Vladimir Putin kim?

Onu Rusya’nın şu anki devlet başkanı olarak biliyoruz. Eski bir istihbarat görevlisi. Hukuk okumuş. Belki üç beş bilgi daha. Ama hepsi bu. Peki, özel hayatında nasıl biri Putin? Çocuklarını neden gizliyor? Bu gizemin sebebi ne?

Her zaman akıllarda olan bir soru, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle yeniden ve daha yüksek sesle sorulmaya başlandı: Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin nasıl biri? Neden böyle davranıyor? Nasıl bir kişiliği var?
Fakat Putin hakkında bilinenler çok sınırlı ve çoğu da zaten politik hayatına dair…

1991 yılından bu yana Stern dergisinde redaktör ve muhabir olarak çalışan ve “Closeup” (Yakın Çekim) ve “Besuch von oben” (Yukarıdan Gelen Ziyaret) gibi kitapları bulunan Jochen Siemens, Putin’in eski eşi Lyudmile Shkrebneva’nın anılarından da faydalanarak Putin’e ilişkin soruların bulabildiği yanıtlarını “Vladimir Putin kim?” başlıklı bir makalede topladı.

Yazıdan öne çıkan bazı bölümleri aktarıyoruz:

“Bir süre Putin’le evli olan Lyudmila Shkrebneva’nın sözleri bize Vladimir Putin hakkında soğuk, baskın karakterli bir adamın portesini çiziyor.

Rusya’nın şu anki başkanı olan Putin’in eski eşi bunu şöyle örneklendiriyor: “Bir seferinde, biraz rahatça davrandığım bir partiye katıldık. Dans ettim, eğlendim ve güldüm. Partinin sonunda Vladimir Vladimirovich benim davranışlarımdan hiç hoşlanmadığını ve bundan sonra artık birlikte yaşamamızın söz konusu bile olamayacağını kesin bir dille söyledi.”

KGB ajanı olan Vladimir Putin ile 20’li yaşlarının ortasındaki uçuş görevlisi Lyudmila Schkrebnjowa, 1980’lerin başında St. Petersburg’da yaşıyorlar. Putin, yüzünde neredeyse hiçbir ifade olmayan bir KGB ajanı. Karısı ise ondan altı yaş genç bir kadın. İkilinin Temmuz 1983’te evlendikleri dönemde birbirlerine gerçekten âşık olup olmadığını söyleyebilmek bile çok zor. Ljudmila Schkrebnjowa’nın anlattıklarına göre Putin sadece, “Benimle evlenmeni istiyorum. Seni seviyorum. Kabul ediyor musun?” diye sormuş, kendi başına bir karar alarak, tarihi de belirlemiş. Karısı, o günü şöyle anlatıyor: “Nikâh töreninden sonra, birbirimizi öpüp öpmediğimizi dahi hatırlamıyorum.”

Aşçı, temizlikçi ve üreme aracı…

Kremlin hükümdarı Putin’in yaşamı kapalı kutu gibi. Pek çok gizem var hakkında. Bunlardan biri de aile ve özel hayatı. Doğal olarak da hakkında en çok merak edileni.

Yıllar önce New York Times, Rus gazetecilerle konuşmuş ve öğrenmişler ki, ulusal güvenlik meseleleri hakkında dahi haber yapmak, Putin’in aile hayatıyla ilgili herhangi bir konuda yazmaktan daha kolay. Ayrıca onun özel hayatıyla ilgili haber yapmak tehlikeli de…

Kremlin uzmanı Stanislav Belkovsky, Rusya’da yasaklanan “Vladimir” adlı kitabını yazarken zorlanmış. Putin’in eşi Schkrebnjowa’nın anılarını bulmak için çok uzun süre araştırma yapmak zorunda kalmış.
“Aslında ben her zaman Vladimir’in isteklerine boyun eğdim.”

İşte bu sözler, bir erkeği sevdiğini sanan, ancak bu erkeğin ondan yalnızca boyun eğmesini talep ettiği bir kadının şaşkın çaresizliğinin vücut bulmuş hali. Kitapta satır aralarını dikkatlice okuyacak olursanız, Putin’in karısına çok az ilgi gösterdiğini ya da hiç ilgi göstermediğini, onu en fazla aşçı, temizlikçi ve üreme aracı olarak gördüğünü anlıyorsunuz.

Putin’in ilk kızı Maria Petrovna, 1985’te, St. Petersburg’da doğdu. İkinci kızı Yekaterina ise bir yıl sonra Dresden’de dünyaya geldi. Bu esnada Putin henüz düşük rütbeli bir KGB ajanı…

Lyudmila, Dresden’de Almanca eğitimi almış. Aile 1990’da Rusya’ya döndükten sonra Almanca öğretmeni olarak çalışmaya başlamış.

Okula başladıklarında iki kızının da adı değişiyor

Takip eden yıllarda Putin, ailesini halktan giderek daha fazla gizlemeye başlamış. Tek istisna, 1993’te Lyudmila’nın başından geçen ciddi bir trafik kazası… Bu kazadan zar zor kurtulduğu, hayatını tanınmış bir cerrahın kurtardığı, o cerrahı da Putin’in son dakikada hastaneye çağırdığı biliniyor sadece.

Söz konusu cerrahın üstü olan Yuri Şevçenko, daha sonra Putin tarafından Rusya’nın sağlık bakanı olarak atanmış.

Putin, 2000 yılında ilk kez Rusya cumhurbaşkanı olduğunda, Lyudmila’yı danışmanlarla birlikte first lady yapmak için girişimlerde bulunmuş. Ancak bu girişimler Lyudmilla’nın tamamen kendi tavırları nedeniyle başarısızlıkla sonuçlanmış. Histerik ve tartışmacı bir kadın haline geldiğine dair söylentiler yayılmış. Aşırı alkol tüketimi sonucunda Putin’den gözle görülür şekilde daha hızlı yaşlanan bir kadın çıkmış ortaya.

Belkovsky kitabında, Lyudmila’nın kocasıyla Kanada’ya yaptıkları bir devlet ziyareti esnasında, çok şiddetli bir tartışma yaşadıklarını ve bu tartışmanın herkesin duyabileceği şekilde beş yıldızlı otelin koridorlarında yankılandığını anlatıyor.

Takip eden yıllarda, Lyudmila halk arasında neredeyse hiç görülmemiş ve Rusya’da çiftin uzun süredir ayrı olduğu fısıltıları dolaşmış. Daha sonra iki kızı, farklı isimler altında eğitim hayatına başlamış. Putin, kızlarının isimlerini değiştirme gerekçesini, siyasi ünlülerin baskısı olmadan normal bir yaşam sürmelerini sağlamak olarak açıklamış. Yapmış olduğu bu tercihte ne kadar haklı olduğu daha sonra anlaşılmış.

2013 yılında Putin ve eşi Kremlin’de bir bale gösterisine katılmış. Ardından Putin bir Rus televizyon kanalının kamerasına, “Boşanıyoruz. Resmî aile hayatımız sona erdi” diye bir açıklamada bulunmuş.

“Rusya’nın en esnek kadını”

2012 senesinde Putin, kızı Maria’nın bir çocuğu olduğunu ve kendisinin de artık bir büyükbaba olduğunu doğruluyor. Putin’in aile hayatı işte ancak bu noktaya kadar belgelenebiliyor yahut doğrulamak mümkün. Bu tarihten sonra ortaya çıkan haberler ise sadece söylentiden ibaret. Putin tarafından hiçbir zaman teyit edilmeyen hikâyeler olarak basında yer alıyor.

Bir söylentiye göre Putin, 2002 senesinde, “Rusya’nın en esnek kadını”yla (Bild) tanışıyor. 2001’den beri Rus siyasetinde aktif rol alan 19 yaşındaki Alina Kabaeva, ritmik jimnastikçi olarak muhteşem bir kariye sahip; Rusya şampiyonu, Avrupa ve dünya şampiyonu, iki olimpiyat madalyası var.

Rusya kulislerinde bir siyasi dedikodu olarak kulaktan kulağa yayılıyor Putin ile sporcu arasındaki ilişki. 2008’de bir gazete, Putin’in Kabaeva ile evleneceğine dair bir söylenti yayınlıyor. İşte bu haber o gazetenin kapanmasına neden oluyor. Gazete, Putin’in talimatıyla mı kapanıyor, yoksa ekonomik nedenlerle mi, bugüne kadar tam olarak netleştirilemiyor.

Kabaeva, spor alanındaki aktif kariyerinin ardından, 2007 yılında yedi yıl kaldığı Rus Duması’na üye oluyor ve 2014’te Ulusal Medya Grubu’nun yönetim kurulu başkanı seçilince görevinden istifa ediyor. Böylece Rus kabinesinde güçlü bir kadın lider haline geliyor.

Bugüne değin, ne 37 yaşındaki Kabaeva ne de Putin ilişkilerini doğruladı. Ancak Moskova’daki söylentiler devam ediyor. Hatta Putin ile Kabaeva’nın bir oğlu ve ikiz kızları olduğu söyleniyor. Bu tevatürlere itiraz bir tek Kabaeva’dan geliyor. Çocuğu olmadığını söyleyerek tüm bu iddiaları reddediyor.

Yetkililerden alınan bilgilere göre, Kabaeva, Putin’in Ukrayna’ya yönelik işgal girişiminden bu yana İsviçre’nin Ticino kantonunda bir dağ evinde, sözde çocuklarıyla birlikte yaşıyor. Ancak bu haber henüz doğrulanmadı. Bununla birlikte Mart ayında 56 bin İsviçreli, Kabaeva’nın derhal sınır dışı edilmesi için dilekçe veriyor. Federal Polis ve Adalet Departmanı ise “bu kişinin İsviçre’de bulunduğuna dair hiçbir belirti olmadığını” belirten bir açıklamada bulunuyor. Yine de, elbette yapılan bu açıklamaların bizler için hiçbir önemi yok, çünkü savaşın başlamasından bu yana Rus oligarklarına ait sayısız yatın da kimseye ait olmadığı açıklanmıştı.

Bir hizmetçinin sıradışı serveti

Pandora Belgeleri’ni[efn_note]3 Ekim 2021’de Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu tarafından yayınlanan 11,9 milyon sızdırılmış belge…[/efn_note] yayınlayanların iddiaları ve yüz tanıma yazılımı sayesinde yapılan bir araştırmaya göre, Putin’in yaşadığı başka bir ilişkiden bir kızı daha olmuş. İddia şu: St. Petersburg’da mütevazı bir geçmişe sahip olan 47 yaşındaki Svetlana Kriwonogich, Putin’in hizmetçisi olarak çalışırken, bir anda Rossiya Bank’ta hissedar oluyor ve 100 milyon dolar civarında bir servete kavuşuyor. Tabii bir de Monako’da lüks bir gayrimenkule…

Günümüz savaş koşullarında, elbette ki Rusya’da bu tür varlıkların bir anda adı sanı olmayan erkeklere veya kadınlara kayması nadir görülen bir şey değil. Ancak araştırmacılar, Kriwonogich’in Instagram hesabında çok aktif olan Luiza Rozova adında 18 yaşında bir kızı olduğunu da fark ediyorlar. İşte o fotoğraflara yakından bakacak olursanız, Vladimir Putin’e olan bariz benzerliği görmeniz mümkün.

Yüz tanıma yazılımıyla yapılan ayrıntılı bir kontrol, bir gösterge olabilir, bir kanıt sayılmasa da benzerliği doğrulayabilir.

Luiza’nın Putin’in bir başka gayri meşru çocuğu olduğu söylentisi hızla yayılmış. Ukrayna’ya yapılan saldırıdan sonra genç kadına yönelik tacizler artmış. “Sıçan misali sığınakta mı yaşıyorsun?” gibi sorular, hakaretler tahammül sınırlarını zorlayınca, genç kadın Instagram hesabını kapatmak zorunda kalmış. Tabii ki, hiç kimse bunun gerçekten annesiyle cumhurbaşkanı arasındaki bir ilişkinin sonucu olup olmadığını yorumlamamış veya doğrulamamış.

Her ne kadar söylemesi zor veya imkânsız olsa da, üzerinde düşünmeye değer bir durum söz konusu. Vladimir Putin’in kariyerine bir göz atıldığında, onun bir şeyden asla kolay kolay vazgeçmediği açıkça görülür. Bu özel hayatı için de geçerli. Eski eşinin satır aralarında bizlere tasvir etmiş olduğu soğuk kişi, güç dengelerini hesaplamakla meşgul bir hükümdar profili düşünülecek olursa, onun ölçüsüz olaylarını, sahip olduğu sevgililerini ve sonuçlarını gözümüzde canlandırmamız güçleşiyor.

Bunun da ötesinde, Putin’in herhangi bir çekiciliği veya romantik yönü de yokmuş gibi görünüyor. İddialara göre saatlerce televizyon izlemeyi seviyor. Botoks tedavilerine ilgi duyuyor. Dövüş sporlarıyla ilgili gösterilere katılıyor. Belirgin bir yaşlılık korkusu sergilediği açık…

Moskova’nın güç yapısında başarılı olan Putin’in kızları…

Cumhurbaşkanı olarak Putin’in aile tarihi, Moskova’nın güç yapısına başarıyla entegre olan iki kızıyla tamamlanmış görünüyor.

Masha olarak da bilinen kızı Maria’nın, mimar ve daha sonra Gazprom’un bir yan kuruluşunun yöneticisi olan Hollandalı girişimci Jorrit Joost Faassen ile evlendiği ve çiftin bir süre Belçika ve Hollanda’da yaşadığı, ancak daha sonra Moskova’ya taşındığı bildiriliyor. Maria biyotıp ve gen araştırmaları üzerine eğitim almış. Birkaç bilimsel makale yayınlamış ve hapsedilen Putin eleştirmeni Navalny’nin bir keresinde şirketin devasa bir para israfı projesi haline geleceğini söylediği St. Petersburg’daki gen araştırma şirketi “Nomeko”nun ortağı olmuş.

Putin’in ikinci kızı Ekaterina, önce Japon Dili eğitimi almış, ancak sonrasında idari bilimlere geçmiş ve şimdi eski KGB çalışanlarının ve enerji oligarklarının da çalıştığı Innopraktika inovasyon projesinin iki vakfına başkanlık ediyor. 2014 yılında Putin’in Sibur petrokimya şirketinde hisseleri olan bir arkadaşının oğlu Kirill Shamalov ile evlenmiş. Ancak evlilik, üç yıl sonra, 2017’de başarısızla sonuçlanmış. Shamalov servetinin büyük bir bölümünü kaybetmiş.

Vladimir Putin’in ilk eşi Lyudmila, 2015 yılında yeniden evlenmiş. Kendisinden 20 yaş küçük kocası Artur Ocheretny evliliklerinden altı ay sonra şaşırtıcı derecede zenginleşmiş, güney Fransa’da 7 milyon dolarlık bir malikane satın almış. Şaşırtıcı olan bir başka durum ise, bu malikanenin Putin’in kızı Yekaterina’nın sahip olduğu başka bir mülke çok yakın olması.”

Bu yazı ilk kez 6 Nisan 2022’de yayımlanmıştır.

 

Redaktör ve muhabir Jochen Siemens’in Stern’de yayımlanan “Verheiratet mit Putin: Ex-Frau Ljudmila Schkrebnjowa zeichnet das Bild eines kalten, dominanten Mannes” başlıklı yazısından öne çıkan bazı bölümler Meral Harzem tarafından çevrilmiş ve editoryal katkıyla yayına hazırlanmıştır. Yazının orijinaline aşağıdaki linkten erişebilirsiniz: https://www.stern.de/p/plus/gesellschaft/putin-als-ehemann–exfrau-zeichnet-bild-eines-kalten–dominanten-mannes-31737112.html

Fikir Turu
Fikir Turuhttps://fikirturu.com/
Fikir Turu, yalnızca Türkiye’deki düşünce hayatını değil, dünyanın da ne düşündüğünü, tartıştığını okurlarına aktarmaya çalışıyor. Bu amaçla, İngilizce, Arapça, Rusça, Almanca ve Çince yazılmış önemli makalelerin belli başlı bölümlerini çevirerek, editoryal katkılarla okuruna sunmaya çalışıyor. Her makalenin orijinal metnine ve değerli çevirmen arkadaşlarımızın bilgilerine makalenin alt kısmındaki notlardan ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Son Eklenenler

Vladimir Putin kim?

Onu Rusya’nın şu anki devlet başkanı olarak biliyoruz. Eski bir istihbarat görevlisi. Hukuk okumuş. Belki üç beş bilgi daha. Ama hepsi bu. Peki, özel hayatında nasıl biri Putin? Çocuklarını neden gizliyor? Bu gizemin sebebi ne?

Her zaman akıllarda olan bir soru, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle yeniden ve daha yüksek sesle sorulmaya başlandı: Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin nasıl biri? Neden böyle davranıyor? Nasıl bir kişiliği var?
Fakat Putin hakkında bilinenler çok sınırlı ve çoğu da zaten politik hayatına dair…

1991 yılından bu yana Stern dergisinde redaktör ve muhabir olarak çalışan ve “Closeup” (Yakın Çekim) ve “Besuch von oben” (Yukarıdan Gelen Ziyaret) gibi kitapları bulunan Jochen Siemens, Putin’in eski eşi Lyudmile Shkrebneva’nın anılarından da faydalanarak Putin’e ilişkin soruların bulabildiği yanıtlarını “Vladimir Putin kim?” başlıklı bir makalede topladı.

Yazıdan öne çıkan bazı bölümleri aktarıyoruz:

“Bir süre Putin’le evli olan Lyudmila Shkrebneva’nın sözleri bize Vladimir Putin hakkında soğuk, baskın karakterli bir adamın portesini çiziyor.

Rusya’nın şu anki başkanı olan Putin’in eski eşi bunu şöyle örneklendiriyor: “Bir seferinde, biraz rahatça davrandığım bir partiye katıldık. Dans ettim, eğlendim ve güldüm. Partinin sonunda Vladimir Vladimirovich benim davranışlarımdan hiç hoşlanmadığını ve bundan sonra artık birlikte yaşamamızın söz konusu bile olamayacağını kesin bir dille söyledi.”

KGB ajanı olan Vladimir Putin ile 20’li yaşlarının ortasındaki uçuş görevlisi Lyudmila Schkrebnjowa, 1980’lerin başında St. Petersburg’da yaşıyorlar. Putin, yüzünde neredeyse hiçbir ifade olmayan bir KGB ajanı. Karısı ise ondan altı yaş genç bir kadın. İkilinin Temmuz 1983’te evlendikleri dönemde birbirlerine gerçekten âşık olup olmadığını söyleyebilmek bile çok zor. Ljudmila Schkrebnjowa’nın anlattıklarına göre Putin sadece, “Benimle evlenmeni istiyorum. Seni seviyorum. Kabul ediyor musun?” diye sormuş, kendi başına bir karar alarak, tarihi de belirlemiş. Karısı, o günü şöyle anlatıyor: “Nikâh töreninden sonra, birbirimizi öpüp öpmediğimizi dahi hatırlamıyorum.”

Aşçı, temizlikçi ve üreme aracı…

Kremlin hükümdarı Putin’in yaşamı kapalı kutu gibi. Pek çok gizem var hakkında. Bunlardan biri de aile ve özel hayatı. Doğal olarak da hakkında en çok merak edileni.

Yıllar önce New York Times, Rus gazetecilerle konuşmuş ve öğrenmişler ki, ulusal güvenlik meseleleri hakkında dahi haber yapmak, Putin’in aile hayatıyla ilgili herhangi bir konuda yazmaktan daha kolay. Ayrıca onun özel hayatıyla ilgili haber yapmak tehlikeli de…

Kremlin uzmanı Stanislav Belkovsky, Rusya’da yasaklanan “Vladimir” adlı kitabını yazarken zorlanmış. Putin’in eşi Schkrebnjowa’nın anılarını bulmak için çok uzun süre araştırma yapmak zorunda kalmış.
“Aslında ben her zaman Vladimir’in isteklerine boyun eğdim.”

İşte bu sözler, bir erkeği sevdiğini sanan, ancak bu erkeğin ondan yalnızca boyun eğmesini talep ettiği bir kadının şaşkın çaresizliğinin vücut bulmuş hali. Kitapta satır aralarını dikkatlice okuyacak olursanız, Putin’in karısına çok az ilgi gösterdiğini ya da hiç ilgi göstermediğini, onu en fazla aşçı, temizlikçi ve üreme aracı olarak gördüğünü anlıyorsunuz.

Putin’in ilk kızı Maria Petrovna, 1985’te, St. Petersburg’da doğdu. İkinci kızı Yekaterina ise bir yıl sonra Dresden’de dünyaya geldi. Bu esnada Putin henüz düşük rütbeli bir KGB ajanı…

Lyudmila, Dresden’de Almanca eğitimi almış. Aile 1990’da Rusya’ya döndükten sonra Almanca öğretmeni olarak çalışmaya başlamış.

Okula başladıklarında iki kızının da adı değişiyor

Takip eden yıllarda Putin, ailesini halktan giderek daha fazla gizlemeye başlamış. Tek istisna, 1993’te Lyudmila’nın başından geçen ciddi bir trafik kazası… Bu kazadan zar zor kurtulduğu, hayatını tanınmış bir cerrahın kurtardığı, o cerrahı da Putin’in son dakikada hastaneye çağırdığı biliniyor sadece.

Söz konusu cerrahın üstü olan Yuri Şevçenko, daha sonra Putin tarafından Rusya’nın sağlık bakanı olarak atanmış.

Putin, 2000 yılında ilk kez Rusya cumhurbaşkanı olduğunda, Lyudmila’yı danışmanlarla birlikte first lady yapmak için girişimlerde bulunmuş. Ancak bu girişimler Lyudmilla’nın tamamen kendi tavırları nedeniyle başarısızlıkla sonuçlanmış. Histerik ve tartışmacı bir kadın haline geldiğine dair söylentiler yayılmış. Aşırı alkol tüketimi sonucunda Putin’den gözle görülür şekilde daha hızlı yaşlanan bir kadın çıkmış ortaya.

Belkovsky kitabında, Lyudmila’nın kocasıyla Kanada’ya yaptıkları bir devlet ziyareti esnasında, çok şiddetli bir tartışma yaşadıklarını ve bu tartışmanın herkesin duyabileceği şekilde beş yıldızlı otelin koridorlarında yankılandığını anlatıyor.

Takip eden yıllarda, Lyudmila halk arasında neredeyse hiç görülmemiş ve Rusya’da çiftin uzun süredir ayrı olduğu fısıltıları dolaşmış. Daha sonra iki kızı, farklı isimler altında eğitim hayatına başlamış. Putin, kızlarının isimlerini değiştirme gerekçesini, siyasi ünlülerin baskısı olmadan normal bir yaşam sürmelerini sağlamak olarak açıklamış. Yapmış olduğu bu tercihte ne kadar haklı olduğu daha sonra anlaşılmış.

2013 yılında Putin ve eşi Kremlin’de bir bale gösterisine katılmış. Ardından Putin bir Rus televizyon kanalının kamerasına, “Boşanıyoruz. Resmî aile hayatımız sona erdi” diye bir açıklamada bulunmuş.

“Rusya’nın en esnek kadını”

2012 senesinde Putin, kızı Maria’nın bir çocuğu olduğunu ve kendisinin de artık bir büyükbaba olduğunu doğruluyor. Putin’in aile hayatı işte ancak bu noktaya kadar belgelenebiliyor yahut doğrulamak mümkün. Bu tarihten sonra ortaya çıkan haberler ise sadece söylentiden ibaret. Putin tarafından hiçbir zaman teyit edilmeyen hikâyeler olarak basında yer alıyor.

Bir söylentiye göre Putin, 2002 senesinde, “Rusya’nın en esnek kadını”yla (Bild) tanışıyor. 2001’den beri Rus siyasetinde aktif rol alan 19 yaşındaki Alina Kabaeva, ritmik jimnastikçi olarak muhteşem bir kariye sahip; Rusya şampiyonu, Avrupa ve dünya şampiyonu, iki olimpiyat madalyası var.

Rusya kulislerinde bir siyasi dedikodu olarak kulaktan kulağa yayılıyor Putin ile sporcu arasındaki ilişki. 2008’de bir gazete, Putin’in Kabaeva ile evleneceğine dair bir söylenti yayınlıyor. İşte bu haber o gazetenin kapanmasına neden oluyor. Gazete, Putin’in talimatıyla mı kapanıyor, yoksa ekonomik nedenlerle mi, bugüne kadar tam olarak netleştirilemiyor.

Kabaeva, spor alanındaki aktif kariyerinin ardından, 2007 yılında yedi yıl kaldığı Rus Duması’na üye oluyor ve 2014’te Ulusal Medya Grubu’nun yönetim kurulu başkanı seçilince görevinden istifa ediyor. Böylece Rus kabinesinde güçlü bir kadın lider haline geliyor.

Bugüne değin, ne 37 yaşındaki Kabaeva ne de Putin ilişkilerini doğruladı. Ancak Moskova’daki söylentiler devam ediyor. Hatta Putin ile Kabaeva’nın bir oğlu ve ikiz kızları olduğu söyleniyor. Bu tevatürlere itiraz bir tek Kabaeva’dan geliyor. Çocuğu olmadığını söyleyerek tüm bu iddiaları reddediyor.

Yetkililerden alınan bilgilere göre, Kabaeva, Putin’in Ukrayna’ya yönelik işgal girişiminden bu yana İsviçre’nin Ticino kantonunda bir dağ evinde, sözde çocuklarıyla birlikte yaşıyor. Ancak bu haber henüz doğrulanmadı. Bununla birlikte Mart ayında 56 bin İsviçreli, Kabaeva’nın derhal sınır dışı edilmesi için dilekçe veriyor. Federal Polis ve Adalet Departmanı ise “bu kişinin İsviçre’de bulunduğuna dair hiçbir belirti olmadığını” belirten bir açıklamada bulunuyor. Yine de, elbette yapılan bu açıklamaların bizler için hiçbir önemi yok, çünkü savaşın başlamasından bu yana Rus oligarklarına ait sayısız yatın da kimseye ait olmadığı açıklanmıştı.

Bir hizmetçinin sıradışı serveti

Pandora Belgeleri’ni[efn_note]3 Ekim 2021’de Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu tarafından yayınlanan 11,9 milyon sızdırılmış belge…[/efn_note] yayınlayanların iddiaları ve yüz tanıma yazılımı sayesinde yapılan bir araştırmaya göre, Putin’in yaşadığı başka bir ilişkiden bir kızı daha olmuş. İddia şu: St. Petersburg’da mütevazı bir geçmişe sahip olan 47 yaşındaki Svetlana Kriwonogich, Putin’in hizmetçisi olarak çalışırken, bir anda Rossiya Bank’ta hissedar oluyor ve 100 milyon dolar civarında bir servete kavuşuyor. Tabii bir de Monako’da lüks bir gayrimenkule…

Günümüz savaş koşullarında, elbette ki Rusya’da bu tür varlıkların bir anda adı sanı olmayan erkeklere veya kadınlara kayması nadir görülen bir şey değil. Ancak araştırmacılar, Kriwonogich’in Instagram hesabında çok aktif olan Luiza Rozova adında 18 yaşında bir kızı olduğunu da fark ediyorlar. İşte o fotoğraflara yakından bakacak olursanız, Vladimir Putin’e olan bariz benzerliği görmeniz mümkün.

Yüz tanıma yazılımıyla yapılan ayrıntılı bir kontrol, bir gösterge olabilir, bir kanıt sayılmasa da benzerliği doğrulayabilir.

Luiza’nın Putin’in bir başka gayri meşru çocuğu olduğu söylentisi hızla yayılmış. Ukrayna’ya yapılan saldırıdan sonra genç kadına yönelik tacizler artmış. “Sıçan misali sığınakta mı yaşıyorsun?” gibi sorular, hakaretler tahammül sınırlarını zorlayınca, genç kadın Instagram hesabını kapatmak zorunda kalmış. Tabii ki, hiç kimse bunun gerçekten annesiyle cumhurbaşkanı arasındaki bir ilişkinin sonucu olup olmadığını yorumlamamış veya doğrulamamış.

Her ne kadar söylemesi zor veya imkânsız olsa da, üzerinde düşünmeye değer bir durum söz konusu. Vladimir Putin’in kariyerine bir göz atıldığında, onun bir şeyden asla kolay kolay vazgeçmediği açıkça görülür. Bu özel hayatı için de geçerli. Eski eşinin satır aralarında bizlere tasvir etmiş olduğu soğuk kişi, güç dengelerini hesaplamakla meşgul bir hükümdar profili düşünülecek olursa, onun ölçüsüz olaylarını, sahip olduğu sevgililerini ve sonuçlarını gözümüzde canlandırmamız güçleşiyor.

Bunun da ötesinde, Putin’in herhangi bir çekiciliği veya romantik yönü de yokmuş gibi görünüyor. İddialara göre saatlerce televizyon izlemeyi seviyor. Botoks tedavilerine ilgi duyuyor. Dövüş sporlarıyla ilgili gösterilere katılıyor. Belirgin bir yaşlılık korkusu sergilediği açık…

Moskova’nın güç yapısında başarılı olan Putin’in kızları…

Cumhurbaşkanı olarak Putin’in aile tarihi, Moskova’nın güç yapısına başarıyla entegre olan iki kızıyla tamamlanmış görünüyor.

Masha olarak da bilinen kızı Maria’nın, mimar ve daha sonra Gazprom’un bir yan kuruluşunun yöneticisi olan Hollandalı girişimci Jorrit Joost Faassen ile evlendiği ve çiftin bir süre Belçika ve Hollanda’da yaşadığı, ancak daha sonra Moskova’ya taşındığı bildiriliyor. Maria biyotıp ve gen araştırmaları üzerine eğitim almış. Birkaç bilimsel makale yayınlamış ve hapsedilen Putin eleştirmeni Navalny’nin bir keresinde şirketin devasa bir para israfı projesi haline geleceğini söylediği St. Petersburg’daki gen araştırma şirketi “Nomeko”nun ortağı olmuş.

Putin’in ikinci kızı Ekaterina, önce Japon Dili eğitimi almış, ancak sonrasında idari bilimlere geçmiş ve şimdi eski KGB çalışanlarının ve enerji oligarklarının da çalıştığı Innopraktika inovasyon projesinin iki vakfına başkanlık ediyor. 2014 yılında Putin’in Sibur petrokimya şirketinde hisseleri olan bir arkadaşının oğlu Kirill Shamalov ile evlenmiş. Ancak evlilik, üç yıl sonra, 2017’de başarısızla sonuçlanmış. Shamalov servetinin büyük bir bölümünü kaybetmiş.

Vladimir Putin’in ilk eşi Lyudmila, 2015 yılında yeniden evlenmiş. Kendisinden 20 yaş küçük kocası Artur Ocheretny evliliklerinden altı ay sonra şaşırtıcı derecede zenginleşmiş, güney Fransa’da 7 milyon dolarlık bir malikane satın almış. Şaşırtıcı olan bir başka durum ise, bu malikanenin Putin’in kızı Yekaterina’nın sahip olduğu başka bir mülke çok yakın olması.”

Bu yazı ilk kez 6 Nisan 2022’de yayımlanmıştır.

 

Redaktör ve muhabir Jochen Siemens’in Stern’de yayımlanan “Verheiratet mit Putin: Ex-Frau Ljudmila Schkrebnjowa zeichnet das Bild eines kalten, dominanten Mannes” başlıklı yazısından öne çıkan bazı bölümler Meral Harzem tarafından çevrilmiş ve editoryal katkıyla yayına hazırlanmıştır. Yazının orijinaline aşağıdaki linkten erişebilirsiniz: https://www.stern.de/p/plus/gesellschaft/putin-als-ehemann–exfrau-zeichnet-bild-eines-kalten–dominanten-mannes-31737112.html

Fikir Turu
Fikir Turuhttps://fikirturu.com/
Fikir Turu, yalnızca Türkiye’deki düşünce hayatını değil, dünyanın da ne düşündüğünü, tartıştığını okurlarına aktarmaya çalışıyor. Bu amaçla, İngilizce, Arapça, Rusça, Almanca ve Çince yazılmış önemli makalelerin belli başlı bölümlerini çevirerek, editoryal katkılarla okuruna sunmaya çalışıyor. Her makalenin orijinal metnine ve değerli çevirmen arkadaşlarımızın bilgilerine makalenin alt kısmındaki notlardan ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Son Eklenenler

0
Would love your thoughts, please comment.x