Britt Assombalonga, Younes Belhanda, David Akintola ve Mario Balotelli… Süper Lig’e çeyrek asrı aşan bir aranın ardından iddialı transferlerle dönen Adana Demirspor, beklentileri karşılayabilecek mi? Transferler ve yönetim yapısı bize neler söylüyor, taraftarlar ne düşünüyor? Mithat Fabian Sözmen yazdı.

Günümüzün ikilemi: Tatildeyken çalışmalı mı, çalışmamalı mı?

Pandemi kuşkusuz insanların çalışma şeklini değiştirdi, evden çalışma neredeyse yeni normal oldu. Bu durum tatil anlayışını da bambaşka bir boyuta taşıyor. Artık işe ilişkin e-postaları yanıtlamaktan çok azımız yüksünüyor. Peki denge nasıl kurulmalı?

Rusya’nın Doğu Akdeniz ilişkilerini anlama kılavuzu

Rusya’nın Doğu Akdeniz’deki planı ne? Etkisini nasıl artırmaya çalışıyor? Türkiye, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’a yaklaşırken amacı ne? Batı, Rusya’nın Doğu Akdeniz politikasına nasıl yanıt veriyor?

Afganistan denkleminde Körfez’in zor dansı

Taliban’ı kendi rejimlerine tehdit olarak gören, İran ile yakınlaşmasından tedirgin olan Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, Afganistan’da ne yapacak? Ülkedeki güç boşluğu Körfez ülkelerini nasıl etkiliyor? Katar ne yapıyor? Mehmet Rakipoğlu yazdı.

İklim kaynaklı bir diğer felaket kapıda: Bu kez herkes etkilenecek

İklim değişikliği yalnızca selleri ve orman yangınlarını artırmıyor, gıda krizini de tetikliyor. Her derece yükselişinde buğday, mısır ve tahıllar da azalıyor. Dünya üzerindeki hemen herkesi etkileyecek bu felaketi önlemek için hâlâ yapılabilecekleri Prof. Dr. Hilal Elver yazdı.

Taliban hakkında bilmediklerimiz: Benzerlerinden farkı, kökeni, geleceği

Taliban’ı ve kurduğu düzeni anlamak için nereye bakmak gerek? Kadınlara yaklaşımları neye dayanıyor? Taliban’ın kökenini oluşturan yapı ne? Neo-Taliban diye bir şey var mı? Taliban gerçekten medreselerden mi çıktı? Prof. Dr. Hilmi Demir yazdı.

“Taliban’a direnişimiz şimdi başlıyor ama yardıma ihtiyacımız var”

Afgan direnişinin önemli isimlerinden babası Şah Mesud gibi, Taliban’a karşı savaşacağını Washington Post’taki makalesinde duyuran Ahmet Mesud “Özgürlük davasına yardımcı olmak için halen yapabileceğiniz çok şey var” diyerek Batı’dan destek istiyor.

Hayatın ta kendisidir trenler

Salgında ara verilen tren yolculukları yeniden başladı. Tren yolculukları yalnızca tren yolculukları mı? Türkiye’nin henüz dikkat çekmeyen tren güzergâhları hangileri? Tren turizmini geliştirmek için neler yapılabilir? Rehber Atilla Tuna yazdı.

Erteleme sorunundan nasıl kurtulursunuz?

Yapmamanız gerektiği halde sürekli her şeyi erteliyor musunuz? Mantık dışı bu halin psikolojik altyapısını öğrenerek ertelememenin ilk adımını atabilirsiniz. Ama şimdi…

ABD Afganistan’da nasıl çuvalladı?

ABD’nin eğitip donatmak için bu kadar uğraştığı Afgan ordusu, Taliban’a neden karşı koyamadı? ABD Afganistan’da neden devlet inşasını başaramadı? Taliban’ı tanıyan olacak mı? Afganistan üzerine kitaplarıyla bilinen Steve Coll anlattı.

Türkiye’de artan mülteci karşıtlığı: Sorular, sorunlar ve umutlar

Türkiye’de sığınmacı karşıtlığının artmasının nedenleri ne? Saha çalışmaları neler söylüyor? Altındağ’daki olaylar neden sürpriz değildi? Belediyelere düşen görevler neler? Bu sorunla soğukkanlı baş edebilmek için atılması gereken ilk üç adım hangisi? Prof. Dr. Birgül Demirtaş yazdı.

Ormanlarımızı seviyor muyuz gerçekten?

Sevmek, sorumluluğu ve korumayı da içerir. Orman sevgisinin lafta kalmaması için devlet yetkililerden toplumun her kesimine farklı bir bilinç düzeyine geçmek zorundayız. Sivil toplumla daha çok işbirliği, orman terapi, işe yarayabilecek yöntemlerden bazıları… Prof. Dr. Tuncay Neyişçi yazdı.

Çin’in yeni Afganistan politikası: Riskler ve fırsatlar

Çin için Afganistan neden önemli? Politikasını belirleyen unsurlar neler? Türkiye’nin Afganistan’da asker bulundurma ihtimaline nasıl bakıyor? Çin Taliban ile uzlaşabilir mi? Dr. Ümit Alperen yazdı.

Nefret sarmalından kurtulmak

Bizi bir afet karşısında bile ayrıştıran nefret sarmalından nasıl çıkarız? Nefret duygusunun ardında yatan ne? Olgunluk, birey olmak neden önemli? Kitlesel isteriden uzak durmak mümkün mü? Prof. Dr. Kemal Sayar yazdı.

İklim güvenliği açısından belediyeler için beş temel ilke

İklim değişikliği nedeniyle yaşanan sel, yangın ve aşırı hava olaylarına karşı belediyeler neler yapmalı? Hangi önlemleri almalı? Nasıl bir iletişim sistemi kurmalı? Belediyelerin iklim değişikliği karşısında daha güvenli hale gelmesi için gereken beş temel ilke ne?

ABD’deki dış politika seçkinleri nasıl düşünür: İran örneği

İran ile nükleer anlaşma yeniden gündemdeyken Washington’daki dış politika seçkinleri Tahran’a karşı daha sert tavır takınılmasını istiyor. Bu seçkinler kim, nasıl düşünüyorlar ve ABD dış politikasına nasıl yön veriyorlar?

En güzel çalımını hayata atan adam – Messi!

Nau Camp’da gözyaşlarına hâkim olamayan Messi’in, güle oynaya PSG’ye imza atması kimseyi şaşırtmadı. “Tüm zamanların en iyisi” anlamına gelen “GOAT” ifadesiyle yüz binlerce paylaşım yapıldı. Şimdi herkes Neymar’lı, Ramos’lu, Mbappe’li kadronun neler yapabileceğini konuşuyor. Taş yerinde mi ağır? Yoksa Messi, yine “messileyecek” mi? Bunu zaman gösterecek… Murat Aksoy yazdı.

İnsan neden kendiyle baş başa kalamıyor?

İnsan, var oldu olalı hep yalnızdı. Çağ atladıkça, teknoloji geliştikçe arttı bir başınalığı. Öyle ki, “yalnızlık bakanlığı” bile kuruldu kimi ülkelerde. Ancak salgın, “dışarıda”ki insanı “içeri” sokup, kendisiyle yüzleştirince dengeler bozuldu. Boşluğa düşüldü. Canlar sıkıldı. Acaba tek başına kalmak beceri mi gerektiriyor? Benim yalnızlığım niye onun yalnızlığına benzemiyor? Psikoterapist Tuğçe Isıyel yazdı.

Müsilaj sonrasında hayatımızda neler değişmeli?

Müsilajdan çıkarmamız gereken dersler neler? Atık yönetiminde havuç ve sopa politikası nasıl olmalı? Gelişmiş ülkeler, atık yönetimiyle nasıl baş ediyor; biz neleri yapmıyoruz, neleri yapmalıyız? Kime, ne görev düşüyor? Prof. Dr. Elif Nuroğlu yazdı.

Afganistan’ı anlama rehberi

Afganistan nasıl bir ülke, hangi etnik gruplardan oluşuyor; gelenekleri, örf adetleri ne? Süper güçleri geri çekilmeye zorlayan ne? Afganistan’la ilgili şehir efsaneleri gerçek mi? Afganlar son 20 yılın kazanımlarından vazgeçecek mi? Esedullah Oğuz yazdı.

Toplumsal cinsiyet perspektifinden iklim değişikliği

Birleşmiş Milletler’e göre, kadınların ve çocukların doğal afetlerde ölme olasılığı erkeklerden 14 kat daha fazla. İklim değişikliği ve sonuçlarından kadınlar daha fazla etkileniyor. Peki, iklim adaleti nasıl sağlanabilir? Hangi üç adım önemli? Prof. Dr. Zeynep Alemdar ve Ekin Ürgen yazdı.

Arapların en tehlikeli yanılsaması: Adil zorba

Cumhurbaşkanı Kays Said’in, Başbakan Hişam el-Meşişi’yi görevden alarak Meclis’in yetkilerini durduğunu Tunus, son on yılının en büyük siyasi krizine sahne oluyor. Bu noktaya nasıl gelindi ve sonrasında ülkeyi ne bekliyor? Tunus’un demokratik yollarla seçilen ilk Cumhurbaşkanı Munsif Merzûkî yazdı.

Kutuplaşmayı azaltmada medyanın rolü: Almanya örneği

Son yıllarda kutuplaşma gelişmiş demokrasilerde de arttı. 30 yıl önce bölünmüş bir ülke olan Almanya’da ise kutuplaşmada ciddi bir azalma yaşandı. Bunda medyanın rolü ne? Peki, Almanya bunu nasıl başardı?

Tüketim kültürünün yeni taşıyıcıları: YouTuberlar

YouTube, tarihteki en büyük ve en renkli kuşak olarak görülen Z Kuşağı’nın kendini ifade ettiği “özgürlük” alanı gibi. Ayrıca satın almayı belirlemedeki etkin rolü sebebiyle reklam sektörünün gözdesi. Bu noktaya nasıl gelindi? YouTuberlar hayatımızda neye karşılık geliyor? Bu istiladan kurtulamanın yolları var mı? Selçuk Bazarcı yazdı.

Suriye’de adı konulmamış çatışma süreci

Suriye ayaklanmasının başladığı Dera’daki yeni çatışmaların anlamı ne? Rusya, neden Dera’daki muhalifleri örgütledi? İdlib’e yönelik saldırılar neden arttı? Bütün bu çatışmalar, Suriye’nin geleceğini nasıl belirleyecek? Suriye’deki son gelişmeleri Doç. Dr. Serhat Erkmen yazdı.

Orman yangınlarıyla mücadelede neleri değiştirmeliyiz?

Son yangınların sebebi sabotaj mı küresel ısınma mı? Yangınlar neden bu kadar büyüdü? Farklı şekillerde müdahale edilebilir miydi? Ormanlarımız neden yangına dirençli değil? Yangını yönetmek mümkün mü? Yanan bölgeler hemen ağaçlandırılmalı mı? Ekolog Prof. Dr. Tuncay Neyişçi yazdı.

Sellere çare “sünger şehirler” mi?

Küresel iklim değişikliği hava sıcaklığını artırarak yağış̧ rejiminde önemli değişikliklere neden oluyor. Bu da özellikle bahar ve yaz aylarında şiddetli yağan yağmurlarla ani seller kentlerde çok ciddi sorunlara yol açıyor. Bu yüzden sellerle mücadele için kentlerimiz sünger şehir olmayı hedeflemeli.

Dış görünüşümüzle nasıl barışabiliriz?

Aynaya baktığınızda gördüklerinizden memnun değilseniz, ne yapabilirsiniz? Nasıl bir düşünce değişikliğine gidebilirsiniz? Belirli stratejileri uygulayarak beden algınızı olumlu yönde geliştirmeniz mümkün.

Orta Koridor, istikrar ve yeni işbirliği olanakları: Ermenistan, Türkiye’nin uzattığı eli tutmalı

Dağlık Karabağ Savaşı, Güney Kafkasya’nın kronik sorunlarından birine son verdi, ama Ermenistan’ın yaşadığı siyasi ve ekonomik sıkıntılar bölgenin istikrarına tehdit olmayı sürdürüyor. Türkiye’nin, Çin ile Avrupa arasındaki en kısa rota olan Orta Koridor’da ulaşım ve enerji hatlarının açılması yönündeki girişimleri hem Ermenistan’ın sorunlarının hafifletilmesi hem de bölgede kalıcı barış sağlanması açısından büyük bir şans olabilir.

Sel uyarıları neden işe yaramadı?

Gelişmiş uyarı sistemi zamanında uyarmasına rağmen Almanya ve çevre ülkelerde sellerin 200’e yakın kişinin ölümüne yol açmasına neden engel olunamadı? Umulmadık büyük felaketin sorumlusu ne veya kim?

Tunus’ta büyük bir kopuşa doğru mu?

Cumhurbaşkanı Kays Said’in, başbakanı görevden aldığı ve Meclis’in yetkilerini dondurduğu Tunus bu noktaya nasıl geldi? Demokrasiye dönebilecek mi? Said’in Tunus için planı ne? Nebahat Tanrıverdi Yaşar yazdı.

Gençlerin umutsuzluğunun bedeli

İyi bir eğitimin artık iyi bir kazanç anlamına gelmemesi gençleri nasıl etkiliyor? Gelecekten endişe edenlerin ve güvencesi olmayanların yeni sınıfsal adı prekarya kavramı ne anlatıyor? Gençlerin umutsuzluğunun maliyeti ne, çözüm ne olabilir? Prof. Dr. Demet Lüküslü yazdı.

Tokyo Olimpiyatları’nın ekonomik, siyasi ve jeopolitik perde arkası

Tokyo’da 8 Temmuz itibariyle olağanüstü hal ilan edildi, vakalar artıyor. Tokyolular isteksiz. Peki, Tokyo 2020 Olimpiyatları mevcut şartlar altında iptal edilmeli miydi? Japonya neden iptali hiç düşünmedi? Bunun ekonomik, siyasi, tarihsel ve jeopolitik sebepleri neler? Dr. Altay Atlı yazdı.

Beslenme ve otoimmün hastalıklar arasındaki iletişim ne?

Otoimmün hastalıkların sıklığını son yıllarda şaşırtıcı ve tehlikeli bir biçimde artıyor. Ama ‘Bu artışın sebebi ne? Otoimmün hastalıkların kaynağında ne var?’ sorusu çoğu zaman sorulmuyor. Hedef, iyileşme değil, günü kurtarmak oluyor. Oysa doğru beslenme ile kalıcı bir biçimde iyileşmek mümkün.

Sanal dünyanın sanal olmayan riskleri

Dijital dünyayı mümkün kılan cihazlar için gerekli hammaddelerin kıtlığı, bu maddeler için yapılan ekonomik savaş, fiber optik kablolardan, uydulara ve baz istasyonlarına kadar her şeyin korumasız olmasının getirdiği riskler ne? Bu risklerin önüne geçmek mümkün mü?

Euro 2020’ye jeopolitik açıdan bakmak

Dünya şampiyonu Fransa neden dağıldı? Almanya neden bir türlü toparlanamıyor? AB’den ayrılan İngiltere nasıl finale ulaştı? AB, Rusya ve Türkiye politikasında yön arıyor ve gerçek bir küresel güç olmak istiyorsa futboldan hangi dersleri çıkarmalı?

Anlaşmazlıkların gücü

Fikir ayrılığı, başta olumsuz bir çağrışım yapsa da aslında bizi en doğru sonuçlara götürür. Kaçınmak yerine böylesi durumlara verimli anlaşmazlıklar, üretken tartışmalar olarak bakarak ve karşıtların gücüne inanarak ilk adımı atabiliriz.

AB’nin yüzde 55 şartı hayatımızda neleri değiştirecek?

Haziran ayında ‘İklim Yasası’nı kabul eden Avrupa Birliği, emisyonları 2030 yılına kadar yüzde 55 azaltmak için yol haritasını 14 Temmuz’da açıkladı. Peki, bu hedefe nasıl ulaşılacak ve Türkiye bunlardan nasıl etkilenecek?

Islıkla Çağıramazsın Beni

İnternet üzerinden satış yapan bir site, ziyaretçi trafiğini artırmak için, Tomris Uyar’ı bir “aşk öznesi”ne indirgeyince hararet yükseldi. Bu öteden beri tartışılan bir konudur. Yazan erkek olunca “yetenek” olur, kadın olunca kuşku duyulur: Yaşadıklarını mı yazıyor? Dahası: Adının önüne muhakkak “kadın” konur. Kadın şair, kadın yazar, kadın çizer gibi. Bu ayrımı nasıl okumak gerekir? Nurduran Duman yazdı.

Bireyselleşme mi yalnızlaşma mı?

İlişkilerimiz bize sadece “iyi şeyler hissettirsin” istiyoruz. Zorlayıcı hislerden, sorulardan kaçıyoruz. Asla derine inmiyoruz Daha çok insan tanıyoruz ama birbirimizin hayatına daha az dahiliz. Bireyselleşelim derken yalnızlaştık. Peki, bu halden nasıl kurtuluruz? Uzman psikolog Esra Oras yazdı.

İbrahim Reisi cumhurbaşkanlığında İran’ın dış politika seçenekleri

İran’da yeni seçilen Cumhurbaşkanı Reisi’nin işi neden haleflerine kıyasla daha zor? Reisi’nin Batı’yı merkez almadan dış politika üretme tezi, bölge ve küresel siyaset için ne anlama geliyor? İran neden Avrasyacı olamaz? Çin ve Rusya ile ilişkiler İran’ı rahatlatmaya yeter mi? Arif Keskin yazdı.

Çocuklarınızı mutlu etmek isterken zehirliyor olabilir misiniz?

Çocuklara çok sayıda oyuncak vermek onların gelişimini nasıl etkiliyor? Oyuncak sayısı ne olmalı? Oyuncakları seçerken neler göz önünde bulundurmalı? Elektronik ve ışıklı oyuncaklar sandığımız kadar faydalı değiller mi? Çocuk ve genç psikiyatrisi Doç. Dr. Veysi Çeri yazdı.

Pandemiden çıkışta adab-ı muaşeret rehberi

Sosyal mesafeleri açan pandemide tünelin ucu göründü. Kapanmalar ve kısıtlamalar birer birer kalkıyor. Peki, tekrar bir araya geldiğimizde nezaket nasıl bir şey olacak? Aşı durumunuzu belirtmek veya başkalarına onlarınki hakkında soru sormak kabalık olmaz mı? Sosyal mesafeye artık gerek olmadığı söylendiğinde nasıl el sıkışacağız? Amerikalı görgü kuralları yazarı Lizzie Post’tan üç öneri…

Çin Komünist Partisi 100 yaşında: İyi, kötü ve çirkin

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Çin Komünist Partisi’nin 100’üncü yılı için yaptığı konuşmanın satır aralarında ne var? Çin’in korkuları ve kırılganlıkları neler? Çin inovasyonu, özgürlük olmadan rekabet edebilir mi?

İş dünyası için açılma kapanmadan daha mı zorlu olacak?

Ofise gitmek mi zor, evde kalmak mı? Dünyanın dört bir yanındaki şirketler şu sıralar bu soruya yanıt bulma derdinde. Ofis zorunluluğu getirenler, tam zamanlı evden çalışmaya geçenlerin yanı sıra hibrit modeller de geliştiriliyor.

Dünya başkentlerinin gözü neden Türkiye-Pakistan ilişkilerinde?

ABD-Çin rekabeti, Pakistan-Türkiye ilişkilerini nasıl güçlendirdi? İki ülkenin yeni bir model üzerine inşa ettikleri ilişkiler, bölgesel ve küresel dengeleri nasıl değiştirebilir? İki ülke Afganistan sınavını aşabilecek mi? Dr. Hayati Ünlü yazdı.

Ermenice neden Türkiye için gerekli?

Her yıl 24 Nisan’da aynı olaylar yaşanır, benzer açıklamalar ve tepkiler gelir. Peki, Türkiye’de neden Ermenice bilen tarihçi sayısı bu kadar az? Ermenice çalışmalar yapmak, bu dile hakim olmak, Türkiye’ye getirir, ne götürür? Ani Sarukhanyan yazdı.

Eğri yük hedefine ulaşmaz: Afganistan’da işler neden ters gitti?

Türk askerinin Kabil Havaalanı’nda görev yapma ihtimali gündemde. Peki, ABD askerleri ülkeden çekilirken Afganistan’da durum ne? 20 yıllık ABD işgali ne tür izler bırakıyor? Çekilme sonrası dönem için sabırsızlananalar kimler? Esedullah Oğuz yazdı.

Marmara Denizi müsilaj belasından kurtulur mu?

Marmara Denizi’nin feryadı müsilaj nasıl oluştu? 40 yılda adım adım nasıl bu aşamaya gelindi? Neden bunca zaman Marmara Denizi’ne arıtma tesisleri yapılmadı? Acil Eylem Planı işe yarayacak mı? Prof. Dr. Mustafa Sarı yazdı.

Özgürlük popülizmi tehlikesi

Pandemide geriye çekilen popülist siyaset yeniden sahneye mi çıkıyor? Salgında milyonların sağlığını tehlikeye atanlar, şimdi aşı sayesinde tünelin ucu görünmüşken “özgürlük” iddiasıyla pandemi kısıtlamalarına karşı öfke ve yılgınlığı sömürerek iktidara mı yaklaşıyor? Oysa bu yaklaşım, pandemiden bile ölümcül değil mi?

COVID-19’un laboratuvardan sızmış olma ihtimali ne kadar ciddi?

COVID-19’a neden olan virüs, hastalığın çıkış yeri olan Wuhan’daki bir laboratuvardan mı dünyaya yayıldı? Yoksa doğadan mı geldi? Her iki görüş de henüz doğrulanamamış ya da yanlışlanamamış olsa da bilimin bazı cevapları var.

“Doğa-pozitif dünya” ne demek ve neden bunu bilmeliyiz?

Doğanın yok edilmesini durdurmak ve süreci tersine çevirmek mümkün mü? Doğaya zarar vermenin bir adım ötesine geçip, ekosistemleri geliştiren ekonomik faaliyetler nasıl mümkün olabilir? Bunu hemen şimdi yapmanın yolu ne?

Çocuk edebiyatında sansür ve edebiyatın cellatları

Çocuk edebiyatı günümüzde onu üretenden çok, tüketenin söz sahibi olduğu bir mecraya doğru kayıyor. Anne babaların temel kaygısı şu: Çocuğumu zararlı kitaplardan nasıl uzak tutarım? Peki, bir edebi eserin denetleyeni, ona “yayın izni” vereni psikolog ya da pedagog olabilir mi? Sırf çocuğu koruma adına ısrarla talep edilen bu anlayış, sansürü, otosansürü beraberinde getirmez mi? Prof. Dr. Necdet Neydim yazdı.

Ermenistan’da bundan sonra ne olacak?

Savaş kaybetmiş Paşinyan neden yeniden seçilebildi? Ermenistan’ın komşuları için seçim sonuçlarının anlamı ne? Barışa değil ama savaşsızlık ihtimaline oy verilen Ermenistan’ı ve bölgeyi bundan sonra ne bekliyor? Oğul Tuna yazdı.

NATO’nun Çin problemi: Stratejik zorluk mu sistemik bir meydan okuma mı?

Çin her geçen gün daha fazla dikkat çekiyor; Almanya gibi ülkelerle toplam ticareti yıllık 257 milyar doları aşıyor ve Yunanistan’ın Pire limanı gibi stratejik unsurlara sahip olmaya çabalıyor. Peki, Çin bir “risk” mi “zorluk” mu “tehdit” mi? NATO bu sorulara nasıl yanıt veriyor? Dr. Hüseyin Korkmaz yazdı.

Deney hayvanlarını kullanmak zorunda mıyız?

Deney hayvanlarına karşı ahlaki sorumluluğumuz nerede başlıyor? Bu konudaki düzenlemeler neler? Bilim tarihi ne söylüyor? Deney hayvanları olmasaydı aşıları bulabilir miydik? Prof. Dr. Uygar Halis Tazebay yazdı.

Uluslararası arenada “aşı” diplomasisi

Kim derdi ki Vuhan’da ortaya çıkan, sonra Avrupa’ya geçen ve Amerika’da vaka sayısında zirveye çıkan bir vürüsün uluslararası ilişkide de etkin rol oynayacağını. AB, belli aşıları kabul edip, bu aşıyı olanlara sınırlarını açarken, üçüncü dünya ülkeleri de aşısızlıktan kırılıyor. Çin ve Rus aşıları ise türlü provokasyonlara yol açıyor.

İran’ın yeni cumhurbaşkanı kim?

İran’da Cumhurbaşkanlığına seçilen İbrahim Reisi kimdir? Nasıl böyle hızlı yükselebildi? İran’da Reisi ile neler değişecek ya da hiç değişmeyecek? İran’ın dış politikası nasıl şekillenecek?

Düşüncelerimizi nasıl net hale getirebiliriz?

Düşüncelerimizi muhataplarımıza aktarmanın yolu onları netleştirmekten geçiyor. Bunu yapmanın üç aşamalı yolu ne? Düşüncelerimizi netleştirirken hangi ilkeleri göz önünde tutmalıyız?

Post-Netanyahu dönemi mümkün mü?

12 yıllık iktidarı sona eren Netanyahu kendisini deviren aktörleri uyguladığı politikalarla nasıl güçlendirdi, büyüttü? Vaadi değişim olan, iktidardaki yeni koalisyon İsrail toplumunu dönüştüren Netanyahu’nun izlerini silebilecek mi? Dr. Gökhan Çınkara yazdı.

Çin’in Ortadoğu’daki yeni rolü

Çin, Ortadoğu’nun siyasal ilişkilerinde de bir küresel aktör olarak yer alacak mı? Çin’in Ortadoğu’da uyguladığı 1+2+3 iş birliği modeli nedir? Çin, İsrail-Filistin meselesinde arabulucu olabilir mi?

Sanatta değişmeyen mesele: Patronaj

Sinema, müze ve tiyatroları yeniden açan Fransa hükümeti 18 yaşındaki gençlere etkinliklerde kullanmaları için para yüklü bir kültür kartı veriyor. Devletin, “kültür harcamalarına destek” çatısı altında onu tüketenlere maddi katkıda bulunması doğru mu? Bu tür uygulamalar sanata ilgiyi artırır mı? Devlet, kimlere maddi destek vereceğini nasıl ve neye göre belirlemeli? İlker Balkan yazdı.

COVID-19 ile sonsuz savaş için bir strateji önerisi

Gelişmiş ülkelerde aşılama kampanyaları hız kazanırken maskeler yavaş yavaş çıkarılıyor. Toplumsal bağışıklığın en iyimser tahminle 2023’te tamamlanacağı söyleniyor. Ancak bazı gruplar, nüfusun büyük bölümü aşılansa dahi küresel sürü bağışıklığının hiç yakalanamayacağını söylüyorlar. Yoksa korona virüsü aramızdan hiç ayrılmayacak mı?

İran’ın zoraki seçimi: Muhasebe, strateji, değişim ve katılım

İran tartışmalar eşliğinde cumhurbaşkanlığı seçimine gidiyor. Reformistler neden karamsar, muhafazakârlar neden tedbirli? En güçlü aday kim? Beklentiler, yorumlar ne yönde? İran medyası süreci nasıl ele alıyor? Dr. Eyüp Ersoy yazdı.

Yeni Atlantik Anlaşması neden çok önemli?

ABD ve İngiltere’nin ilan ettiği Yeni Atlantik Anlaşması, Soğuk Savaş’ın bitiminin ardından “savunma pozisyonuna geçen Anglo-Sakson dünyasının yeniden taaruza geçişidir. Önümüzdeki dönemde “Yeni Soğuk Savaş”ın kuralları yazılacak. Bu ittifak ile çıkarları çatışan tüm oyuncular yol haritalarını da rotalarını da güncellemeli.

Aşırı düşünmeye nasıl son veririz?

Düşüncelerimizle boğuşmak bizi daha fazla endişeye sürükler ve bu endişeler yeni düşünceler oluşturur. Danimarkalı terapist Pia Callesen, bu kısır döngüyü kırmak için birkaç adım öneriyor.

Kız çocukları matematik konusunda neden kendine güvenmiyor?

Matematikten herkes korkuyor ama kız çocukları daha çok korkuyor. Neden? Kız çocukları matematikte gerçekten başarısız mı, araştırmalar ne gösteriyor? “Matematik zor, ben yapamam” yargısı nasıl kırılır? Onlara matematik alanında nasıl yardımcı olabilirsiniz? Sümeyye Ceylan yazdı.

Çip ekonomisi ve kriz

Kendisi küçük, ekonomisi büyük çipler, dünyada nasıl bir çıkar çatışmasına neden olabilir? Çip kıtlığı neden oldu, bu kıtlığın maliyeti ne? Türkiye çip sorununda ne yapmalı? Çip ekonomisi hakkında bilmeniz gereken her şeyi Prof. Dr. Elif Nuroğlu yazdı.

Biden’ın ‘soykırım’ demesi Türkiye’nin Ermeni sorununa bakışında değişimin başlangıcı olabilir mi?

Türkiye’nin başta ABD olmak üzere, ikili ilişkileri üzerinde gölge oluşturan Ermeni soykırımı iddiaları ile etkin mücadele yöntemi ne olmalı? Ermenilerin 3T politikasına karşı, Türkiye 4B politikasını nasıl geliştirebilir ve uygulamaya koyabilir? Doç. Dr. Ali Faik Demir yazdı.

NATO Zirvesi ve NATO 2030: Yeni çağ için birliktelik

NATO 2030’a nasıl hazırlanmalı? Neler değişmeli, hangi yaklaşımlar güncellenmeli? Hangi yeni roller üstlenilmeli? NATO’nun siyasi boyutunun güçlendirilmesine yönelik tavsiyeler sunan 10 kişilik uzman grupta yer alan emekli büyükelçi Tacan İldem yazdı.

Yunus Emre – Her dem yeniden

UNESCO, 2021’i Dünya Yunus Emre Yılı olarak ilan etti. Neredeyse tüm ticari işletmelerin İngilizce olduğu, dilimize giren yabancı kavramların arttığı bir dönemde Yunus Emre ve Türkçe etkinlikleri bir silkinme yaratabilir mi? Böylesine değerli bir “ozan”ı, “sevgi filozof”unu dünyaya tanıtma için bu sene bir fırsat olabilir mi? Cuma Duymaz yazdı.

Talih sonunda Filistinlilerin yüzüne gülüyor mu?

“Filistin, son birkaç ayda siyasi mücadele kanadında önemli bazı sembolik zaferler kazandı ve sanılanın aksine bu sahada elde edilen başarılar, nihai kazananın belirlenmesinde savaş meydanlarına kıyasla çok daha etkilidir.” Uluslararası hukukçu Prof. Richard Falk yazdı.

Karadeniz’deki doğal gaz keşifleri ve gelecek beklentileri

Karadeniz’deki yeni doğal gaz keşfinin anlamı ne? Türkiye art arda doğal gaz keşifleri sürecine nasıl geldi? 2021 neden Türkiye için doğal gaz açısından çok kritik bir yıl? Emin Emrah Danış yazdı.

G-7 Zirvesi pandeminin sona ermesi için neden önemli?

Dünyanın, 2022’nin sonuna kadar salgını kontrol altına alacak şekilde aşılanması; çok sayıda aktör, milyarlarca dolar ve devasa bir koordinasyon gerektiriyor. Bu hafta İngiltere’de yapılacak G-7 toplantısında liderler, pandeminin tüm dünyada sona ermesi için gerekli bu cesur kararları alabilecek mi?

Başarıyı engelleyen en önemli tehdit: Kendini sabote etme

Kararlı olduğunuz halde bir türlü yapamadığınız spor, atmayacağınıza dair kendinize söz verdiğiniz halde attığınız o mesaj, durmadan bozduğunuz o diyet. Neden kendimizi sabote ediyoruz, hangi davranış kalıpları buna neden oluyor ve bunu nasıl engelleriz?

150 yıl yaşamak mümkün ama…

Yeni bir araştırma genetik açıdan ne kadar şanslı olursak olalım veya kendimize ne kadar iyi bakarsak bakalım “yaşlanma temposu”nun değişmediğini ve en fazla 150 yıl yaşayabileceğimizi ortaya koydu. Peki, bir buçuk asırlık bir yaşamı mı tercih edersiniz, yoksa daha kısa, ama sağlık açısından daha kaliteli bir yaşamı mı?

Birlikte iyileşmek mümkün

Neden duygusal sıkıntı çekenleri rahatlatmak için her gün dakikalarımızı saatlerimizi ve haftalarımızı harcıyoruz? İnsanlar olarak neden birbirimizi destekliyoruz? Neden kültürler arasında ve türümüzün tarihi boyunca benzer durumlar yaşanıyor?

Alman ekonomisi “ruh”unu mu kaybediyor?

İstihdam Piyasası ve Meslek Araştırmaları Enstitüsü’nün araştırmasına göre, pandemi nedeniyle 500 bin iş kaybı olurken 300 bin de yeni iş fırsatı doğmuş durumda. Ancak çok büyük riskler taşıyan Alman ekonomisinde arz sıkıntısı yaşanıyor. Buzdağının görünen kısmını ise “ruhsuz şirketler” oluşturuyor. Peki, çare yeni iş modelleri ve teknolojik yenilik mi? Buradan bir çıkış var mı?

İsrail’in PYD ile dansı: herkesin bildiği sır

İsrail’in çevresel ittifak politikası ne? Bu politikada Suriye ve Irak Kürt bölgelerinin yeri ne olabilir? İsrail’in PYD yaklaşımının arkasındaki dinamikler ve İsrail’in önündeki seçenekler neler? Doç. Dr. Serhat Erkmen’in analizinin ikinci bölümü.

“Bildiği şeytan”dan kırmızı çizgilere: İsrail’in Suriye politikası

İsrail, Suriye iç savaşına yönelik nasıl bir politika izliyor? Bu politikanın kırılma noktaları nelerde ne zaman yaşandı? İsrail’in Suriye’ye ilişkin üç kırmızı çizgisi ne? İsrail’in Suriye stratejisinin arkasında hangi korkular ve amaçlar var? Doç. Dr. Serhat Erkmen’in analizinin ilk bölümü.

Türkiye karşıtı Körfez- Doğu Akdeniz ittifakı kalıcı olabilir mi?

Başta Suudi Arabistan ve BAE olmak üzere kimi Arap ülkeleri İsrail, Yunanistan, Kıbrıs ve Mısır ile sıra dışı askeri ve ekonomik işbirliğine gidiyor. Bu ittifak, Türkiye’nin atacağı adımlarla kısa sürede çökebilir yahut kalıcı hale gelebilir. Peki, nasıl?

Suudi Arabistan’da kadın meselesi kimin meselesi?

Suudi Arabistan toplumunun hangi özellikleri kadının konumunu belirliyor? Suudi kadınların tarihindeki kırılmalar nerelerde nasıl yaşandı? Kadının toplumsal statüsünü güçlendirmek için girişilen reformlar sonuç verecek mi?

Neden uzay nesli yetiştirmek zorundayız?

Uzay çalışmalarında her gün yeni bir gelişme yaşanıyor. Teknoloji öngörülemeyen bir hızla gelişirken hâlâ en önemli değer, insan kaynağı. Uzay nesli yetiştirmenin yolu ne? Halit Mirahmetoğlu yazdı.

Neden herkes düşünce kuruluşlarından nefret ediyor?

Düşünce kuruluşları hangi amaçla doğdu? Son yıllarda iş modelleri nasıl değişti? Neden itibar kaybediyorlar? Lobicilik, nüfuz ve ilişki satma biçimine dönüşmesini önlemek için neler yapılabilir?

Keyfinizin kâhyası olun, yoksa başkası olur

İnsan ömrünün bir parçası olarak “boş zaman” kavramı çok değişim geçirmiş. Bazen sınıflı toplumun bir sonucu olarak üst sınıftaki insanların; Antikçağ’da felsefecilerin, Ortaçağ’da din adamlarının sahip olduğu bir zaman dilimi olarak değerlendirilmiş. Kapitalizmle birlikte insanın kendisini gerçekleştirdiği bir özgürlük bir alanı olmaktan çıkmış. Peki, boş zaman şart mı? Hayatın tadı nasıl çıkarılır? Keyfin kâhyası nasıl olunur? Çağdaş düşünür Wilhelm Schmid’in görüşleri…

Pandemiden sonra daha iyi bir dünya inşa etmemize yardımcı olabilecek 7 filozof

COVID-19 sonrasında yeni düzen nasıl olacak? Hemen herkes aynı olmaması gerektiğinde hemfikir. Salgın başlamadan çok daha önce daha iyi, daha adil, daha sağlıklı dünyalar hayal eden filozoflara kulak vermek iyi olabilir.

Çin, İsrail-Filistin ihtilafını nasıl görüyor?

Çin öteden beri İsrail ile ekonomik ilişkilerini geliştirirken, siyasi açıdan Filistin davasının savunucusu rolünü sürdürüyor. Ama son çatışmalar Çin’in her iki tarafla iyi ilişkileri sürdürmesinin ne kadar zor olduğunu gösterdi.

Çin ekonomisinin iki yüzü

Çin deyince akan sular duruyor. Yaklaşık 1,404 milyar ile dünyanın en kalabalık ülkesi… İstatistiki verilere göre ekonomisi 2020’de yüzde 2,3 oranında büyümüş. Gayri Safi Yurt İçi Hasılası ilk kez 100 trilyon Yuan sınırını aşmış. Peki, “hakikat” sahiden böyle mi? Yoksa Çin ekonomisinin iki farklı yüzü mü var?

Su savaşlarına ne kadar yakınız?

“Petrol kaynaklı savaşlar bitti, artık sıra su savaşlarında…” Bu sözleri sık sık duyarız. Durum gerçekten böyle mi? Tarih, su savaşlarıyla mı dolu? Su kaynaklı sorunlar iş birliğiyle mi savaşla mı çözülür? Su politikaları uzmanı Dursun Yıldız yazdı.

İklim krizi ile mücadelede senin için küçük dünya için büyük adımlar

İklim krizi tehdidi her geçen gün büyüyor ancak iklim kriziyle mücadele aynı hızla gelişmiyor. En büyük sorun, çoğu insanın “Benim tek başıma alabileceğim bir tedbir ne işe yarar ki?” diye düşünmesi. Oysa çok işe yarar. İşte bireysel olarak yapabileceklerimize dair tavsiyeler…

Güney Çin Denizi’nde düğümleri kim çözecek?

Gittikçe uluslararası rekabetin sıcak alanı haline gelen Güney Çin Denizi’nin önemi ne? Hangi ülke nasıl bir politika güdüyor? Kim, kiminle ittifak içinde ve bunun dünya için önemi ne? Sibel Karabel yazdı.

Sabahattin Ali:
Çok uzak – Çok yakın

Kuyucaklı Yusuf, Kürk Mantolu Madonna ve İçimizdeki Şeytan – paydası “aşk” olan üç farklı roman! Öte yanda “devrimci gecelerde” ezberden söylenen “Aldırma Gönül”. Dehşetengiz bir siyasî cinayet. 1948 ile 1965 arası yasaklı yıllar. Sonra kısmî bir unutuluş. Derken muazzam bir ilgi. Soru şu: Ne oldu, ne değişti de, Sabahattin Ali “yeniden” keşfedildi? Atilla Birkiye yazdı.

Korku bariyerini aşmak

Filistin meselesinin karmaşık ve tartışmalı bir konu olduğunu söylemek, İsrail’in suçlarına karşı tavır almamak için bahane değil.

Tekno-demokraside sınıfta kalmak!

Demokrasi, kişiden kişiye, ülkeden ülkeye ve dönemden döneme değişebilen bir kavram. Ancak teknoloji ve dijitalleşme yeni bir demokrasi kavramını beraberinde getirdi: dijital demokrasi yahut tekno-demokrasi. Peki, nedir bu? Devletin rolü ne?

Aşıda benim patentim, senin patentin olur mu?

Pandeminin sona ermesini sağlayacak kadar aşı üretimi ve dağıtımı zaman alıyor. Aşılar üzerindeki patentleri kaldırıp, formülün herkesle paylaşılması gündemde. Fakat bu ne kadar mümkün?

Ukrayna neden hâlâ kritik?

Ukrayna krizi şimdilik dinmiş görünüyor. Peki, kriz aşıldı mı yoksa şimdilik yalnızca dondu mu? Neden o bölgeyi dikkatle izlemeliyiz?

Post seküler dönüm noktasında astroloji

Astroloji nedir ve ne söylüyor? İnsanın anlam arayışında nerede duruyor? Dinler ve astroloji arasında bir bağ var mı? Aslında “Merkür’ün geri gitmediğinin” bilindiği bir çağda, astroloji merakının arkasında hangi dinamikler var? Dr. Gülenay Pınarbaşı yazdı.

Tarih tekerrür etti. Peki, şimdi ne olacak?

ABD ve NATO’nun çekildiği Afganistan’da iyimser ve kötümser senaryolar ne söylüyor? Ülkede nüfuz arttırmak için yarış halindeki Çin, Rusya Hindistan, Pakistan ve İran çatışan çıkarlarıyla Afganistan’ı nasıl bir mücadele alanına çevirecek? Doç. Dr. Göktuğ Sönmez’in analizi.

Filistinlilerin öfkesini anlamak

İsrail için Filistinliler; Batı Şerialılar, Gazzeliler, İsrail vatandaşı olanlar, Bedeviler gibi çeşitli gruplara ayrılsalar da gerçekte öyle mi? İsrail, böl ve yönet politikasında ne kadar başarılı oldu? Filistinlilerin verdiği mesaj ne?

İsrail’in yanılgısının sonu

Filistin’deki son çatışmalar dört Arap ülkesiyle diplomatik ilişki kurarak Filistin sorununu gömdüğünü sanan İsrail’i şaşkına çevirdi. Bu şaşkınlığı ve Hamas’ın güç kazanmasını The Project Syndicate için İsrail’in eski dışişleri bakanlarından Shlomo Ben-Ami yazdı.

“Manga” manga olalı böyle sevilmedi!

Eskiden “ev eğlence”siydi. Şimdi 20 milyar dolarlık ticari büyüklüğe sahip. Hediyelik eşya dükkânlarında özel reyonları, festivalleri ve devasa bir oyuncak sektörü var. Japonya anime ve mangalarla kültür ihraç ediyor adeta. Manga dünyasını Ümit Kireççi yazdı.

Türkiye’nin Karadeniz politikası

Büyük Karadeniz Havzası’nın önemi ne? Soğuk Savaş sonrasında Karadeniz jeo-politiği nasıl şekillendi? Türkiye’nin Karadeniz politikasının tarihi kökleri bugün ne söylüyor? Bu politika hangi 5 ilke üzerinde şekilleniyor? Doç. Dr. İsmail Köse yazdı.

Terörün geleceğini öngörmek mümkün mü?

Gelecekte terörün alacağı hali öngörebilmek için bakılması gereken 4 etken ne? Terörün gelişiminde çarpan etkisi gösteren faktörler neler? Teknolojik gelişim, çevre sorunları, gıda güvenliği terörizmi nasıl etkiliyor? Doç. Dr. Nihat Ali Özcan yazdı.

Mutlu olmak zorunda mıyız?

Mutluluklar arasında bir hiyerarşi var mı? Mutluluk, gayret ve çalışma ile elde edilebilir mi? Mutluluğa nasıl ulaşılır ve ne kadar sürer? İnsan ömrü bunun için yeterli mi? Mutluluk hakkında söylenebilecek her şey söylenmişse, aynı ilgiyi biraz da mutsuzluğa mı göstersek acaba? Çağdaş Alman düşünürlerden Wilhelm Schmid’in görüşleri…

Rus medyası, Rusya ile Ukrayna arasındaki gerginliği nasıl okudu ve kullandı?

Rus uzman ve stratejistler Rusya – Ukrayna krizini nasıl değerlendirdi? Görüş ayrılıkları nerede öne çıkıyor? Karabağ Savaşı Ukrayna için örnek mi oldu? Ukrayna’nın ve Putin’in amaçları nelerdi? Dr. Orhan Gafarlı yazdı.

Daha anlamlı ve derin sohbetler etmenin yolları

Havadan sudan konuşmalar yerine karşınızdakiyle anlamlı bir sohbet yapmak istiyor ama başaramıyor musunuz? Paylaşacak kadar cesur, dinleyecek kadar nazik olmakla başlayabilir ve harika bir sohbetin keyfini sürebilirsiniz.

Müziği evrensel yapan nedir?

Müzik konusunda giderek artan bilimsel araştırmalar hem müziğin insanları birleştirdiğini hem de insanların ne kadar farklı olduğunu ortaya koyuyor. Aslında evrensel görünen şey, müziğin insanlığın ortak noktalarını ortaya çıkarması değil, insanların müziğe kendi anlamlarını yansıtması olabilir. Hepimiz bir fikir birliğinin tatlı yanılgısını paylaşıyoruz.

Kardeş katiliyle el sıkışmak

“Ülkelerindeki savaşın bitmesini istiyorlarsa Yemenlilerin el sıkışmaktan ve affetmekten başka çareleri yok. Sevdiklerinin katiliyle yan yana yaşamayı ve çocuklarını onların çocuklarıyla aynı okula yollamayı kabul etmek zorunda kalacaklar.” Gazeteci Menal Kâid el-Visabi’nin izlenimleri.

Libya’da yeni dinamikler neler ve Türkiye için ne anlama geliyor?

Yeni hükümet Libya’daki çatışma dinamikleri için ne anlama geliyor? İçeride ve dışarıda hangi dengeleri gözeterek kuruldu? Bu aşamada Türkiye’nin Libya’daki temel çıkarları ve öncelikleri ve atması gereken adımlar neler? Nebahat Tanrıverdi Yaşar’ın analizi.

Kırgızistan ile Tacikistan’ın bir günlük savaşı: Barış sağlandı mı yoksa yeni bir savaşın başında mıyız?

Kırgızistan ve Tacikistan arasında geçen ay yaşanan bir günlük savaşın arkasında hangi nedenler var? Fergana Vadisi neden önemli? Orta Asya’yı bekleyen su savaşları kapıya dayandı mı? Mehmet A. Kancı yazdı.

Kuzey Irak’ta Pençe Şimşek ve Yıldırım Operasyonu: Süreklilik, Değişim ve Farklar

Kuzey Irak’ta yürütülen terörle mücadele operasyonlarının neden iki adı var? Hangi bölgelerde gerçekleşiyor, amaçları ne? Daha önceki operasyonlardan neden farklı? Ne kadar sürebilir? Önümüzdeki süreçte neler beklenebilir? Doç. Dr. Serhat Erkmen’in analizi.

Mimarlıkta yeni bir iklim yaratabilmek

Günümüz mimarisini sanat ve edebiyatla iyileştirmek, mimarların zihninde yeni pencereler açmak, onları rant sarmalından estetik sarmalına çekmek mümkün mü? Birkaç kitap bu arayışa rehberlik edebilir. Hikmet Temel Akarsu yazdı.

Kuzey Kore siber saldırı ordusunun inanılmaz yükselişi

Kuzey Kore’de nüfusun sadece %1’i internete erişebiliyor ancak ülkenin binlerce siber saldırı uzmanından oluşan bir ordusu var. Giderek daha büyük bir tehdit haline geliyorlar, hatta kimi ülkelere göre Kuzey Kore artık bir siber devlet çetesi… Peki, durdurulabilirler mi?

Tarih, salgın sonrası ekonomik canlanmaya dair ne söylüyor?

Salgınların ardından gelen ekonomik canlanmayı nasıl okumak gerek? Tarih, bu konuda alınacak üç önemli ders olduğunu gösteriyor…

Kendi kendine yeterliliğin yeni çağı

Küreselleşmenin en büyük taraftarları şimdi güvenlik gerekçesiyle kendi kendine yeterlilikten söz ediyor. İç pazarı korumacı duvarların arkasına alıyorlar ama ihracat peşinde de koşuyorlar. Peki, ülkeler içe kapanarak “küresel lider” olabilir mi?

Yeşiller’in önlenemez yükselişi

Başlangıçta düzen karşıtı ve aktivist bir partiyken bugün ülkeyi yönetmeye aday Alman Yeşiller Partisi nasıl bu noktaya geldi? Alman Yeşilleri’nin başarısının sırrı ne?

Yapay zekanın duygularla, insanlığın da etikle imtihanı

İşe alımlardan polis sorgusuna, alışveriş memnuniyetine kadar her alanda vücut dilini, yüz kaslarını, göz bebeği hareketlerini anlamlandırmaya çalışan yapay zekâ gerçekten insan duygularını çözebilir mi? Bu verileri bizi yönlendirmek için kullanabilir mi? Bunun etik sorunları ne? İlke Demir yazdı.

Yanlış bilgilendirme virüsü

Orman yangınları kadar, yangınlarla ilgili yalan haberler de hızla yayılıyor. En eğitimlisinden en cahiline insanlar yanıltıcı haberlere kapılmaya niye bu kadar eğilimli? Kafa yormaya mı üşeniyoruz yoksa dünya görüşümüzde karşı görüş ve kanıtlara yer yok mu?

Soykırım kararı gölgesinde Türkiye-ABD ilişkileri

ABD yönetimi 1915 Olayları için ‘soykırım’ dedi. Bundan sonra ne olacak? Türkiye tartışmayı hangi alanda yapmalı, ABD’ye karşı nasıl bir tutum almalı? Türkiye – ABD ilişkileri nasıl ilerleyebilir? Prof. Dr. Tarık Oğuzlu yazdı.

Posthümanizm ve Transhümanizm: Ekolojik kriz ve felsefe

Dünyanın içinden geçtiği ekolojik kriz, insanın kendisini ve dünyadaki yerini sorgulamasına da yol açtı. Bu da iki kavramın ortaya çıkışına neden oldu: Posthümanizm ve transhümanizm. Felsefenin son zamanlardaki bu en popüler tartışmasını Oğuz Karayemiş yazdı.

Suriyelilerin İstanbullularla ilişkisinin özeti: Temas içinde temassızlık

İstanbul’da 525 bin Suriyeli yaşıyor ancak İstanbullularla bütünleşemiyor. İlişkinin özeti: Temas içinde temassızlık. Suriyeliler gibi büyük bir göçmen grubun topluma uyumsuz olmasının maliyeti, uyum için harcanacak kaynakların maliyetinden çok daha yüksek olabilir. Hiçbir zaman iyi sonuç vermeyen gettolaşma eğilimi başlayabilir.

Avrupa Süper Ligi’nin asıl amacı neydi ve neden gerçekleşmedi?

Avrupa’nın 12 büyük kulübü Real Madrid’in başkanı Florentino Perez’in öncülüğünde kazan kaldırdı adeta… Avrupa Süper Ligi’ni kurma kararı deprem etkisi yarattı taraftarlar arasında… Ve “romantik”lerle “kapitalist”lerin mücadelesi şimdilik dinmiş gibi… Ama bu kaosun içinde Facebook ve Amazon’un işi ne? 12 kulüp UEFA’dan ne istedi de alamadı? Anıl Çobanoğulları yazdı.

Oscar nereye koşuyor?

Bu sene Oscar’a ilk kez dijital platformlarda yayımlanan filmler de dâhil edildi. Yine ilk kez aynı yılda iki kadın yönetmen adaylık kazandı. Çeşitliliği teşvik etmek amacıyla yeni kriterler belirlendi. Bunca değişiklik niye? Tunca Arslan yazdı.

Yeni dünya ticaretinin uzattığı havuç: Yeşil Dönüşüm

Yeşil politikaların temel hedefi ne? ABD, Çin ve AB, bu politikalarda kuralları nasıl belirliyor? Yeşil dönüşüm küresel ticareti nasıl değiştirecek? Türkiye bu köklü değişime ayak uydurabilecek mi? Prof. Dr. Elif Nuroğlu yazdı.

İngiltere Gelibolu kumarını neden oynadı?

Yeni bir kitap, Churchill’in Gelibolu’da uğradığı bozgununun askeri stratejinin ötesinde başka nedenlere dayandığını ileri sürüyor.

10 yılın sonunda Esed ders aldı mı?

26 Mayıs’taki seçimlerden yine galip çıkması beklenen Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed, kendisine karşı 10 yıl önce başlatılan isyana neden hazırlıksız yakalanmıştı? Bütün bunlardan ders aldı mı?

Kazanırken neyi kaybettin?

Pek çok insan başarıyı günümüzde mutlulukla özdeşleştiriyor. Bir insan için ‘başarılı’ dediğimizde, sanki aynı anda ‘mutlu’ da demiş oluyoruz. Oysa durum bu kadar basit değil. Prof. Dr. Kemal Sayar yazdı.

Daha barışçıl bir dünya arayışım nasıl başladı?

Tarihi harabelerle dolu bir yerde büyümek, Nazilerden korkarak geçmiş bir çocukluk, bir ikame çocuk olarak ve eski oda arkadaşımın ölümüne yas tutamamam… Tüm bunlar benim uluslararası ilişkilere dalmam, psikotarih ve psikopolitiğe özel ilgi göstermem ve beklenmedik bir fırsat doğduğunda daha barışçıl bir dünya arayışımın başlıca etmenleriydi.

Pandemi ve veri pazarlığı: İsrail örneği

COVID-19 aşılamasını en hızlı biçimde yapan İsrail, aşı alabilmek için nasıl bir pazarlık yaptı? Veri ve pandemi arasındaki ilişki ne? İsrail iç ve dış istihbarat örgütlerinin pandemiyle mücadelede rolü ne oldu? İsrail örneği, gelecek için ne söylüyor? Doç. Dr. Salih Bıçakcı yazdı.

Şiirin “iyileştirici” bir gücü var mı?

Diyelim ki bağımlısınız… Sosyal hayattan uzaksınız… Sürekli şüphe duyuyorsunuz bir şeylerden… Aşırı isteksiz ve halsizsiniz… Karamsar ve kederli… Böylesi durumlarda imdadınıza şiirin yetişebileceğini hiç düşündünüz mü? Şiirin “iyileştirme” gücü var mı? Dr. Psikolojik Danışman Ersun Çıplak yazdı.

Barış, savaştan daha kârlı

“Barışın Ekonomik Değeri” başlıklı rapora göre dünya çapındaki çatışmalarda sadece %2’lik bir azalmanın getireceği kazanç küresel yardım bütçesine denk. Barışa yapılan yatırımlar ise beraberinde refah, düşük enflasyon ve iş fırsatları getiriyor.

Kutsallığını yitiren Putin koltuğa sarıldı

Rusya Lideri Vladimir Putin anayasayı değiştirtip 2036’ya kadar iktidarda kalmanın yolunu açtı. Ama o, Rusya’da artık dokunulmaz doğal lider olarak görülmüyor. İktidarı Kremlin’in yarattığı ‘alternatifsizlik’ algısına bağlı. Yine de onun gidişi büyük ihtimalle Rusya’ya demokrasi getirmeyecek.

Kendinizi değişime nasıl hazırlarsınız?

Değişim zordur ama imkânsız değildir. Kendi kendinize uygulayabileceğiniz motivasyonel görüşme teknikleri ile hoşunuza gitmeyen davranışlarınızdan kurtulmanız mümkün.

Dijitalleşme ve algoritmalar kültürel tercihlerimizi nasıl etkiliyor?

Dijitalleşmeyle birlikte kültürel bütün tüketimimiz adeta gözetim altında. Dinlediğimiz müziklerin benzerleri Youtube’da ya da Spotify’da önümüze düşüyor. Netflix elindeki verilerden yola çıkarak izleyicinin beğenme ihtimali yüksek projelere destek veriyor. Algoritmalar kültürel tercihlerimizi nasıl etkiliyor? Prof. Dr. Ali Ergur yazdı.

Küresel dönüşüm ve komplo teorileri arasında: Büyük sıfırlama

Neoliberal küreselleşmenin tetiklediği sorunlara çare olarak piyasa elitleri tarafından ortaya atılan Büyük Sıfırlama kavramı nedir? Nasıl bir değişim öngörüyor? Daha katılımcı, yeşil ve adil bir dünya düzeni mi; yoksa dijital köleleştirme çağını mı ifade ediyor? Prof. Dr. Sadık Ünay yazdı.

Salgın iklim politikaları için bir fırsat olabilir mi?

Her şerde bir hayır vardır, denir… Binlerce kişinin ölümüne sebep olan COVID-19 Salgını, acaba milyonlarca kişinin kurtuluşu olabilecek mi bir anlamda? Salgınla beraber küresel iklimde ne değişti? Bu değişim, sürdürülebilir bir değişim mi?

NATO, Rusya, Ukrayna üçgeninde Türkiye’nin rolü ne olmalı?

Rusya-Ukrayna gerginliğinin temelinde ne var? NATO, Ukrayna ve Rusya üçgeninde neler oldu? Türkiye’nin önündeki tablo ne söylüyor, seçenekleri neler? Büyükelçiler Tacan İldem ve Fatih Ceylan yazdı.

Aşı savaşları: Ekonomide içe kapanmanın ve yeni korumacılık çağının başlangıcı mı?

Büyük güçler arasında adeta bir “aşı savaşı” var. Büyük ihtimalle bu kısa vadeli bir didişme olarak kalacak. Ama ülkelerin korumacılığa yönelmesi küresel ekonomiyi baltalayan daha büyük bir “güç savaşının” habercisi olabilir.

Futbol bugün “iş” olsun diye oynanıyor!

Ülkemizde futbol kulüpleri genellikle dernek statüsünde sportif etkinliklerini sürdürüyor. Ve başkanlara, yönetim kuruluna, getirdikleri mali yükten dolayı herhangi bir hukuki yaptırım söz konusu olmuyor. Peki, futbol kulüplerinin “şirketleşmesi” bir çare mi? Çoğunlukla kâr güdüsü ile hareket etmeyen, sosyal kurumlar olarak algılanan futbol kulüplerinin şirketleşmesi, bizim gibi ülkeler için, sahiden en uygun model mi? Tuğrul Akşar yazdı.

ABD’nin iki bloklu yeni Ortadoğu’da seçenekleri ne?

Obama döneminden başlayarak ABD’nin Ortadoğu’daki ağırlığı azaldı. Bu dönemde Ortadoğu’da dengeler değişti ve iki blok ortaya çıktı. ABD’nin bu yeni Ortadoğu’daki seçenekleri neler?

Öldü, ölecek derken “kaset” küllerinden mi doğuyor?

Son yıllarda analog kaydın değeri arttı; vinil plaklar yeniden üretilmeye, plakçılar açılmaya başladı. Vaktiyle tukaka edilen kaset de, günden güne kıymete bindi. 500 liraya, 1000 liraya satılıyor bazı kasetler… Bu ilginin sebebi ne? Neden eskiler satıyor? Neden artık kaset üretilmiyor? Akademisyen ve koleksiyoner Dr. Saeid Hajihassaniasl yazdı.

Yaşadığımız dönemde ekonomik açıdan hayatta kalmanın ve güçlenmenin yolları

Dijitalleşen ekonomi, yok olan meslekler, yapay zekanın kaptığı işler, Bitcoin gibi yeni yatırım araçları… Dönüşüm hızlı. Finansal okuryazarlık artık elzem. Gelir çeşitlendirmesinden sağlam yatırım araçlarını seçmeye bu çağda finans bilmenin önemini Doç. Dr. Aysel Gündoğdu yazdı.

Olumsuz duygulara yatkınlık: Neden yaşarız, nasıl azaltabiliriz?

Trafikteki saygısız sürücülere kızgınlığınız ne kadar sürüyor? Kaygı, üzüntü, utanç, kıskançlık ya da öfke gibi hissetmesi hoş olmayan olumsuz duyguları ne sıklıkta yaşıyorsunuz? Bu tip duyguların kökeninde ne var? Olumsuz duygulara yatkınlığı nasıl azaltabiliriz? Psikolog Pelin Kesebir yazdı.

Çin’in Ortadoğu’daki “kazan-kazan” politikası

Çin ve İran 25 yıllık stratejik işbirliği anlaşması imzaladı. Ticareti 10 yılda 600 milyar dolara çıkarmayı hedefleyen işbirliğinde amaç sadece yatırım ve ticaret mi? Bölgesel güç dengeleri nasıl etkilenecek? Çin nasıl bir ikna politikası uyguluyor?

Seçim sonrası İsrail siyasetini anlama rehberi

İsrail’de son iki yılda dördüncü seçimler yapıldı. Neredeyse her fikrin seçime katıldığı, barajın yüzde 3,25 olduğu İsrail’de yaşanan istikrarsızlık, Netanyahu merkezli kutuplaşmanın sonucu mu? Yoksa yapısal bir reform zorunlu hale mi geldi? Dr. Gökhan Çınkara yazdı.

Pandemi, evden çalışma, haftada 4 gün mesai: Çalışma hayatımız nasıl değişiyor?

Pandemi çalışanlara ofis ortamını unutturdu, pek çok şirket evden çalışmayı kalıcı olarak kabul etti. Yıllardır konuşulan esnek çalışmaya yatay geçiş yapmış olduk. Şimdi İspanya haftada 4 gün mesaiyi deneyecek. Çalışma hayatımız kalıcı biçimde değişiyor. Bu dönüşümün artıları, eksileri neler?

Görünmez kadınlar: Dünya nüfusunun yarısı

Dünya nüfusunun yarısı kadındır. Diğer yarısını da kadınlar yetiştirir. Ancak çok az konuda erkekle eşit haklara sahiptir. Peki, neden?

ABD komandolarının karanlık yüzü

ABD Özel Operasyonlar Komutanlığı son 20 yılda kaç kat büyüdü? Kaç komanda burada görev yapıyor? Ne tür yetki aşımları yapılıyor? Biden yönetimi operasyonlarını neden durdurdu?

Yeşil sanayi nasıl kurulacak?

AB, 2050 itibarıyla iklime zararsız ekonomi hedefini belirledi, Yeşil Mutabakat’ı hayata geçiriyor. Bu hedeflere ulaşmak için sanayi ve sanayi politikaları nasıl bir dönüşüm geçirmeli? Yatırımlar nasıl yönlendirmeli? Teknolojinin dışında hangi araçlara ihtiyaç var?

Avrupa’nın Suriyelileri hâlâ mülteci mi?

Suriye’deki iç savaştan kaçıp 2015’te Avrupa’ya göç edenler sığındıkları ülkelerde beş ya da altı yılı geride bıraktı. Sahip oldukları mültecilik statüsü onları hem koruyor hem de ayrıştırıyor. Suriyeliler şimdi kendilerini kabul eden toplumların gerçek bir parçası olmak istiyor.

Çevirmenin “rengi” önemli mi?

Yazar yahut şairle özgeçmişi, dini, tabiiyeti, kökeni, cinsiyeti örtüşmeyen çevirmenlere artık güvenemez miyiz? Çevirmenlerin mesleklerini yapmalarında ırka, dine, etnik gruba, yaşa ve cinsiyete dayalı sınırlar konması kabul edilebilir mi? Bütün bunların ABD’deki başkanlık değişimiyle ne ilgisi var? Bilal Çölgeçen yazdı.

Pisuvardan kripto sanata giden gizemli yol: NFT

Bitcoin, Ethereum ve Ripple derken, “değiştirilemez para” çılgınlığı büyüyor. Sıra sanat eserlerine gelmiş gibi… Ancak burada satılan “eser”ler dijital ve herkes tarafından istenirse indirilip çoğaltılabilecek yapıtlar. Peki, nasıl oluyor da böylesine yapıtlara milyon dolarlar ödeyebiliyorlar? Yeşim Ağaoğlu yazdı.

Dar deniz geçitlerini bekleyen asıl tehlike ne?

Süveyş Kanalını tıkayan gemi bir yandan internet üzerinden binlerce esprinin yayılmasına neden oldu bir yandan da gözleri dünya ticareti için gittikçe önemi artan kanalara çevirdi. Kanallar neden önemli, nelerden etkileniyorlar? Bu olay geleceğe dair ne söylüyor?

İran Biden yönetiminden ne bekliyor?

ABD ve İran nükleer anlaşmada kritik ilk düğümü çözebilecek mi? İran, Trump’ın çekildiği anlaşmaya geri dönme sözü veren Biden’dan ne bekliyor? Süreç neden tıkanıyor? Zaman gittikçe daralırken bölgeyi de rahatlatacak yeni bir anlaşma mümkün mü? İran uzmanı Dr. Gülriz Şen yazdı.

ABD’nin değişken dış politika geometrisi

Biden yönetimi, ABD’nin çok taraflılığı konusunda ne vaat ediyor? G7 ve Quad (ABD, Japonya, Hindistan, Avustralya) gibi küçük gruplaşmalar ile yakınlaşma ne anlama geliyor?

“Konteyner sahne” tiyatrolar için bir seçenek olabilir mi?

Salgın tüm meslek dalları gibi tiyatroyu da vurdu. Perdeler kapandı. Salonlar sessizliğe gömüldü. Ancak umut hiç kesilmedi. Ve “konteyner sahne” bir seçenek, bir deneysel çaba olarak çıktı karşımıza. Acaba bu çaba, tiyatroya ne getirip ne götürecek? Turgay Kantürk yazdı.

Ortadoğu’nun geleceği nasıl olacak?

521 Ortadoğu uzmanı ile yapılan bir anket çalışmasına göre, Arap Baharı bitmedi. Filistin meselesindeyse iki devletli çözüm hayal. Anketin sonuçları ne söylüyor? Karar alıcılar ne yapmalı?

Gülmek neden gerekli ve iyi?

“Gülmek en iyi ilaçtır” deyişi kulağa biraz klişe gelebilir ama değil. Çünkü gülmenin ve kahkaha atmanın, fiziksel ve ruhsal sağlık üzerine bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış pek çok olumlu etkisi var. Hayatınıza kahkahayı sokmanın yolları.

Çin Kuzey Irak’ta ne arıyor?

Çin’in Erbil’de milyarlarca dolarlık yatırıma girişmesinin ardında Pekin ve Tahran’ın bölgede büyük oyuncu olma arzusu mu var? Rusya, Türkiye ve ABD, Irak’ın pusulasını Pekin’e çevirmesine izin verir mi? Verirse ne olur?

Mısır nedir, ne değildir?

Ankara ve Kahire ilişkileri yumuşama sinyalleri veriyor. 2013’teki büyük kırılmadan sonra, Mısır nasıl bir dönüşüm geçirdi? Hangi sorunlarla yüz yüze? Ülkede neler oluyor? Mısır’ın portresini Numan Telci yazdı.

Akademik dil neden çoğu zaman anlaşılır değil?

Türkiye’de akademik dil neden çoğu zaman karmaşık ve anlaşılmaktan uzak? Bilim emekçilerinin asli görevi nedir? Sade ve anlaşılır bir dili kullanmanın önündeki üç engel nedir? Bu dil nasıl değişir? Doç. Dr. Bilgin Güngör yazdı.

Enerji sektörü neden dönüşmek zorunda?

Pandeminin ardından enerji sektörü küresel anlamda daha yeşil bir dünya için yeniden yapılanıyor. Üstelik bu sefer ağır yaptırımlar da var. Bu dönüşümün yol haritası olan Yeşil Mutabakat ne? Türkiye bu dönüşüme neden ve nasıl ayak uydurmalı? Mehmet Ögütçü yazdı.

Bütün ligler eşittir, bazıları “daha” eşit

COVID-19’un gölgesinde başlatılan 2020 – 2021 sezonunda Süper Lig, 1. Lig, 2. Lig ve 3. Lig oynatılırken amatör ligler için uzun süre hiçbir açıklama yapılmadı. Bu, 70 bin mağdur yarattı. Ve nihayet Spor Bakanı Kasapoğlu tarafından liglerin 15 Nisan itibarıyla başlatılacağı müjdelendi. Peki, BAL için sahipsizlik ve keşmekeş sona erecek mi? Alper Kaya yazdı.

AB siber âlemde eşitlik, güvenlik, özgürlük ilkelerine ulaşabilir mi?

Gözetim, kutuplaşma, dezenformasyon gibi alanlarda etkin olarak kullanılan dijital dünyada özgürlük-güvenlik ilişkisi nasıl kurulacak? Öncülüğü üstlenmek isteyen AB bunu nasıl yapacak?

Aşı pasaportu gerçekten iyi bir fikir mi?

Pek çok ülke aşı pasaportu hazırlığında ama tereddütler çok. Aşı pasaportunun mahremiyet ve güvenlik konularında riski ne? Nasıl uygulanabilir? Virüsün yayılmasını önlemede işe yarar mı? Turizmi canlandırır mı?

Yabancı dili kalıcı biçimde nasıl öğreniriz?

Yabancı dil öğrenmenin yolu herkes için farklıdır. Bugünse artık seçenekler daha fazla. Hangi dijital platformlar bu konuda yardımcı? Hangi hatalar yapılmamalı? Ulaşılabilir hedefler neden önemli?

Küresel Yumuşak Güç Raporu: Durum, değişim ve dersler

Muhataplarının arzulanan davranışlara zorlanması değil de ikna edilmesi anlamına gelen yumuşak güç neden önemli? Nasıl ölçülüyor? Yumuşak gücün çeşitli unsurlarına göre hangi ülke kaçıncı sırada? Türkiye’nin yumuşak gücünün anatomisini Dr. Eyüp Ersoy yazdı.

Kitap temel ihtiyaç mıdır?

Fransa’da artık sokağa çıkma kısıtlamalarında fırınlar gibi kitapçılar da açık. Türkiye’de de pandemi döneminde okuma oranı arttı ama kitapçılar zorda. Sektörün neye ihtiyacı var? Maliyetin altında indirim yapan platformlar, zincir mağazalar kültür hayatını nasıl etkiliyor? Emrah Kısakürek yazdı.

Pandemide Çin’den alınacak ekonomik dersler

Pandeminin zorunlu kıldığı dünya ekonomisindeki yapısal dönüşüm neleri getirecek? Bu dönüşümde pandemide ekonomisi büyüyen Çin başat rol üstlenebilir mi? Bu hangi faktörlere bağlı? Çin ekonomisinin pandemi deneyiminden Türkiye ne öğrenmeli? Dr. Altay Atlı yazdı.

Hollywood çöküyor mu?

Hollywood iflasın eğişinde mi? Neden özgün fikirler ve filmler artık Hollywood’dan çıkmıyor? Netflix ve benzeri dijital platformlar Hollywood’u tarihe mi gömüyor? Hollywood kurtuluşu nerede arıyor? Banu Bozdemir yazdı.

Pandemi böyle bitmez

COVID-19 pandemisi, koronavirüsün yeni varyantlarının ortaya çıkışıyla içinden çıkılmaz hale geldi. Geliştirilen ve üretilen aşıların üçte ikisi zengin ülke vatandaşlarına vuruluyor. Uzmanlara göre zenginler fakir ülkeleri ihmal etmeye devam ederse pandemi senelerce devam eder ve sonunda asıl kaybeden yine zengin ülkeler olur.

İklim krizine çevre casusları

Biden yönetimi, iklim krizini hem ulusal önceliklerden biri hem de dış politikasının temel unsurlardan biri olarak ilan edip eylem planları hazırladı. Eski ABD’li istihbaratçılara göre, bu planın başarılı olması için çevre casuslarına da ihtiyaç var.

“Kadınla göz boyamaya” dikkat

Her 8 Mart’ta üst düzey yöneticiliklere kadın getirdikleri için övünen ancak bunu sadece göstermelik olarak yapan şirket ve kurumlar aslında toplumsal cinsiyet eşitliğine ve çeşitliliğine faydadan çok zarar mı getiriyor?

Bilgimiz artıyor mu yoksa cahilleşiyor muyuz?

Cahillik nedir ve veri dağları bizi nasıl cahil bırakıyor? Sanallık bizi nasıl sezgiden mahrum bırakıyor, gerçek bilginin kaynağı ne? Basiret ve feraset neden önemli? Felsefesizleşmekten nasıl kurtulabiliriz? Prof. Dr. Erol Göka yazdı.

Doğu Akdeniz’de oyun nasıl değişiyor?

Doğu Akdeniz’deki aktörlerin son hamleleri denklemi değiştirebilecek mi? Türkiye haklı davasını savunmak için hangi adımları atmalı? Yunanistan, Mısır, İsrail, Filistin ne yapıyor, nasıl işbirlikleri kuruyor? Süreç geri döndürülebilir mi? Prof. Dr. Mitat Çelikpala yazdı.

Siyasetin cinsiyeti nihayet değişiyor mu?

Yeni ABD yönetim kadrosunda Başkan Yardımcısı Kamala Harris’ten başlayarak cinsiyet profilinde ciddi değişikler olduğu gözleniyor. Beyaz Saray ekibinden kamu kurumlarının yönetimlerine kadar kadınlara verilen görevler bir kotayı doldurmaktan ziyade giderek liyakat ağırlıklı bir zemine çekilmiş durumda. Bu farklılık cinsiyet eşitliği açısından nasıl yorumlanmalı? Küresel etkisi ne yönde olacak?

Türkiye kutuplara neden gitmeli?

Kutuplar neresi, neden önemli ve nasıl bir güç savaşına sahne oluyor? Hangi ülke kutuplarda ne yapıyor? Kutuplardaki doğal kaynakların sahibi kim? Türkiye’nin kutup çalışmalarında katettiği yolu bu çalışmaları yürüten Doç. Dr. Burcu Özsoy yazdı.

Biden Suudi prensi cezalandırabilir mi?

ABD, Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi emrini Veliaht Prens Muhammed Bin Salman’ın verdiği ifşa olduktan sonra ne yapacak? Richard Haass’a göre Prens’i Beyaz Saray’dan uzak tutmak, ABD’ye bölgede taşları yerinden oynatacak kozlar verebilir.

Topluluk önünde konuşurken kaygılanmaya son

Kalabalıklara hitap etmek sizin için bir çile mi? Bir zoom toplantısında bilginizi ya da bir aile tartışmasında duygularınızı paylaşmak isterken, yaşadığınız konuşma kaygısından kurtulmak mümkün.

Elektrikli otomobillerin gerçek maliyeti ne olabilir?

Elektrikli araçlar, iklim krizi ile mücadelede çok önemli bir alternatif sunuyor. Ancak madalyonun öteki yüzünde, petrol endüstrisinde olduğu gibi doğa ve insan sömürüsü var.

Saklanma sanatı

Saklanan bulunmak ister, kaybolmak değil. Birisi onu gelip bulsun ister. Dünyadan saklanırız ama sevdiğimiz biri gelip bizi bulsun, farkımıza varsın, bize değer versin isteriz. Bulunan kişiye bir el uzanmış demektir. Prof. Dr. Kemal Sayar yazdı.

Genç yazarın yol haritası

Yazarak büyük paralar kazanmak mümkün. Mesela Wattpad yazarı bir Büşra olsanız, 400 küsur sayfalık romanınız basılıp, 40 liradan satışa sunulsa ve %15 telif alsanız, kitabınız da 200 bin satsa, 1 milyon liranın üzerinde bir telif kazanabilirsiniz. Bir yıllık emek için oldukça iyi bir gelir. Üstelik buna sinema ya da diziye uyarlamadan gelecek telif dahil değil.

Ermenistan’da neler oluyor, neler olabilir?

Geçirdiği kadife devrim nedeniyle “cezasız” kalmayacağı bilinen Ermenistan’da neler oluyor? Rusya ve Batı’nın mücadele alanı Ermenistan’da kim kazanır? İç kargaşa ve olası sonuçları Karabağ mutabakatını etkiler mi? Erivan’ın önündeki üç senaryoyu Prof. Dr. İlyas Kemaloğlu yazdı.

Cüneyt Çakır’ın başarısına medya niçin kulak asmadı?

Hakemler futbolun yalnız adamları… Onların taraftarı yok. Hataları günler geceler boyu tartışılıyor, ama başarılarına pek yer verilmiyor. Cüneyt Çakır’ın IFFHS tarafından 21. Yüzyılın En Başarılı İkinci Hakemi seçilmesi gibi…

İnovasyon savaşları

ABD dünyanın teknolojik liderliğini Çin’e mi bırakıyor? Çin’in muazzam teknoloji yatırımlarının ardındaki amaç ne? Çin üstün olduğu teknolojilerde karşısında rakip bulamazsa dünyayı neler bekliyor?

Aşı kapitalizmi felakete yol açabilir

Dünya nüfusunun önemli bir kısmının COVID-19 aşılarına erişememesinin asıl nedeni ne? Yağmacı kapitalizm aşı çalışmalarına nasıl zarar veriyor? Aşı kapitalizmi ne gibi felaketleri getirebilir?

Salgın neden bazı ülkeleri diğerlerinden daha çok vuruyor?

Virüs zengin ülkeleri harap ederken, daha yoksul ülkelerdeki ölüm oranları nispeten düşük kaldı. COVID-19 ölümlerine ilişkin bölgesel farklılıkların nedenleri neler olabilir? Bilimin bu soruya bulduğu yanıtlar ne?

Clubhouse neden bu kadar ilgi gördü?

Son günlerin popüler uygulaması Clubhouse elitizmin sanal hale dönüşmüş formu mu? Ne vadediyor? İfade özgürlüğü ve yankı odalarından kaçış mı yoksa farklı görüşlerle bir araya gelmenin cazibesi mi? Clubhouse kalıcı olabilecek mi? Doç. Dr. Nazlı Aytuna yazdı.

Gara’dan sonra ne olacak?

Irak ve Suriye denklemlerinde gözden kaçanlar neler? İran ve Rusya, olası Sincar operasyonuna nasıl bakar? PYD’nin ikili oyunun sonuçları ne olabilir? Bütün bu gelişmeler terörle mücadeleyi nasıl etkiler? Doç. Dr. Serhat Erkmen yazdı.

Biden, Çin için fırsat mı tehdit mi?

Cumhuriyetçi Trump’ın yerine demokrat Biden geldi. Gözler iki dünya devinin ABD-Çin ilişkilerinin nasıl seyredeceğinde. Genel kanaat daha yumuşak bir politika beklentisinde olsa da yakın tarih aksi ihtimale işaret ediyor. Dr. Ümit Alperen yazdı.

Bandırma’dan Uganda’ya: Bir fotoğrafın peşinde

Çocukken gördüğüm, hiç aklımdan çıkmayan bir fotoğraf, yoksullukla mücadele etme ve dünyayı tanıma isteği; akademik adımlar, bolca çalışma; keçilerle kucak kucağa seyahatten Uganda’da kahve üreticileriyle projelere… İşte benim hikayem…

Rusya’nın stratejisi: ABD’yi affet, Fransa’yı görmezden gel, Almanya’yı cezalandır

Rus muhalif lider Alexei Navalny’nin derhal serbest bırakılmasını isteyen Batı’ya karşı Moskova’nın tepkisi ne olacak? Kremlin tepkilere karşı nasıl bir yol izliyor ve neden? Batı, Rusya’ya yeni yaptırımlar uygulayacak mı?

Pandemi sonrasında seyahat nasıl olacak?

Pandemi trilyon dolarlık seyahat ve turizm sektörünü yere serdi. Kısa vadede toparlanma beklentisi de yok. Ancak sektör eninde sonunda yeniden ayağa kalkacak ve belki de teknoloji sayesinde seyahat deneyimi daha da iyileşecek. Beklenen değişiklikler neler?

Schrödinger’in Bitcoin’i

Son dönemde fiyatı rekor kırarak 45 bin doların üzerine çıkan Bitcoin’e yatırım yapmak ne kadar mantıklı?

Demir ağlarla ördük yerküreyi dört baştan

ABD-Çin mücadelesinin tırmanması hepimizin gıda güvenliğini etkileyebilir. Mars’ta patates yetiştirme peşindeki bilim insanlarıyla, patatesin üretildiği topraklardan şehre ulaşmasının tehlikede olduğunun farkında olmayanlar aynı gezegeni paylaşıyor. Dünyayı bekleyen büyük kaosu Mehmet A. Kancı yazdı.

Topraktan tabağa: Bir gıdanın fiyatı sofranıza gelene dek neden üç kat artıyor?

Tarladan markete gelinceye gıdaların fiyatı nasıl ve neden artıyor? Üretici ve tüketici arasındaki aşamaları kaldırmak mevcut şartlar altında mümkün mü? Gıda fiyatlarını gerçekten düşük tutmanın yolu ne? Ali Ekber Yıldırım yazdı.

Türkiye – Fransa ilişkileri: 2021 yeni bir başlangıç olabilir mi?

Ankara ve Paris arasında buzlar erimeye başladı gibi gözüküyor ama açılan yeni beyaz sayfaya bir şey yazılacak mı? Yoksa yine eski kara kaplı deftere mi dönülecek? İki ülke ilişkileri neden önemli ve geliştirmek için ne yapılmalı? Doç. Dr. Ali Faik Demir yazdı.

Kıbrıs paradigma değişikliğinin eşiğinde mi?

Kıbrıs hususunda “adım-adım” çözüm stratejisi hem hidrokarbon yataklarının paylaşımı hem de Maraş gibi alanlarda hayat bulabilir. İlgili tarafların hatta şirketlerin dâhil olacağı uluslarüstü bir yapı kurulması Kıbrıs kilidini açmak için yeni bir yol haritasının ilk adımı olabilir. Prof. Dr. Mehmet Hasgüler yazdı.

“Biden Suriye meselesinde Türkiye ile birlikte çalışmalı”

Uluslararası Kriz Grubu’na göre İdlib’in en güçlü grubu Heyet Tahrir Eş Şam’a “terörist” etiketi yapıştırmak ateşkes ve siyasi çabaları baltalıyor. ABD’nin yeni yönetimi yaratıcı fikirlerle gelirse Suriye’deki açmazı çözerken yeni insani dramların önüne geçebilir.

Öfkenizi nasıl verimli kullanabilirsiniz?

Öfke, kontrolden çıktığında tehlikelidir. Ancak iyi yönetilirse sorunları belirlemeniz ve bunlarla yüzleşmeniz için verimli bir kaynak haline gelebilir.

Yalan söylemek ifade özgürlüğüne girer mi?

Doğrunun yalanla imtihanı sosyal medyada farklı bir boyutta yaşanıyor. Yalanlara inanmaya meyilli insan psikolojisini sosyal medyada hızla yayılan doğru olmayan bilgiden korumanın yolu ne? Her yere doğruculuk polisi dikmek çözüm mü?

“Senin kalbin olmadığını düşünüyorum”

“Senin kalbin olmadığını düşünüyorum.” Yıllar önce Putin’in gözlerinin içine bakarak bunları söyleyen Biden şimdi ABD Başkanı. Kremlin’in gözünde, Rusya’yı iyi tanıyan Biden’ın sicili de iyi değil. Peki, ilişkiler nasıl gelişecek? Dr. Orhan Gafarlı yazdı.

Bölünmüş bir toplumun yeniden inşası mümkün mü?

Bir zamanlar dünyanın en büyük liberal demokrasisi olarak tanımlanan Hindistan nasıl tamamen bölünmüş, siyasi kurumlara güvenin sıfıra indiği bir ülke haline geldi? Yükselen Hindu milliyetçiliği Müslümanları nasıl hedef alıyor? Dr. Hayati Ünlü yazdı.

Dijital emek bilinci sosyal medyayı dönüştürebilir mi?

İnterneti ‘fabrika ayarlarına’ döndürmek mümkün mü? İnternet platformlarına zamanını ve verilerini bırakarak emek harcayan kullanıcılar örgütlenebilir mi? Whatsapp, görümcenizle fotoğrafınızı koymanıza muhtaçsa, platformun efendisi kim olmalı? Ümit Alan yazdı.

Yemek, kimlik, diplomasi: Yemek sadece yemek değildir

Yemek gittikçe artan bir şekilde siyasetin, zaman zaman da diplomasinin merkezine bazen çözüm bazen sorun olarak oturuyor. “Brüksel lahanası mı İngiliz lahanası mı” tartışmaları, humus savaşları, AB içinde milli kimlikle birlikte milli yemeklere sahip çıkma mücadelesi… Yükselen gastro-milliyetçiliği Dr. Anna Maria Beylunioğlu yazdı.

Pandemi neoliberalizmin sonu olabilir mi?

İktisadi eşitsizlik tarih boyunca nasıl dengelendi? Günümüzde bu eşitsizlikleri artıran neoliberal düzen, pandemiden sonra ayakta kalabilir mi? Neoliberalizmin yeni krizi ne?

Teknoloji ‘insani’ bilgiyi yutamayacak

Bilgi, makinelere yükleyebileceğimizden çok daha fazlasına sahip bir güç. Sarih bilgiyle yüklü makineler rutin ve tekrar gerektiren işleri devralırken insanlar; zekâ, yaratıcılık, deneyim, içgüdü ve yetenek gibi zımni bilgilerle yücelecek.

Biden döneminde Ortadoğu’yu yeniden düşünmek

Biden yönetiminin İran ile nükleer anlaşmayı yenileme niyeti bölgedeki dengeleri nasıl değiştirebilir? Ortadoğu’yu düşünürken neden Körfez ülkeleri denkleme katılmalı? Türkiye-İran-Körfez ülkeleri üçgeninde olası değişiklikler neler? Arif Keskin yazdı.

“Sağ-popülizm”: Geçmişten bir hayalet mi zamanın çocuğu mu?

Sağ-popülizm nasıl tanımlanabilir? Kimi analistlerin “faşist” vb. benzetmeleri doğru mu? Sağ-popülizmin belirli bir sosyo-kültürel şematiği var mı? Sağ-popülizmin geleceğini kimler, nasıl tayin edecek? Sinan Baykent yazdı.

Türkiye-İngiltere- AB üçgeninde ilişkilere yeni ayarlar

Türkiye ve Birleşik Krallık serbest ticaret anlaşması, ilişkilerin derinleşmesi için neler vadediyor? Brexit, Türkiye’nin önüne ‘yeni bir model’ olarak konulabilir mi? Türkiye, Birleşik Krallık ve AB üçgeninde fırsatları ve riskleri Doç. Dr. Çiğdem Nas yazdı.

Arap Baharı bastırıldı ama yenilmedi

Üzerinden 10 yıl geçmiş olmasına rağmen Arap Baharı neden hâlâ bölgenin geçmişine ait bir deneyim değil de, geleceğine dair güçlü bir siyasal tez olarak görülmeli? Bölgenin geleceğine dair 3 aşamalı mücadeleyi ve Arap Baharı’nın 2 önemli dersini Galip Dalay yazdı.

2021 Suriye için dönüm yılı mı olacak?

Nüfusunun yüzde 90’ı fakirlik altında yaşayan Suriye için Biden yönetimi ne yapabilir? ABD’nin yeni yönetiminin Suriye’de karşı karşıya olduğu meydan okumalar neler? 2021 Suriye için belirleyici mi olacak?

Şanslı olmak öğrenilebilir mi?

Kazalar ve tesadüfler her zaman olur. Mesele o anda fırsatı görerek “şanslı” olabilmekte.

Bilgisayar oyunları: Zararlı mı yoksa öğrenmenin yeni yolu mu?

Video oyunlar ve dijital içerikler külliyen zararlı mı? Faydaları neler? Çocuklarının ekran bağımlısı olmasından korkan ebeveynlerin asıl başvurması gereken önlem ne? Oyunlarla Öğrenme Enstitüsü Direktörü Jan L. Plass’ın yazısı.

Unutulmuş bir hikâye: Amerika’daki ilk göçmen Türkler

Doğu Anadolu’da 1900’lerde başlayan ABD’ye göç nasıl gelişti? ABD’nin ilk camisini kuran İmam Mehmed Ali Efendi’nin Batum’dan Afrika’ya oradan ABD’ye uzanan hikâyesi neydi? Çocuk Esirgeme Kurumu onların sayesinde nasıl kuruldu? Türkler ABD’de hangi izleri bıraktı? Dr. Işıl Acehan yazdı.

Navalnıy’ın Rusya’daki etkisi nedir?

Rusya’da hafta sonu binlerce kişinin uğruna sokağa döküldüğü Aleksey Navalnıy kim? Rusya iktidarı ve muhalefeti için anlamı ne? Navalnıy ve Putin’in birbirleri karşısındaki tutumlarını ve açmazlarını Ümit Nazmi Hazır yazdı.

Pandemi yorgunluğu, aşı umudu ve yaşlılar

Türkiye’de 65 yaş ve üstündekiler, nüfusun yüzde 9,1’ini oluşturuyor. Yaşlılar pandemi döneminde neler yaşadı? Bu süreç onlarda nasıl bir iz bırakacak? Yaşlıların yaraları nasıl sarılabilir? Dr. Gülüstü Salur yazdı.

Bildiğimiz “zeka” artık işe yaramıyor: Zekayı yeniden düşünmenin zamanı

Dinozorlar 165 milyon yıl boyunca dünyada yaşadılar. Zekaya bakış açımızı değiştirmez ve bu çağın gereği “uyarlanabilir zekayı” geliştirmeye yönelmezsek, bu kadar uzun süre ayakta kalamayabiliriz.

Evrensel bir toplum neden mümkün değildir?

İnsanlar, büyük bir şemsiye altında ulus, etnik köken, dil gibi toplumsal aidiyetlerini unutarak yaşayabilir mi? Psikoloji ve antropoloji bu konuda neler söylüyor? Bir hipnozcu mevcut farklılıklarımızı unutmamızı sağlasaydı ne yapardık?

Avrupa’da her şeyi değiştiren olay

Arap Baharı yaşandığı coğrafyada çok şeyi değiştirmedi. Ama 2011 sonrası göç, aşırılıkçıların saldırısı Avrupa’da korkuları şiddetlendirdi ve Avrupa siyasetinin çehresini belki de sonsuza dek değiştirdi.

“Türk Armin”in başbakanlığı Almanya ve Türkiye’ye ne getirir?

Almanya Şansölyesi Merkel’in partisi CDU’nun yeni lideri ‘Türk’ lakaplı Armin Laschet kimdir? Siyasi çizgisi ne? Başbakan olabilir mi? Olursa Türk-Alman ilişkilerinin seyri nasıl olabilir? Dr. Yaşar Aydın yazdı.

Alibaba ve Jack Ma: Çin’in yeni zenginleriyle mücadelesi

İnternet alışverişinin en önemli markalarından, hızla büyüyen Alibaba, Çin otoritelerini neden korkutuyor, ne gibi meydan okumalarla karşı karşıya getiriyor? Çin, kendi yarattığı yeni zenginlerle sistemini koruyarak mücadele edebilir mi? Alibaba’nın kurucusu Jack Ma kim? Çin uzmanı Dr. Ümit Alperen yazdı.

Biden ABD’yi kurtarabilecek mi?

ABD tarihinin gördüğü en yüksek oyla başkan seçilen Joe Biden’dan beklenti büyük. Peki vadettiği gibi ABD’yi birleştirip, dünyada yükselen popülizmin hızını kesebilecek mi? Biden’ın uzun siyasi hayatında, trajedilerle, iniş çıkışlarla dolu geçmişinde cevaba dair ipuçları bulmak mümkün.

Aşı olmanın ve olmamanın bedeli: Aşıya dair bilmeniz gerekenler

Aşılar yapılmaya başlandı ancak hâlâ tereddütler var. Kaygı, dezenformasyon ve şüphe bir araya gelince pandeminin sona ermesindeki en önemli araç olan aşı soru işaretlerine takılıyor. Bilim, elimizdeki tek cevap anahtarı. Prof. Dr. Önder Ergönül yazdı.

Sosyal medya ve korku politikası: Amerika’nın ikinci Aydınlanma dönemine ihtiyacı

Başka bir “savaşın”, bu sefer “cehaletle savaşın” vakti geldi. Trump’tan sonra ülke, sistemik ırkçılık, ekolojik saygısızlık ve metalaştırılmış demokrasi gibi kötülüklerden arındırılmadan önce ikinci bir “Aydınlanma”ya ihtiyaç duyuyor.

Ekran, bilgisayarlar ne zaman çocukların dostu olur?

Çocukları hatta belki de yetişkinleri bile ellerindeki telefonlardan, tabletlerden, bilgisayarlardan ayırmak zor. Yaşadığımız dijital çağda, kaçınılmaz olan bu ilişkiyi dengede tutmak şart. Nasıl mı? Dr. Mehmet Şakiroğlu yazdı.

Amerikan rejiminin 5 krizi

ABD Kongresi’nin basılması, kökeni on yıllardır uygulanan hangi politikaların sonucu. Görünürdeki bu krizin ardında, hangi görünmez krizler var? Kongre basmaya giden yoldaki siyasi kriz, kimlik krizi, toplumsal kriz, demografik kriz ve iktisadi kriz nasıl ele alınmalı?

Can sıkıntısı nasıl değişim motivasyonuna dönüşür

Canınız çok mu sıkılıyor? Hayatınız ve ilgi alanlarınız üzerinde kontrolü geri kazanmak için bu rahatsızlık veren durumu lehinize çevirebilirsiniz.

Sosyal medya bir avuç seçkinin malı mı?

Trump’ın sosyal medya hesaplarını kaybetmesinin anlamı ne? Sosyal paylaşım sitelerinin kendilerini dayandırdıkları “ifade özgürlüğü” çiğnendi mi? Teknoloji şirketlerinin iş yapma modelleri demokrasiye katkı sağlıyor mu?

Su ayak izimiz bizi susuz bırakır mı?

Türkiye 2030’da su fakiri bir ülke olabilir. Tüketim ve beslenme tercihlerimiz de bu durumda etkili. Bir fincan kahve için 140 litre, 1 bardak çay için 34 litre su harcanıyor. Peki, ne yapmalı? Doç. Dr. Derya Dikmen yazdı.

Türkiye’yi Libya’da 2021’de neler bekliyor?

Türkiye’yi Libya’da bekleyen üç sorun ve iki önemli test ne? Askeri çatışma riski var mı? BM’nin siyasal çözüm arayışları sonuç verebilir mi? Libya iç dengeleri nelere gebe? Nebahat Tanrıverdi Yaşar yazdı.

Bizon boynuzlu gösteri dünyayı nasıl etkileyecek?

ABD Kongre baskınına hangi varoluşsal nedenlerle kim üzüldü, kim sevindi? Bu baskının uluslararası düzen için anlamı ne? Baskının Biden yönetimi üzerindeki etkisi ne olacak? ABD’nin öncülüğündeki liberal düzenin sonu mu? Prof. Dr. Tarık Oğuzlu yazdı.

Özür dilemek neden zor?

Özür ne zaman, hangi koşullarda dilenir? Özür, bir ilişkide neyin göstergesidir? Özür dilemek hangi noktada zorlaşır? Gerçek bir özrün dört temel şartı nedir? Prof. Dr. Hasan Bacanlı yazdı.

Koronavirüsten sonra nasıl bir dünya bizi bekliyor?

Pandemi gölgesinde 2021’e girdik. Peki, aşılar başarılı olur ve COVID-19 kontrol altına alınırsa ‘normale’ dönecek miyiz? İnsanlığın ortak kaderi bir anda değişecek mi? Küresel düzende hangi değişikler olacak? Dünyanın dört bir yanından 12 düşünür geleceğin falına baktı.

Kimler daha iyi yaşlanıyor?

Günümüzde insanlar daha iyi yaşlanıyor ama bu herkes için geçerli mi? Daha iyi yaşlanmanın yolları ne? Sosyal, davranışsal ve ekonomik faktörler ne kadar etkili?

Beyninizi “yeniden başlatmanın” 6 yolu

Salgın nedeniyle yaşanan kaygılar, yalnızlık ve kayıplarla dolu bir yıl geride kaldı. Şimdi toparlanma zamanı. 6 adımda nasıl yapacağınızı öğrenin.

Kuraklık: Nasıl oluşur, nasıl biter, nasıl tedbir alınır?

Kuraklık nedir, ne zaman afete dönüşür? Neden olur, sebep iklim değişikliği mi? İçinden geçtiğimiz kuraklık ne zaman bitecek? Kuraklıkla karşılaşıldığında nasıl bir planlama yapılmalı? Plansızlığın bedeli ne? İklim değişikliği uzmanı Prof. Dr. Ömer Lütfi Şen yazdı.

PKK’nın Irak’taki yeni stratejisi

Kuzey Irak’ta Suriye’dekine benzer bir yapı kurmak isteyen PKK’nın eylemleri Bağdat hükümetini bile tehdit eder bir hal aldı. Bu yeni durumda, ABD ve İran ve diğer aktörlerin tutumu ne? Kim neyi istiyor? Bilgay Duman yazdı.

Pandemi: Eğitim için fırsat mı yoksa dönüm noktası mı?

COVID-19 eğitim ve öğretimi nasıl etkiledi, etkileyecek? Yerini bilgisayar ekranlarına bırakan okullar önemini yitirecek mi? Dijital teknolojilerin eğitime etkisi artı mı eksi mi oldu? Öğretmenlerden öğrencilere, okullardan karar alıcılara COVID-19 neleri düşündürdü? Eğitim politikaları uzmanı Batuhan Aydagül yazdı.

Armağanın felsefesi

Ne Anneler Günü ne de yılbaşı. Yani reklamlar, avm’ler, sosyal medya bizi hediye almaya zorlamıyor. Belki de bu yüzden tam da şimdi aslında hayatımızda çok özel bir yeri olan armağan alıp verme ve felsefesi üzerine düşünmeliyiz. Prof. Dr. Ahmet İnam yazdı.

Sosyal kaygınız sosyalleşmenizi engellemesin

Gönderim kaç “like” alacak? Ekranda çok mu kötü görünüyorum? Çok mu sıkıcıyım? Çevrimiçi sosyalleşirken aklınızdan hep bunlar geçiyorsa, sosyal kaygınız yüksek olabilir. Neyse ki bunu aşmanın basit yolları var.

Yeni bir pandemi nasıl durdurulacak?

Bilim insanları COVID-19 bitmeden daha beter salgınlara hazır olunması çağrısında bulunuyor. Küresel sağlık güvenliği nasıl sağlanabilir? Hükümetler, uluslararası kuruluşlar ve sivil toplum bir sonraki pandemiyle baş etmek için ne yapmalı?

COVID-19 ve uyku arasındaki gizemli bağ

Elleri yıkamak, maske takmak, sosyal mesafeyi gözetmek… Salgınla mücadeleye yönelik bu tavsiyelere eklenmesi gereken çok önemli bir etken daha var: Uyku

Astroloji nasıl çalışır? Dayanağı, kaynağı ne? Güvenilir mi?

Astroloji her geçen gün daha popüler oluyor. Şimdilerdeyse finansal astroloji gibi daha yeni alanlar da gündemde. Astroloji ne kadar güvenilir, bilimsel dayanağı var mı? Öner Döşer yazdı.

Dijital altın Bitcoin’i anlama rehberi

“Bitcoin rekor kırıyor” haberlerine bakıp kaşlarını kaldıranlar, dijital hayata uyum sağlamaya çalışanlar, birilerinin para piyasalarını manipüle etmesinden rahatsız olanlar… Bu yazı sizler için… Ekonomist ve gazeteci Erkan Öz yazdı.

Karabağ Savaşı sonrası Türk parantezinde İran-Türkiye ilişkileri

Karabağ Savaşı sonrası, Kafkasya Bölgesi’nde yeni bir denklem kuruluyor. İran-Türkiye ilişkilerinde de dengeler değişmeye aday. Türkiye’den sonra en fazla Türk’ün yaşadığı İran’ın endişeleri neler? Azerbaycan, Türkiye, İran üçgeninde neler beklenebilir? Arif Keskin yazdı.

Gençliğe ve sağlığa götüren beslenme modeli: Aralıklı oruç

Sağlıklı beslenmeye dair pek çok öneri gündemde. Aralıklı oruç olarak bilinen uzun süreli açlık vücudu nasıl etkiliyor, nasıl gençleştiriyor? Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu yazdı.

Arap Baharı bir dahaki sefere farklı olacak

Arap dünyasında 10 yıl önce yaşanan ayaklanmalar bugün parçalanmış hayallere tekabül ediyor fakat daha da baskıcı hale gelen rejimlere karşı hoşnutsuzluk arttı. Yeniden devrim ihtimali hâlâ var ve bu kez Arap halkları ne istediğini biliyor.

Arap onuru da bir gerçek, Arap başarısızlığı da

Tunuslu seyyar satıcı Muhammed Buazizi’nin kendisini yakmasıyla başlayan ve Arap dünyasını sarsan olayların üzerinden 10 yıl geçti. Arap Baharı kışa döndü mü? Ayaklanmalar devrim miydi? Hangi ülkede 10 yılda ne oldu?

Başarının yolu vazgeçebilmekten geçiyor

Hayat boyu kurduğumuz hayal gerçekleşmiyorsa ne yapmalıyız? Ne zaman vazgeçmemiz gerektiğini nasıl bilebiliriz? Gücümüzü ve enerjimizi yeni bir hayale yöneltmeyi nasıl başarabiliriz? İmkânsız bir hayalin peşinden koşmayı bırakarak kendimizi özgürleştirmenin yolları.

Ekonomik yaptırımlar ne zaman ve ne kadar etkili olur?

Ekonomik unsurları dış politika aracı olarak kullanmak hangi şartlar altında sonuç veriyor? Yaptırımların mantığı ne? Sadece gelişmiş ülkeler mi ekonomiyi dış politikada araç olarak kullanır? Ambargoların, boykotların, kara listelerin etkisi ne? Prof. Dr. Mustafa Aydın yazdı.

Türkiye’nin stratejik otonomi arayışı ve Batı

Türkiye ve Batı birbirinden gerçekten kopuyor mu? Türkiye’nin stratejik otonomi arayışının arkasında ne var? Türkiye ve Batı’nın ortak çıkarları neler? Batı ile müttefikliği ölçmenin kriterleri ne? Türkiye, Batı için neden önemli? Prof. Dr. Tarık Oğuzlu yazdı.

2020’nin kazandırdıkları

2020 yılından hoşlanmamak için nedenlerimiz epey fazla ama bu senenin sınavları ruhsal dayanıklılığımızı arttırma imkânı da verdi. Çağımızın insanının 2020 ile sınavını ve kazanımlarını Prof. Dr. Aslıhan Dönmez yazdı.

Bilim koronavirüsü nasıl yendi?

Bilim insanları normalde yıllar alan aşı geliştirme çalışmalarını nasıl bu kadar hızlandırabildi? Modern bilim tarihinin en büyük seferberliği nasıl başladı? Bilim dünyasının karanlık yüzünde neler vardı?

Pandemi sürecinde Türkiye’nin kamu diplomasisi sınavı

Pandemi süreci pek çok ülke için farklı sınavlarla doluydu. Türkiye uluslararası arenada bu müddette kamu diplomasisi alanında nasıl bir sınav verdi? Maske diplomasisinin getirisi ne olur?

Tarihi koklamak mümkün mü?

Yapay zeka, kimya, tarih ve edebiyat birleşirse ne olur?

Körfez ülkeleri nasıl İsrail işgalinin iş ortağı oldu?

İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin ağustos ayında imzaladığı, ilişkileri normalleşme anlaşması Filistin’in aleyhine nasıl sonuçlar doğurmaya başladı? İsrail’in Filistin topraklarına kurduğu yerleşimler anlaşmadan nasıl faydalanıyor? Barış için kurulduğu iddia edilen fonlar kime gidiyor?

Uluslararası terörizmin yeni odağı

Hem terörist örgütlerin hem de uluslararası büyük güçlerin yeni rekabet alanı Sahraaltı Afrika neden önemli? Yakın gelecekte çok daha gündemde olacak bölgede kim neyin peşinde? Hangi örgütler etkili? ABD, Rusya, Çin ve Türkiye’nin bölgeye yönelik planları ne? Dr. Göktuğ Sönmez yazdı.

Aliya İzzetbegoviç’in dünü, Bosna Hersek’in kördüğümü

25 yıl önce Bosna Savaşı biterken Boşnak, Hırvat ve Sırpları ayıran bir çözüm mümkün müydü? Son Filozof Devlet Başkanı Aliya İzzetbegoviç neden zor yolu tercih etti? Referansı neydi? Ahmet Tezcan yazdı.

Savaştan Sonra, Barıştan Önce: Dayton’un 25. yıl dönümünde Bosna Hersek

Bosna Savaşı 25 yıl önce Dayton Barış Anlaşması’yla sona erdi ama ne sorunlar çözüldü ne de yeni gerginlikler önlenebildi. Düğümlenmiş bir sistem, azalan nitelikli nüfus, hâlâ egemenliğini kazanamamış bir ülke… Dayton’un mirasını Prof. Dr. Birgül Demirtaş yazdı.

Aşı milliyetçiliği galip mi geliyor?

Bazı aşılar uygulanmaya başladı. ABD, AB, İngiltere ve Kanada, nüfuslarını birkaç kez aşılamaya yeterli dozu güvence altına alacak anlaşmaları yaptı. Düşük gelirli ülkelerin durumuysa aynı değil. Aşılar dengeli dağıtılmazsa, halk sağlığına ve ekonomiye etkileri ne olur?

Yürümeyen ilişkilerin psikolojisi

Yürümeyen ilişkilerin ortak özelliği ne? Psikolojik anlamda esnek olmak neden önemli? Hayatı otomatik pilotta yaşamamanın yolu ne?

Bağışıklık yaşınızı nasıl gençleştirebilirsiniz?

Ölümcül enfeksiyonlarla aramızda, vücudumuzu istilacılardan koruyan bağışıklık sistemimiz var. Yaşlandıkça bağışıklık yaşımız da büyür ve bu bizi hastalıklara daha yatkın hale getirir. Ancak saati geriye almak mümkün.

Türkiye-AB ilişkilerinin buruk öyküsü

10 Aralık Zirvesi, AB- Türkiye ilişkilerinde pozitif gündemin hayata geçirilmesi için 3 aylık ek bir süre yaratarak yeni bir fırsat yarattı. Bu 61 yıllık inişli çıkışlı ilişkilerin seyrini, geçtiği zorlu yolları, kaçırılan fırsatları ve riskleri Doç. Dr. Çiğdem Nas yazdı.

Bir dizi, satranç ve hayat üzerine

Yeniden popüler olan satranç ve hayat arasındaki ilişki ne? Bu spora neden ve ne zaman başlamalı? Özellikle kız çocukları için satrancın önemi ne? Kadınlar kategorisinde büyük usta unvanına sahip milli satranççı Kübra Öztürk satranç sporunun inceliklerini ve kendi öyküsünü yazdı.

Koronavirüs dönemi: Endüstriyel espiyonajdan data güvenliğine

Tüm kurum ve bireylerin pandemide dijitalleşmek zorunda kalması, siber güvenliğin önemini gösterdi. Türkiye’de devlet kurumlarından özel şirketlere siber alan hangi riskleri barındırıyor? Tedbirler neler? Dr. Merve Seren yazdı.

Rusya’nın gözlerden kaçan önemli hamlesi

Dünya, ABD Başkanlık seçimleri, pandemi, Kafkasya’da savaş ile uğraşırken, Rusya belki de güç dengelerini değiştirmeye aday bir hamle yaparak Sudan’da askerî üs kurdu. Bu üssün amacı ne? Rusya ne yapmaya çalışıyor? Prof. Dr. İlyas Kemaloğlu yazdı.

Karabağ Savaşı sahada sona erdi. Peki, ya diplomaside?

Karabağ Savaşı, sahada bitmiş gözüküyor ama diplomatik masada devam ediyor. Ermenistan’ın diplomasi masasındaki amacı ne? Batı’ya hangi mesajları veriyor? Neden Kosova ile paralellik kurmak istiyor? Bunu başarabilir mi? Dr. Orhan Gafarlı yazdı.

Oyun endüstrisinin kısa ama çok kazançlı tarihi

2020’de dünya çapında 2,7 milyardan fazla oyuncuya ve 165 milyar dolarlık gelire ulaşan oyun endüstrisi son 50 yılda katlanarak büyüdü. Kullanıcıların paralarını nasıl harcayacaklarına dair tercihleri ise oyun tarihini şekillendirmeye devam edecek.

Obama’dan pragmatizm dersleri

ABD’nin 44. Başkanı Barack Obama’nın anıları yayınlandı. Kitap, dünyaya verdiği umutla Nobel Barış Ödülü sahibi eski başkanın nasıl “Amerikan gerçekçisi” bir lider haline geldiğini anlatıyor.

Nasıl dirençli olunur?

Pandemi gibi kontrol edemediğimiz ya da aniden gelişen ve bize birçok rahatsız edici duyguyu yaşatan gelişmelere karşı ruhsal direncimizi nasıl geliştirebiliriz? Dirençli olma dinamiği nasıl çalışır? Nasıl geliştirilir?

Yapay zekâ suç işlerse ne olur?

Yapay zekâ ilk cinayetini işleyeli çok oldu. Hayatımıza hızla giren yapay zekanın bilerek ya da bilmeyerek suça karışma ihtimali var. Peki bu tür durumlarda suçlu kim olacak? Ceza hukuku yapay zekâya nasıl yaklaşıyor? Doç. Dr. Olgun Değirmenci yazdı.

Doğu Akdeniz’deki sorun ve bir çözüm önerisi

Doğu Akdeniz’deki deniz yetki alanları gerginliğinin özü nedir, ne gibi çatışma riskleri taşıyor? Bir çözümü var mı? Benzeri deniz yetki alanları paylaşım mücadelesi nasıl yapılıyor? Örnek alınabilirler mi? Dr. A. Deniz Kutluk yazdı.

Kuşak ve Yol Projesi Çin için küresel askerî güç olma aracı mı?

Çin, tarihî İpek Yolu’nu canlandırdığı ülkelerde, askerî üsler de kuruyor, projelerinde askerî amaçlar da hedefliyor. Bu yalnızca yatırımlarını korumak için mi yoksa yeni küresel askerî güç olmak mı istiyor? Prof. Dr. Kutay Karaca yazdı.

Ayurveda salgınla mücadelede etkili bir silah olabilir mi?

Dünya Sağlık Örgütü’nün kabul ettiği üç tıp sisteminden biri Ayurveda. Öğretisinin odağında ise insan vücudunun temel savunma sistemi olan bağışıklığı güçlendirmek var. Ayurveda veganlık mı? Batı tıbbından farkı ne? Mutlu ve sağlıklı yaşam tavsiyeleri neler? Dr. Buğra Öktem yazdı.

Kızışan SİHA rekabeti

Çin ve Türkiye’nin silahlı insansız hava araçlarında pazar payını artırması Amerikalı uzmanları endişelendirdi. Üç akademisyen, ABD’nin yeni başkanı Joe Biden’dan SİHA ihracat yasaklarını gevşetip rekabete girişmesini istedi.

Zorlu bir konuşmayı nasıl yaparsınız?

Bugüne kadar zorlu bir konuşma yapmaktan kaçındıysanız ya da ertelediyseniz yalnız değilsiniz. Herkes çatışmadan kaçınır ama kaçındıkça durum daha da zorlaşır. O konuşmanın ardındaysa bir cevher gizlidir.

Düşünmek beyninizin işi değil

Nörobilim alanındaki son bulgulara göre beynimizin en önemli işi bizi hayatta ve sağlıklı tutmak için vücut sistemlerini çalıştırmak. Beynimizin bu özelliğini kullanmak, pandemi stresimizi azaltmaya yardımcı olabilir.

Uluslararası alanda algı operasyonu: Keskin güç

Son zamanlarda tartışılmaya başlanan ‘keskin güç’ nedir? İyi huylu ve kötü huylu kamu diplomasisi olabilir mi? Keskin güç operasyonlarını her ülke yapabilecekken neden Rusya ve Çin özellikle itham ediliyor? Bu ithamların arkasındaki güç savaşları bize ne söylüyor?

SANAT NEYLE YAŞAR? Kültürel alanın inşası üzerine düşünceler

“Sanat insanla yaşar ama politikasız bir insanla değil, modernliğin buharlaştırdığını düşündüğümüz deneyimi geri kazanmak için direnen insanla.” Sanatçı Ahmet Güneştekin yazdı.

El Kaide’de değişim zamanı geldi mi?

El Kaide lideri Ayman El Zevahiri’nin öldüğü iddiaları dolaşırken, onun yerine geçmesi beklenen El Mısri’nin de İran’da CIA-Mossad ortak yapımı bir suikastla öldürüldüğü haberleri geldi. Örgütte yeni lider kim olabilir? En güçlü adayın nasıl bir vizyonu var, Türkiye ve Suriye hakkında ne düşünüyor? Doç. Dr. Serhat Erkmen yazdı.

Karabağ Mutabakatı: Silahlı çözümden siyasi çözüme

Karabağ mutabakatının satır aralarında ne var? Rus Barış Gücü neden Azerbaycan’ı endişelendiriyor, Ermenistan’ı sevindiriyor? Bundan sonraki süreçte neler beklenebilir ve gelecekte Türkiye’nin rolü ne olacak? Dr. Ramin Sadıgov yazdı.

Aşı ayrımcılığı

COVID-19 salgınının önüne geçecek aşının geliştirilmesi konusundaki haberler umutları artırırken, aşıya küresel ölçekte adil erişim söz konusu olabilecek mi?

Batı, Çin’in teknolojik üstünlüğüne başkaldırma arayışında

Artık jeopolitik üstünlük teknolojiyi elinde tutanda. Bu konuda Çin’in gerisine düşen Batı dünyasında tekno-demokratik ülkelerin tıpkı G-7 gibi, T-12 kurması gündemde. T-12 nedir, kimler katılmalı, bu örgüt ne yapmalı, Fo